Paramount Pictures

PREMIERA

2006.08.16

CANAL+ PREMIUM

EKIPA AMERYKA: POLICJANCI Z JAJAMI

Team America: World Police

USA, 2004

reżyseria:

gatunek: animacja

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekipa Ameryka to międzynarodowe siły policyjne, które mają strzec globalnego porządku. Dzięki swoim pojazdom bojowym team może szybko dotrzeć do każdego miejsca na ziemi, gdzie dzieje się coś złego.

Choć ekipie zdarza się uszkodzić przy lądowaniu światowe zabytki klasy A, np. wieżę Eiffla czy piramidę Cheopsa, walka z terroryzmem tłumaczy przecież wszystkie niedociągnięcia akcji. Pewnego dnia załoga otrzymuje tajną informację o przemycie broni masowego rażenia. Aby rozgryźć szajkę terrorystów, która za tym stoi, policjanci wynajmują wschodzącą gwiazdę Broadwayu, Gary'ego Johnstona, aby wniknął w szeregi wroga i zdobył szczegółowe informacje na temat planowanego zamachu. Z pomocą przywódcy zespołu Spottswoode'a oraz jego współpracowników - Chrisa, Sarah, Lisy i Joego - aktorowi udaje się dostać do kryjówki terrorystów. Tam odkrywa, że akcja już się rozpoczęła, a na jej czele stoi dyktator Kim Dzong Il, którego głównym sprzymierzeńcem jest Film Actors Guild, organizacja amerykańskich aktorów z Samuelem L. Jacksonem, Mattem Damonem i Seanem Pennem na czele.

"Ekipa Ameryka: Policjanci z jajami" to kolejna opływająca w wulgaryzmy i makabryczny humor satyra polityczna duetu TREY PARKER (reżyser) i Matt Stone (scenarzysta), twórców słynnego "Miasteczka South Park". Tym razem kontrowersyjni autorzy nawiązują do jednej z najważniejszych doktryn politycznych współczesnej Ameryki. Mowa o tzw. "dobroczynnej hegemonii" ("benevolent hegemony"), której założenia w 1996 roku sformułowali amerykańscy konserwatyści Robert Kagan i William Kristol. Doktryna stała się podstawą zagranicznej polityki George'a W. Busha, który - zgodnie z jej ideą - chce nadać Ameryce rolę światowego policjanta, gwaranta pokoju i stabilności, który nikogo nie musi pytać o zdanie, bo - jak głosi esej Kagana i Kristola - "absolutna supremacja Ameryki jest dobra i dla Ameryki, i dla świata".

Tytułowa "Ekipa Ameryki" z filmu Parkera to nadzwyczaj dosłowne wcielenie tej doktryny. Cały świat - poza USA - globalni policjanci traktują jak ogromne pole bitwy, na którym prywatna własność czy z niemodnym sentymentem czczone zabytki nie mają żadnego znaczenia. Najważniejsze jest to, co ekipa wyśpiewuje w triumfalnym hymnie: "America, fuck yeah! We came to save the motherfucking day!". Znaczące jest też, że największym wrogiem policji w filmie Parkera jest nie Osama ben Laden, ani nawet koreański dyktator, ale amerykańscy aktorzy (nazwa stowarzyszenia nawiązuje do rzeczywistej organizacji Screen Actors Guild), którzy w ostatecznym starciu okażą się wyjątkowo groźni. Ich bronią będą wszystkie kaskaderskie sztuczki, których nauczyli się podczas występów w filmach akcji.

Kukiełkowa animacja Parkera i Stone'a zdobyła m.in. statuetkę Empire Award oraz nominację do MTV Movie Award. Jej rozpowszechnianiu w Czechach gwałtownie sprzeciwiła się ambasada Korei Północnej, w Rosji - gdzie wszystkie filmowe przekleństwa zostały pieczołowicie przetłumaczone na rosyjski - pokazywana była tylko dla widzów dorosłych. W Polsce natomiast film ominął dystrybucję kinową i wszedł od razu na rynek DVD.

WASZE OPINIE

leonid

strasznie obcięty film :( , nie trzyma sie KUPY :D , proponuje oglądnąć z wypozyczalni lub pirata!

ITI

Ale polskie tłumaczenie straszne. Z filmu tylko dla dorosłych (dialogi ang.) zrobili film dla 16-latków. Poucinali humor rodem z South Parku. JAK OGLĄDAĆ TO TYLKO PO ANGIELSKU!

nAzGuL22

Ja się odcinam, film był dramatycznie głupi, fakt, tylko dla fanó soutch parku :))
EKIPA AMERYKA: POLICJANCI Z JAJAMI
reżyseria:
USA, 2004
Ekipa Ameryka to międzynarodowe siły policyjne, które mają strzec globalnego porządku. Dzięki swoim pojazdom bojowym team może szybko dotrzeć do każdego miejsca na ziemi, gdzie dzieje się coś złego.
animacja
EKIPA AMERYKA: POLICJANCI Z JAJAMI
4,1 5 1 38