PREMIERA

2011.01.25

CANAL+ PREMIUM

Dzika krew

Sanguepazzo

Włochy/Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

czas trwania: 148 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Włochy pod rządami Benito Mussoliniego. Piękna prowincjuszka Luisa Manfrini (Monica Bellucci) przybywa do Rzymu z mocnym postanowieniem zrobienia kariery.

Pracując jako statystka na planie filmowym, poznaje szanowanego reżysera Golfiero Goffrediego (Alessio Boni), który nie boi się jawnie głosić swoich lewicowych przekonań. Bierze dziewczynę pod swoje skrzydła, dostrzegając w niej przyszłą gwiazdę. Nadaje jej pseudonim artystyczny Luisa Ferida i obsadza w swoim filmie. Gdy Luisa staje się sławna, zwraca uwagę egocentrycznego gwiazdora Osvaldo Valentiego (Luca Zingaretti). Zostają parą, zarówno w życiu, jak i na ekranie. Dziewczyna oddala się od dotychczasowego mentora, który po wybuchu wojny jako antyfaszysta musi wyjechać z kraju. Osvaldo i Luisa zostają bliskimi przyjaciółmi Cardiego (Luigi Diberti), nadzorującego przemysł filmowy w imieniu Duce. Kiedy Rzym przechodzi w ręce aliantów, uciekają do północnych Włoch, gdzie są witani jak gwiazdy i podejmowani ze wszystkimi honorami. Wkrótce jednak ulubioną aktorską parę Mussoliniego dosięgają oskarżenia o kolaborację.

Osvaldo Valenti i Luisa Ferida to postacie autentyczne. Aktorska para podjęła ryzykowną grę, wspierając talentem i urokiem faszystowską dyktaturę Benito Mussoliniego. Nigdy nie ukrywali znajomości z osobistościami reżimu, nierzadko czerpiąc z uprzywilejowanej pozycji osobiste korzyści. Ich związek był swego czasu szeroko komentowany w całym kraju, budząc skrajne uczucia. Potępieni przez włoskich partyzantów, znaleźli się na liście kolaborantów, na których podpisano wyroki śmierci.

Tragiczne losy uwikłanych w historię swojego kraju włoskich aktorów jeszcze w latach 70. postanowił przenieść na ekran MARCO TULLIO GIORDANA. Żadna z wytwórni nie odważyła się wówczas wyłożyć pieniędzy na realizację pomysłu początkującego reżysera i scenarzysty. Producenci obawiali się reakcji, jakie mógł wzbudzić film z tak kontrowersyjnymi bohaterami. Po latach, gdy pozycja Giordana pozwoliła mu na całkowitą niezależność, powrócił do porzuconego projektu. W roli Luisy Feridy obsadził swoją dobrą znajomą Monikę Bellucci ("Malena", "Podejrzany" "Nieodwracalne", "Pasja"), z którą nigdy wcześniej nie miał okazji pracować. "Urodziliśmy się tego samego dnia i rozumiemy się intuicyjnie. Zawsze wierzyłem w jej aktorskie umiejętności, z reguły rzadziej doceniane niż jej fizyczność" - mówił Giordana, który zadbał o to, by Bellucci na ekranie wyglądała jak rzeczywista kobieta z lat 30. "Dzięki kostiumowi, fryzurze, makijażowi, a także zgodzie na przybranie kilku kilogramów miała w sobie lubieżność właściwą kobietom tego czasu". W najważniejszych mężczyzn w życiu bohaterki wcielili się czołowi włoscy aktorzy. W roli gwiazdora Osvaldo Valentiego, kobieciarza i kokainisty, świetnie wypadł Luca Zingaretti ("Jezus", "Mój brat jest jedynakiem"). Nie ustępuje mu Alessio Boni ("Wojna i pokój", "Wichrowe wzgórza") jako opowiadający się po stronie antyfaszystów reżyser Goffredi, postać w dużej mierze inspirowana osobą Luchino Viscontiego.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Hmm... Będę miał problem z wyborem najlepszego filmu stycznia.
Im dłużej oglądałem ten film, tym większe wywierał na mnie wrażenie. Dawno nie widziałem zgromadzenia w jednym obrazie tylu - nie waham się tego powiedzieć - [b]wspaniałych[/b] ról. Doprawdy nie wiem, kogo jakoś szczególnie wyróżnić: Monicę Bellucci? Alessio Boniego? Luca Zingaretti? Luigi Dibertiego? Paolo Bonanniego? Wszyscy są wspaniali. Nawet dwudziestoparoletnia [b]Tresy Taddei[/b] za swoją krótką rolę wiejskiej dziewczyny zasługuje na uznanie.
Również od strony plastycznej dzieło Marco Tullio Giordany jest godne najwyższych ocen. Można się po prostu delektować wieloma, wieloma scenami, ujęciami, kadrami, światłocieniami o barwach starego złota i szlachetnej sepii.
Jeśli uważacie, że o wielowymiarowej miłości, absurdzie wojny i aktorskim powołaniu opowiedziano już w filmach wszystko, obejrzyjcie [i]Dziką krew[/i].
Oprócz wysokiej wartości artystycznej atutem tego niedocenionego filmu jest to, że [i]wymyśliło[/i] go życie.
Dzika krew
Włochy/Francja, 2008
Włochy pod rządami Benito Mussoliniego. Piękna prowincjuszka Luisa Manfrini (Monica Bellucci) przybywa do Rzymu z mocnym postanowieniem zrobienia kariery.
dramat historyczny
Dzika krew
4,0 5 1 10