2010 FOCUS FEATURES LLC. ALL RIGHTS RESERVED

PREMIERA

2012.05.26

CANAL+ PREMIUM

Dziewiąty Legion

The Eagle

USA/Wlk. Brytania, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/kostiumowy/przygodowy

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 140 n.e. Rzymianie opanowują większość ziem Brytanii, lecz północ wyspy nadal opiera się sile imperium. Właśnie tam, w górach Szkocji, przed dwudziestoma laty zaginął IX Legion, a jego insygnium Orła przeszło w posiadanie miejscowego plemienia Celtów.

Syn dowódcy straconej jednostki, młody centurion Markus Flavius Aquila (Channing Tatum) przybywa z Rzymu do Brytanii, aby odkryć niewyjaśnioną tajemnicę z przeszłości. Wraz ze swym celtyckim niewolnikiem imieniem Esca (Jamie Bell) wyrusza do Kaledonii, kraju pogromców Rzymian. Markus nie tylko chce wyjaśnić zagadkę, ale także odzyskać Orła, by w ten sposób przywrócić honor imieniu ojca. Po kilku tygodniach poszukiwań Rzymianin odnajduje Guerna (Mark Strong), jednego z nielicznych ocalałych żołnierzy IX Legionu, ten zaś zdradza, iż insygnium dostało się w ręce owianego legendą, wyjątkowo walecznego plemienia.

"Dziewiąty Legion" przenosi widza do II w. n.e. i przywołuje prawdziwą historię słynnego IX Legionu. Ta zaprawiona w bojach jednostka, biorąca m.in. udział w podboju Brytanii, zaginęła w niejasnych okolicznościach ok. roku 117. Historycy do dziś spierają się co do losów legionu, którego historia niezmiennie inspiruje pisarzy i filmowców. Świadczy o tym m.in. przygodowa powieść "The Eagle of the Ninth" napisana w 1954 roku przez brytyjską pisarkę Rosemary Sutcliff. To właśnie na tym utworze jest oparty scenariusz "Dziewiątego legionu", przygotowany przez Jeremy'ego Brocka ("Ostatni król Szkocji"), a przeniesiony na ekran dzięki wysiłkom KEVINA MACDONALDA ("Czekając na Joe", "Ostatni król Szkocji", Oscar za dokument "One Day in September"). - Przedstawiana historia i jej sceneria są wprawdzie antyczne, lecz w ujęciu Kevina Macdonalda i dzięki świetnie skomponowanemu scenariuszowi, jej dynamizm jest absolutnie nowoczesny - pisała na łamach "Entertainment Weekly" recenzentka Lisa Schwarzbaum. Inny krytyk, Michael Wilmington chwalił zaś "Dziewiąty Legion" na łamach "Chicago Reader": - Ekscytujące, a nawet wstrząsające, to potężne epickie dzieło jest pełne akcji, męskiej więzi i niezwykłego poczucia dzikości. To ostatnie film zawdzięcza głównie majestatycznym plenerom Szkocji, wspaniale sfilmowanym przez operatora Anthony'ego Dod Mantle'a, laureata Oscara za zdjęcia do "Slumdog. Milioner z ulicy". W filmie znakomicie nawiązującym do brytyjskich tradycji wielkich widowisk historycznych wystąpili m.in. Channing Tatum ("Wszyscy twoi święci", "Wciąż ją kocham"), Jamie Bell (odtwórca głównej roli w "Billym Elliocie"), Mark Strong ("Sherlock Holmes", "Green Lantern"), a także sam Donald Sutherland, wcielający się w postać wuja centuriona Markusa Aquili.

WASZE OPINIE

lars

Spore rozczarowanie..Pomysł na film niezły ale odnoszę wrażenie że filmowcom nie chciało się
przyłożyć do tego filmu. Po prostu M I E R N O T A !!!

tufta

Obejrzałem bo jak wiecie nie gardzę komercją.Jednak ochów i achów nie było.Film średniej klasy w skali rozrywkowej.Jeśli ktoś nie obejrzał to dużo nie stracił.A jeśli ktoś obejrzał to też dobrze,zgagi od tego nie dostanie.
Dziewiąty Legion
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2011
Rok 140 n.e. Rzymianie opanowują większość ziem Brytanii, lecz północ wyspy nadal opiera się sile imperium. Właśnie tam, w górach Szkocji, przed dwudziestoma laty zaginął IX Legion, a jego insygnium Orła przeszło w posiadanie miejscowego plemienia Celtów.
dramat/kostiumowy/przygodowy
Dziewiąty Legion
4,2 5 1 18