PREMIERA

2012.03.27

CANAL+ PREMIUM

Dzikie trawy

Les herbes folles

Francja/Włochy, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: obyczajowy/melodramat

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zadowolona z życia, samotna dentystka w średnim wieku Marguerite Muir (Sabine Azéma) pada ofiarą zuchwałej kradzieży torebki. Kompletnie zaskoczona nie krzyczy i nie powiadamia o zdarzeniu policji.

Porzucony przez złodzieja na podziemnym parkingu portfel z jej dokumentami przypadkowo znajduje Georges Palet (André Dussollier). Stateczny, szczęśliwie żonaty mężczyzna po pięćdziesiątce z zainteresowaniem ogląda znalezione dokumenty, snując domysły o życiu kobiety. Jako miłośnika awiacji szczególnie fascynuje go fakt, że Marguerite posiada licencję pilota. Po powrocie do domu znajduje jej numer w książce telefonicznej i bezskutecznie próbuje się z nią skontaktować. Ostatecznie decyduje się oddać zgubę policji. Gdy kobieta dzwoni z podziękowaniem, Georges nalega na spotkanie. Marguerite uznaje sprawę za zakończoną, jednak Georges nie daje za wygraną.

ALAIN RESNAIS, jeden z najwybitniejszych twórców francuskiej Nowej Fali, autor uznawanych za arcydzieła "Hiroszima, moja miłość" i "Zeszłego roku w Marienbadzie", nakręcił "Dzikie trawy" w wieku 87 lat. Obraz pokazany na festiwalu w Cannes stał się doskonałym pretekstem do wyróżnienia reżysera honorową nagrodą za całokształt twórczości, obejmujący obok blisko 20 filmów fabularnych, liczne dokumenty i krótkie formy. Choć Resnais często zaprasza do współpracy pisarzy, dopiero teraz zdecydował się oprzeć scenariusz na istniejącej powieści. Sięgnął po "L'Incident" Christiana Gailly'ego - pełną humoru, subtelną opowieść o przypadku i dziwnych namiętnościach, które drzemią w każdym człowieku. Tytuł filmu, będącego hołdem złożonym przez zasłużonego reżysera życiu i jego nieprzewidywalności, odnosi się do chwastów wyrastających w miejscach zaskakujących - w szczelinach muru czy na suficie. "Ta dwójka nie ma powodu, by nawiązywać znajomość, nie mówiąc o romansie" - mówi Resnais o bohaterach, granych przez swoich ulubionych aktorów - żonę reżysera Sabine Azémę ("Niedziela na wsi", "Melodramat") i André Dussolliera ("36", "Nie mów nikomu", "Bazyl. Człowiek z kulą w głowie").


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

zalogowany

Trudno określić gatunek tego filmu, bo wszystko w nim jest umowne. To rodzaj eseju (z narracją z offu) na temat roli przypadku w życiu. Przypadkowa kradzież, przypadkowe znalezisko, przypadkowa zbieżność zainteresowań. Z tego rodzi się mała obsesja, która się powiększa i staje zaraźliwa. W sumie rodzaj filmowej zabawy, jaką urządził sobie niegdysiejszy mistrz nowej fali. Tylko czy wielu widzów zechce się do tej zabawy przyłączyć? Raczej w to wątpię, tym bardziej że nic odkrywczego z tej historii nie wynika. No, chyba że autorzy teorii spiskowych dodadzą niezapięty rozporek do możliwych przyczyn katastrofy lotniczej.
Dzikie trawy
reżyseria:
Francja/Włochy, 2009
Zadowolona z życia, samotna dentystka w średnim wieku Marguerite Muir (Sabine Azéma) pada ofiarą zuchwałej kradzieży torebki. Kompletnie zaskoczona nie krzyczy i nie powiadamia o zdarzeniu policji.
obyczajowy/melodramat
Dzikie trawy
5,0 5 1 1