DreamWorks

PREMIERA

2009.12.26

CANAL+ PREMIUM

EAGLE EYE

USA/Niemcy, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jerry Shaw (Shia LaBeouf), 23-letni były student Stanford University, pracuje jako asystent w punkcie ksero. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość od rodziców, że jego brat bliźniak Ethan, oficer sił powietrznych USA, zginął w wypadku samochodowym. Po powrocie z pogrzebu Jerry odkrywa na koncie bankowym 751 tysięcy dolarów, a w wynajętym mieszkaniu prawdziwy arsenał broni.

Nagle dzwoni telefon. Kobiecy głos informuje go, że został "aktywowany" i od tej chwili, jeśli chce żyć, musi być bezwzględnie posłuszny poleceniom. Ma natychmiast opuścić mieszkanie, bowiem za chwilę pojawi się w nim FBI. Jerry odmawia wykonania rozkazu, trafia tym samym w ręce agenta Thomasa Morgana (Billy Bob Thornton), który oskarża go o udział w spisku terrorystycznym. W imieniu sekretarza Air Force rozmowy z podejrzanym domaga się agentka Zoe Perez (Rosario Dawson). Do Jerry'ego dociera, że to nie są żarty. Dzięki instrukcjom z telefonu udaje mu się uciec z budynku FBI, po czym trafia do czarnego Porsche Cayenne, którym kieruje nieznana mu Rachel Holloman (Michelle Monaghan). Kobieta również została "aktywowana", a tajemniczy głos w słuchawce telefonu zmusza ją do współpracy pod groźbą zabicia jej 8-letniego syna. Chłopiec (Cameron Boyce) jedzie właśnie pociągiem do Waszyngtonu, gdzie wspólnie ze szkolnym zespołem muzycznym ma wystąpić w Kennedy Center w obecności prezydenta USA. To głowa państwa jest celem zamachowcy, który z pomocą dwójki przypadkowych mieszkańców Chicago realizuje swój plan. Wiedza i kontrola przeciwnika jest tak wielka, że Jerry i Michelle nie mają praktyczne szans na ucieczkę.

Zamachy terrorystyczne spowodowały wzmożoną potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa obywateli. Większość zadań z tego zakresu jest realizowana dzięki nowoczesnej technologii. Ciekłokrystaliczne monitory, kamery monitoringu, aparaty podsłuchowe otaczają nas na każdym kroku. Cybertechnologia i satelitarna nawigacja umożliwiają kontrolę nad życiem każdego przeciętnego obywatela. Posiadacze telefonów komórkowych muszą pamiętać, że mogą być podsłuchiwani nawet przy wyłączonym aparacie, bowiem przez chip GPS można aktywować mikrofon każdej komórki. Taki stan rzeczy coraz częściej jednak rodzi dyskusje natury etycznej, gdzie jest granica i do jakiego stopnia można inwigilować obywatela, nawet jeśli celem jest jego ochrona. A co by się stało, gdyby technologia zwróciła się przeciwko nam w sposób, nad którym nie mamy żadnej kontroli? Takie pytanie, a zarazem pomysł na film zrodził się w głowie Stevena Spielberga w czasie, gdy technologia nie była jeszcze tak zaangażowana. Przygotowania do realizacji filmu "Eagle Eye" trwały kilka lat. Na początku 2006 roku słynny reżyser przedstawił swój projekt Alexowi Kurtzmanowi i Robertowi Orci, autorom scenariuszy do filmów, takich jak "Legenda Zorro", "Mission: Impossible 3" i "Transformers". Ci postanowili opowiedzieć historię z perspektywy zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w dziwnych, absurdalnych wręcz okolicznościach. Scenariusz do "Eagle Eye" pisał m.in. Hillary Seitz ("Bezsenność", "Złodziej życia") i Eli Attie (serial Dr House), a reżyserem miał być początkowo Steven Spielberg, ale realizacja obrazu "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" wymusiła zmianę. Zadanie powierzono D.J. CARUSO, autorowi takich filmów, jak "Niepokój", "Jezioro Salton", "Złodziej życia" czy "Podwójna gra". Spielberg został producentem wykonawczym.

