Fox

PREMIERA

2010.01.25

CANAL+ PREMIUM

Edward Nożycoręki

Edward Scissorhands

USA, 1990

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film fantasy

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Baśń o współczesnych Pięknej i Bestii i satyra na amerykańskie społeczeństwo. Film, który błyskawicznie stał się kultowy, dziś wzbogacony o walor dokumentalny - uwiecznia narodziny duetu, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne kino. Oto tandem Johnny Depp - Tim Burton.

Typowe nudne amerykańskie przedmieście: szereg jednakowych domków, przystrzyżonych trawników i znużonych pań domu. Jedną z mieszkanek jest Peg Boggs (Dianne Wiest) - akwizytorka kosmetyków. Pewnego dnia, na swoim domokrążnym szlaku trafia do mrocznego zamczyska. Żyje w nim Edward (Johnny Depp) - wytwór szalonego naukowca (Vincent Price), którego ten zamiast w dłonie przysposobił w nożyce. Ponieważ Edward sprawia wrażenie przerażonego swoją samotnością, dobroduszna Peg postanawia zabrać go ze sobą. Okazuje się, że Edward jest nie tylko bardzo wrażliwą i nieprzystosowaną istotą, ale też prawdziwym artystą. Chłopak zostaje ulubieńcem pań domu, ich nadwornym fryzjerem i ogrodnikiem. Sytuacja komplikuje się, gdy Edward zaczyna pałać uczuciem do córki Peg, Kim (Winona Ryder). Mezalians rodzi serię nieszczęśliwych wypadków.

Kiedy Tim Burton postanowił w roli Edwarda obsadzić Johnny'ego Deppa, była to jedna z jego lepszych filmowych decyzji. Aktor miał wtedy na koncie debiut w horrorze "Koszmar z ulicy Wiązów" i małą rolę w obsypanym Oscarami "Plutonie" Oliviera Stone'a. Świetna kreacja nożycorękiego samotnika przyniosła Depp'owi nominację do Złotego Globu, a reżyserowi idealne wcielenie jego kolejnych szalonych wizji. Aktor z czasem stał się porte-parole reżysera (siedem wspólnych filmów: "Edward Nożycoręki", "Ed Wood", "Jeździec bez głowy", "Charlie i fabryka czekolady", "Gnijąca panna młoda", "Sweeney Tood: Demoniczny golibroda z Fleet Street", "Alicja w Krainie Czarów") oraz jego przyjacielem. Burton przyznał nawet żartobliwie w jednym z wywiadów, że jego zażyłość z aktorem jest wręcz sformalizowana, od 30 lat są bowiem w związku małżeńskim, który mieli zawrzeć w 1980 roku w Las Vegas. Obecnie duet pracuje nad nowym obrazem, będzie to kinowa wersja kultowego serialu amerykańskiego z lat 60. - "Dark Shadows". Bohaterami filmu będą członkowie familii wampirów. Obok Deppa zobaczymy w nim Michelle Pfeiffer oraz Evę Green.

Tim Burton lubi otaczać się ludźmi, którzy tak jak on świetnie czują się w odrealnionych, baśniowych światach. Stąd też niezmienna lista współpracowników, tworząca niemal świtę reżysera. Nie byłoby Burtona bez jego muzy, a prywatnie żony, Heleny Bonham-Carter (6 wspólnych filmów), kompozytora Danny'ego Elfmana (11 filmów), czy montażysty Chrisa Lebenzona (10 filmów).

WASZE OPINIE

sewa

Oglądnęłam ten film dzisiaj po raz setny chyba :)
Polecam wszystkim ! Naprawdę warto go oglądnąć ;)
Jeden z najlepszych filmów Burtona !
Johnny Depp i Winona Ryder zagrali w tym filmie świetnie !

karolowanka

już nie mogę się doczekać. Jestem ogromną fanką Burtona i jeszcze większą Deppa, więc jak mogłabym nie lubić tego filmu? Ma niezwykły, bajkowy klimat i jest strasznie wzruszający (przynajmniej końcówka)

des

zgadzam się z przedmówca. Jak ktoś nie widział (nie wiem czy to możliwe) to naprawdę serdecznie polecam.
Edward Nożycoręki
reżyseria:
USA, 1990
Baśń o współczesnych Pięknej i Bestii i satyra na amerykańskie społeczeństwo. Film, który błyskawicznie stał się kultowy, dziś wzbogacony o walor dokumentalny - uwiecznia narodziny duetu, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne kino. Oto tandem Johnny Depp - Tim Burton.
film fantasy
Edward Nożycoręki
4,8 5 1 268