PREMIERA

2011.01.14

CANAL+ PREMIUM

EKLIPSA

The Eclipse

Irlandia, 2009

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Michael Farr (Ciarán Hinds) jest wdowcem samotnie wychowującym dwójkę dzieci w nadmorskim irlandzkim miasteczku Cobh. Powoli przyzwyczaja się do życia bez ukochanej żony, która zmarła na raka dwa lata wcześniej.

Na co dzień uczy stolarstwa w miejscowej szkole, a raz do roku jako wolontariusz pomaga przy organizacji lokalnego festiwalu literackiego. Tym razem zostaje przydzielony do opieki nad Leną Morrell (Iben Hjejle), autorką znaną z opowieści o duchach i zjawiskach nadprzyrodzonych. Będąc pod wrażeniem jej twórczości, Michael dzieli się z pisarką wizjami, których w ostatnim czasie doświadcza. Nie jest pewny, czy to wymysł jego wyobraźni, czy też jego dom jest rzeczywiście nawiedzony. Podczas, gdy obydwoje szybko znajdują wspólny język i zbliżają się do siebie, w mieście pojawia się inny popularny pisarz, Nicholas Holden (Aidan Quinn). Cieszący się nie najlepszą reputacją Holden ma nadzieję na odnowienie romansu z Leną. Kiedy rozpoczyna się rywalizacja o względy kobiety, niepokojące wizje Michaela przybierają na sile.

Jeden z najbardziej uznanych irlandzkich dramaturgów, laureat Nagrody Laurence'a Oliviera CONOR MCPHERSON ("Tama", "Światła miasta") z coraz większym upodobaniem sprawdza się jako reżyser. Przygodę za kamerą zaczynał od telewizyjnej ekranizacji sztuki "Końcówka" autorstwa mistrza teatru absurdu Samuela Becketta. Po niej była m.in. komedia kryminalna "Aktorzy", napisana do spółki z Neilem Jordanem. Swój najnowszy film oparł na opowiadaniu przyjaciela Billy'ego Roche'a. W dominujące w nim wątki melodramatyczne McPherson wplótł właściwe horrorom elementy nadprzyrodzone. Przy pracy nad filmem inspirował się irlandzką tradycją obfitującą w historie o duchach, ale również amerykańskimi klasykami gatunku - "Lśnieniem", "Egzorcystą" i filmami George'a Romero. "Uwielbiam prawdziwą psychologiczną głębię, wielowymiarowość postaci i elementy prawdziwego horroru. Dla mnie to idealna kombinacja" - mówił reżyser. Właśnie ze względu na umiejętne balansowanie między dramatem psychologicznym i horrorem krytycy często porównują "Eklipsę" do "Sierocińca" i innych filmów kina grozy z Półwyspu Iberyjskiego.

McPherson pisał scenariusz z myślą o Ciaránie Hindsie (serial "Rzym", "Monachium", "Hallam Foe", "Harry Potter i Insygnia Śmierci"), który grał w broadwayowskiej adaptacji jego sztuki "Wędrowiec". "To niesamowity aktor i nie jestem pierwszym reżyserem, który to zauważa. Pracował ze Spielbergiem, Paulem Thomasem Andersonem, Johnem Boormanem. Ma taką niesamowitą właściwość, że gdy kamera skupia się na nim, zawsze coś się dzieje" - komplementował aktora McPherson. "Eklipsa" okazała się jedną z największych niespodzianek sezonu w Irlandii. Podczas gali wręczania Irlandzkich Nagród Filmowych i Telewizyjnych (IFTA) film otrzymał trzy wyróżnienia: dla najlepszego filmu, za scenariusz i dla aktora drugoplanowego Aidana Quinna("Zabawa w Boga", "Wichry namiętności", "Michael Collins").

WASZE OPINIE

gbpsary

Horroru w tym filmie za wiele nie ma, w pełni zgadzam się z opinią Blue-Gray.
Nie polecam tego filmu miłośnikom dobrego horroru.

Stasio i Jasio

Byłoby strasznie nudno, gdyby wszyscy myśleli tak samo. Co prawda niektórym by się to bardzo podobało. :)

Blue-Grey

To optymistyczne, że jeden film wywołuje dwie przeciwstawne opinie. Jeśli ktoś je sobie przeczyta, przynajmniej nie ulegnie sugestii jednej ze stron i może sięgnie po własne zdanie... Ą myślę, że obaj mimo wszystko zachęcamy do obejrzenia tego filmu. [:-)]
Pozdrowienia!
EKLIPSA
reżyseria:
Irlandia, 2009
Michael Farr (Ciarán Hinds) jest wdowcem samotnie wychowującym dwójkę dzieci w nadmorskim irlandzkim miasteczku Cobh. Powoli przyzwyczaja się do życia bez ukochanej żony, która zmarła na raka dwa lata wcześniej.
dramat
EKLIPSA
2,5 5 1 6