PREMIERA

2005.06.11

CANAL+ PREMIUM

EFEKT MOTYLA

The Butterfly Effect

USA, 2004

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

20-letni Evan Treborn (Ashton Kutcher) ma od dziecka problemy z pamięcią. Już jako mały chłopiec tracił poczucie czasu. Często godziny, a nawet całe dni znikały mu w otchłani niepamięci. Podobne problemy miał jego nieżyjący ojciec, więc matka (Melora Walters) zasięga rady psychologa.

Ten radzi chłopcu, by prowadził szczegółowe dzienniki. W ten sposób zapomniane przez niego fakty będą mogły odżyć na kartach zeszytu i pobudzić jego pamięć. Przez kolejne lata Evan gromadzi tomy notatek, z którymi nigdy się z nimi nie rozstaje. Pewnego dnia odkrywa, że trzymane pod łóżkiem dzienniki są czymś więcej niż zapisem wspomnień. Czytając je w niewyjaśniony sposób przenosi się w czasie do wydarzeń opisanych w dzienniku. Ale to nie wszystko - jest ich czynnym uczestnikiem i ma wpływ na bieg wydarzeń, jednak zmieniając przeszłość zmienia też przyszłość. W dzieciństwie Evan przyjaźnił się z trójką rówieśników: Lennym Kaganem (Elden Henson) i rodzeństwem Millerów - Tommym (William Lee Scott) i Kayleigh (Amy Smart). Z Kayleigh łączyły go zawsze silne więzy. Dziewczyna i jej brat byli w dzieciństwie molestowani przez ojca - pedofila (Eric Stoltz). Evan postanawia wyruszyć w przeszłość, by temu zapobiec. Kolejne modyfikacje minionych wydarzeń przynoszą tylko coraz bardziej katastrofalne skutki. Powracając do przyszłości Evan raz jest studentem college'u szczęśliwie zakochanym w Kayleigh, innym razem więźniem zakładu o zaostrzonym rygorze, a jeszcze kiedy indziej kaleką na wózku inwalidzkim. Co gorsza, stopniowo zaczyna tracić poczucie rzeczywistości i nie wie, co się dzieje naprawdę, a co tylko w jego wyobraźni.

ERIC BRESS i J. MACKYE GRUBER to dwóch nowojorskich scenarzystów, którzy pracują razem od 10 lat. Ich wspólnym przedsięwzięciem jest na przykład "Oszukać przeznaczenie 2". W 1997 roku Gruber wyreżyserował na podstawie scenariusza Bressa komedię "Blunt". Pomysł na "Efekt motyla" zaczerpnęli z modnej teorii naukowej zakładającej, że machnięcie motylego skrzydełka w Nowym Jorku może spowodować huragan w Japonii. W praktyce oznacza to, że korekta nawet bardzo drobnego elementu w naszej przeszłości przynosi zupełnie inną przyszłość. Tak właśnie dzieje się w przypadku głównego bohatera, który przeżywa cztery zupełnie różne życiorysy. Odtwarzający postać Evana Ashton Kutcher starannie przygotowywał się do roli, studiując historię chorób ludzi z zaburzeniami osobowości, które powodują zacieranie traumatycznych wspomnień. Kutcher zdobył w ostatnich latach popularność dzięki serialowi telewizyjnemu "Różowe lata 70-te" oraz romansowi z Demi Moore. W dorobku młodego aktora są filmy "Texas Rangers", "Uwikłany", "Stary, gdzie moja bryka?" i "Nowożeńcy". Wcielający się w postać Lenny'ego Elden Henson ("Cała ona", "Pod słońcem Toskanii") kręcił sceny ze swoim udziałem w odwrotnej kolejności i podczas realizacji musiał schudnąć aż 10 kilogramów. Producent Chris Bender wspomina, że cała obsada miała trudne zadanie. Dwunastu aktorów grało cztery role w trzech różnych okresach życia. Przed kamerą pojawiają się m.in. Amy Smart ("Wyścig szczurów", "Outside Providence"), William Lee Scott ("Pearl Harbor", "Tożsamość"), Melora Walters ("Magnolia", "Wzgórze nadziei") i Eric Stoltz ("Maska", "Pulp Fiction"). Twórcy filmu, Bress i Gruber, pracowali sześć lat nad tym, by poszczególne wątki były spójne i wiarygodne. Reżyserzy napisali też wspólnie scenariusz i dzięki temu znali na pamięć cały labirynt fabularny. W tej filmowej układance musi się jednak połapać również widz, każda z rzeczywistości charakteryzuje się więc odmienną paletą barw. Stworzył je uznany operator Matthew F. Leonetti ("Dziwne dni", "W sieci pająka", "Za szybcy, za wściekli"). Realizmu dodaje filmowi fakt, że kilka scen nakręcono w autentycznym Zakładzie Karnym Monroe, gdzie statystowało około 100 tamtejszych więźniów.

WASZE OPINIE

widz

film ciekawy, ale jakoś mnie nie zachwycił

des

stary ale jary - tak można określić ten film. Bardzo mi się podpobał. to była rola życia Ashtona Kuchera.

matost8

Fantastyczny thriller psychologiczny z bardzo dobrym Astonem Kutcherem w roli głównej. Zabiera widza w podróż po przeszłości głównego bohatera i pokazuje różne "warianty" jego teraźniejszości uchwycone mądrze i z pomysłem. Jest to jeden z filmów, które należy oglądać od początku do końca aby zrozumieć sens i wiedzieć o co chodzi. Inteligentne kino.. Polecam.
EFEKT MOTYLA
USA, 2004
20-letni Evan Treborn (Ashton Kutcher) ma od dziecka problemy z pamięcią. Już jako mały chłopiec tracił poczucie czasu. Często godziny, a nawet całe dni znikały mu w otchłani niepamięci. Podobne problemy miał jego nieżyjący ojciec, więc matka (Melora Walters) zasięga rady psychologa.
thriller
EFEKT MOTYLA
4,8 5 1 448