www.filmpolski.pl

PREMIERA

2010.03.02

CANAL+ PREMIUM

Ego

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 79 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia dwóch młodych mężczyzn, którzy skazują się na wyniszczającą rywalizację.

Marcin (Jan Aleksandrowicz-Krasko) to chłopak z osiedla, poważany przez lokalnych dresiarzy. Studiuje i planuje dla siebie przyszłość. Karol (Modest Ruciński) z kolei jest początkującym przedsiębiorcą, już po studiach. Do konfrontacji Marcina i Karola dochodzi w wyniku zbiegu okoliczności, jednak nieoczekiwanie ten przypadek daje początek długiej i zajadłej walce. W bezwzględnej rywalizacji pierwsze skrzypce grają chorobliwa ambicja i wybujałe męskie ego. Obaj mężczyźni chcą bowiem zachować dotychczasowy status w środowisku i nie rezygnować z własnych planów.

"Ego" to pełnometrażowy debiut Krzysztofa Jankowskiego. To film świetnie przemyślany, który dzięki pomysłowej fabule oraz sprawnej realizacji balansuje na granicy pomiędzy kinem offowym a profesjonalnym. "Zdecydowałem się na pełen metraż ponieważ czułem, że jest to właśnie ten moment, w którym muszę sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mam się zajmować filmem na poważnie, podjąć próbę przeskoczenia do kina profesjonalnego, czy potraktować dotychczasowe krótkometrażowe produkcje jedynie jako przygodę. Niezależny długi metraż to niebywała przygoda, ale i prawdziwa tortura, po której masz dwa wyjścia: zrezygnować lub podjąć dalszą walkę. Ja oczywiście wybieram to drugie". O podejmowaniu poważnych życiowych decyzji Jankowski opowiadał w swoich poprzednich filmach, wielokrotnie nagradzanych krótkich metrażach "Dwóch ludziach z kasą" i "Torze".

"Ego" ukazuje spiralę narastania negatywnych emocji i skutki niedojrzałych, wygórowanych ambicji. Jankowski nie moralizuje, nie epatuje tragizmem, a jednak doskonale buduje napięcie i wciąga widzów we własną wizję wkraczania w dorosłość. Film wiele zyskuje dzięki kreacjom Jana Aleksandrowicza-Krasko grającego Marcina i Modesta Rucińskiego, odtwórcy roli Karola. "Ego" zostało wyróżnione Nagrodą Specjalną na Festiwalu Polskich Filmów Niezależnych w Zawierciu i MF Niezależnych Filmów Wideo "Zoom -Zbliżenia" w Jeleniej Górze.

WASZE OPINIE

lars

Zgadzam się. Film przemyślany, dobrze poukładany i ciekawy, gra aktorska ok.
Lepszy niż niektóre polskie "superprodukcje" Polecam

kai

Dobry film obyczajowy. Naprawdę przyjemnie się ogląda..
Ego
Polska, 2008
Historia dwóch młodych mężczyzn, którzy skazują się na wyniszczającą rywalizację.
film obyczajowy
Ego
4,2 5 1 40