PREMIERA

2006.10.31

CANAL+ PREMIUM

DZIEWIĄTY DZIEŃ

Der neunte Tag

Niemcy/Luxemburg, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

II wojna światowa. Ksiądz Henri Kremer (Ulrich Matthes) jest więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau. Pewnego dnia zostaje nieoczekiwanie zwolniony, jednak szybko okazuje się, że to tylko czasowa przerwa w odbywaniu kary.

Ksiądz ma udać się do rodzinnego Luksemburga i w ciągu dziewięciu dni przekonać tamtejszego biskupa Philippe'a (Hilmar Thate) do współpracy z hitlerowską Rzeszą. Ma to doprowadzić do rozłamu między tutejszym duchowieństwem a Watykanem. Nie jest to łatwe zadanie, bo biskup jest zdecydowanym przeciwnikiem nazistów i głoszonych przez nich rasistowskich idei. W proteście przeciwko okupacji zamyka się w klasztorze. Ksiądz Kremer jest monitorowany przez młodego hitlerowca, Untersturmführera Gebhardta (August Diehl), który niegdyś był katolickim klerykiem. Dodatkową "motywacją" dla tego ostatniego ma być niewesoła perspektywa przeniesienia do obozów śmierci na Wschodzie. Gdy na Kremera nie działają argumenty teologiczne, SS-man ucieka się do gróźb pod adresem jego bliskich i innych księży.

Scenariusz "Dziewiątego Dnia" luźno nawiązuje do dziennika księdza Jeana Bernarda, który od maja 1941 roku był więźniem obozu w Dachau. Udało mu się przetrwać obozowe piekło i w 1955 roku został biskupem Luksemburga. Za kamerą stanął jeden z najwybitniejszych europejskich twórców, VOLKER SCHLÖNDORFF. Reżyserowi duże uznanie przyniósł już debiutancki film - "Niepokoje wychowanka Törlessa". W jego bogatej filmografii znajdują się m.in.: "Utracona cześć Katarzyny Blum", "Niemcy jesienią", "Blaszany bębenek" "Miłość Swanna", "Homo Faber", "Król Olch", "Palmetto" oraz "Strajk. Bohaterka z Gdańska". Zdjęcia do "Dziewiątego Dnia" były kręcone w Niemczech, Luksemburgu i Czechach.

W postać głównego bohatera wcielił się jeden z najciekawszych niemieckich aktorów, Ulrich Matthes. Artysta pamiętany jest z filmów tj. "Aimee i Jaguar", " Pożegnanie" i "Upadek". W obsadzie filmu znaleźli się również: August Diehl ("Trudna miłość", "Tatuaż", "Polana pośród brzeziny") i Bibiana Beglau ("Legenda Rity", "10 minut później: Wiolonczela", "10 minut później: Trąbka").

"Dziewiąty dzień" nagrodzono m.in. Grand Prize na FF w Biberach, Nagrodą im. Bernharda Wicki za reżyserię na FF w Monachium, Crystal Simorgh na FF w Fajr oraz Złotą Nagrodą Filmową (Niemiecką Nagrodą Filmową) za scenografię.

WASZE OPINIE

Myszka

Wspanialy film!

AniaB.S.

Film przedstawia prawdziwa historie zycia ksiezy poddanych w czasie II Wojny Swiatowej pokusie zdrady wlasnego powolania, wlasnej rodziny i najblizszych. Zwycieza heroiczna milosc wobec rodziny i przyjaciol, wiernosc powolaniu. Film pokazuje rowniez realizm wojny, podczas ktorej Kosciol Katolicki musial zajac odpowiednia postawe. Wszystkim, ktorzy chca lepiej poznac zachowanie Kosciola i postawe papieza wobec Hitlera, polecam ten wspanialy film, ktory pokazal obiektywnie okropienstwo wojny i potworny system stworzony przez Hitlera, ktory potrafil wielu ludzi w Niemczech zachwycic.

red

nudny film.nie polecam!
DZIEWIĄTY DZIEŃ
Niemcy/Luxemburg, 2004
II wojna światowa. Ksiądz Henri Kremer (Ulrich Matthes) jest więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau. Pewnego dnia zostaje nieoczekiwanie zwolniony, jednak szybko okazuje się, że to tylko czasowa przerwa w odbywaniu kary.
dramat
DZIEWIĄTY DZIEŃ
3,5 5 1 13