PREMIERA

2011.02.13

CANAL+ PREMIUM

Ed Tv

USA, 1999

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Porównywana do "Truman Show", ironiczna, zabawna i przerażająco trafna diagnoza "choroby telewizyjnej" i kultury podglądania. W rolach głównych Matthew McConaughey i Woody Harrelson.

Kiedy pewna stacja telewizyjna gwałtownie traci popularność, jedna z producentek, Cynthia (Ellen DeGeneres), wpada na ryzykowny, nowatorski pomysł: chce 24 godziny na dobę pokazywać życie "przeciętnego widza", czyli najzwyklejszego obywatela USA. Wybór pada na Eda (Matthew McConaughey), pracownika wypożyczalni kaset wideo. Tak rodzi się EdTv. Z początku nic nie zapowiada sukcesu - życie Eda jest nudne i nawet pokazywane w telewizji nie przybiera na atrakcyjności. Wskaźnik oglądalności zaczyna jednak się podnosić, kiedy Ed odkrywa, że jego brat Ray (Woody Harrelson) zdradza swoją dziewczynę Shari (Jenna Elfman). Kiedy idzie do niej, żeby przeprosić za zachowanie Raya, mocno pijana Shari wykorzystuje obecność kamer, żeby w barwny sposób wyrzucić z siebie złość na byłego już chłopaka. Ed, chcąc uspokoić Shari, zdaje sobie sprawę, że nie jest mu obojętna, a ona odpowiada na to pocałunkiem. Tak EdTv wybija się na pierwsze miejsca pod względem oglądalności. I nieoczekiwanie zaczyna komplikować życie Eda, które pod każdym względem przestaje być prywatne. Żeby podgrzać atmosferę programu, producenci podsuwają Edowi atrakcyjną modelkę Jill (Elizabeth Hurley), odnajduje się ojciec Eda (Dennis Hopper), który opuścił go w dzieciństwie, a małżeństwo jego matki z niepełnosprawnym dziś byłym komiwojażerem Alem zostaje wystawione na niemałą próbę. A kiedy Ed decyduje się w końcu odejść z programu, okazuje się, że jego wola ma tu marginalne znaczenie.

Porównywany do "Truman Show" Petera Weira film RONA HOWARDA miał premierę podczas festiwalu w Cannes. I już tam został ciepło przyjęty jako lekka, a jednocześnie niepokojąco trafna satyra nie tylko na współczesną telewizję, ale na całą kulturę podglądania. W "EdTv" patrzymy nie tylko na zmagania Eda z popularnością, ale także na zelektryzowanych widzów, którzy nie potrafią odejść od telewizorów. "Dlaczego to oglądamy?" - pyta jeden z nich swoją dziewczynę. Słyszy: "Chcę zobaczyć, co się stanie". I choć właściwie nic się nie dzieje, ani jedno, ani drugie nie odchodzi od telewizora. Howard pokazuje też, jak proste jest wykreowanie gwiazdy w świecie, gdzie najważniejsze staje się samo medium. Ed, typowy everyman, trafia do słynnego show Jaya Leno, a wśród jego fanów jest sam... prezydent USA. Główną rolę w "EdTV" zagrał mało jeszcze wówczas znany Matthew McConaughey, a towarzyszył mu m.in. charyzmatyczny Woody Harrelson i niezapomniany Dennis Hopper.

WASZE OPINIE

Stasio i Jasio

Straszny, żylasty kotlet.

Fotochrom

Nie pamiętam już gdzie, ale film ten oglądałem już kilka lata temu... Niedługo chętnie obejrzę ten film na TCM...
Ed Tv
reżyseria:
USA, 1999
Porównywana do "Truman Show", ironiczna, zabawna i przerażająco trafna diagnoza "choroby telewizyjnej" i kultury podglądania. W rolach głównych Matthew McConaughey i Woody Harrelson.
komedia
Ed Tv
4,3 5 1 7