"Eagle Eye" ma coś z klimatu coppolowskiej "Rozmowy" i "Wroga publicznego" Tony'ego Scotta. Zawiera czytelne ostrzeżenie przed zbyt dużym zaufaniem pokładanym w nowoczesnych technologiach. Jest efektownie zrobiony, akcja zmienia się jak w kalejdoskopie, a agresywny montaż podkręca tempo. Atutem filmu są także zdjęcia, których autorem jest Dariusz Wolski ("Karmazynowy przypływ", "Morderstwo doskonałe", "Mexican", "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły"). Kamera śledzi dwójkę przypadkowych ludzi, którzy w miarę upływu czasu muszą zacząć ściśle ze sobą współpracować, by przeżyć. Ich tajemniczy wróg wydaje się mieć nieograniczoną władzę i możliwości manipulowania nimi. Ze szczegółowości instrukcji, które otrzymują wynika, że widzi i kontroluje każdy ich krok. Tajemniczy przeciwnik zarządza siecią telefoniczną, ruchem pociągów, światłami na skrzyżowaniach i systemem satelitarnym. Walcząc o życie bohaterowie próbują desperacko wyrwać się spod tej kontroli.

W realizacji "Eagle Eye" aktywnie uczestniczył Shia LaBeouf ("Niepokój", "Transformers", "Ja, robot", "Constantine"), który był zaangażowany w prace nad scenariuszem oraz zagrał jedną z głównych ról. Partneruje mu Michelle Monaghan ("Moja dziewczyna wychodzi za mąż", "Mission: Impossible 3", "Pachnidło", "Krucjata Bourne'a") oraz w drugoplanowej roli agenta FBI - Billy Bob Thornton ("Włamanie na śniadanie", "Czekając na wyrok", "Barwy kampanii"), laureat Oscara za scenariusz do "Blizn przeszłości", jako aktor zaś dwukrotnie nominowany do nagrody Akademii i trzykrotnie do Złotego Globu. W "Eagle Eye" występuje również Rosario Dawson, znana z takich filmów, jak "25. Godzina", "Witajcie w dżungli", "Wszyscy twoi święci" czy "Sin City - Miasto grzechu".

WASZE OPINIE

djuk

To nie jest film o sztucznej inteligencji która przejmuje kontrolę nad USA. To film o USA które chcąc być w zgodzie ze swoją konstytucją musiałyby same unicestwić większość swojej klasy politycznej. Nie wiem czy wejdzie tu ktoś aby zasięgnąć opinii przed obejrzeniem filmu, więc nie spoileruje, ale potencjał tkwiący w tej produkcji czuć na kilometr. Wykonanie już zdecydowanie gorzej. Fajne, lekkie wbrew pozorom i poruszające niepopularne wątki już od początku kino akcji z wysiękiem tandetnego morału, happy-endu i kilogramami niespójności. Czyli wszystko co łatwo przełknąć, o ile nie oczekiwało się arcydzieła (nawet w swojej klasie). Film polecam. Nie polecam natomiast oglądania go z jakimkolwiek nastawieniem wyrobionym po lekturze tych komentarzy. Na miękko drodzy Państwo, na miękko, to tylko kino akcji i w dodatku wcale nie najgorsze...

gregi

Film bardzo "efekciarski",wchłania się go jak kaszkę z mleczkiem.Nie odbija się po niej,ale "delicje" to nie są.Od momentu,kiedy wyszło na jaw,czym jest"Eagle Eye" ,zagadką nie było to, jak ten film się skończy,tylko co najwyżej kiedy.Ogółem,jak chcesz spędzić bezrefleksyjne dwie godziny,to serdecznie polecam.

suchy101

Film super POLECAM 5/5
EAGLE EYE
reżyseria:
USA/Niemcy, 2008
Jerry Shaw (Shia LaBeouf), 23-letni były student Stanford University, pracuje jako asystent w punkcie ksero. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość od rodziców, że jego brat bliźniak Ethan, oficer sił powietrznych USA, zginął w wypadku samochodowym. Po powrocie z pogrzebu Jerry odkrywa na koncie bankowym 751 tysięcy dolarów, a w wynajętym mieszkaniu prawdziwy arsenał broni.
film akcji
EAGLE EYE
4,7 5 1 84