Universal

PREMIERA

2013.01.16

CANAL+ PREMIUM

Ekspres - bohater futbolu

The Express

USA/Niemcy, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: biograficzny/sportowy

czas trwania: 124 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dorastając w Ameryce lat 50. XX wieku, Ernie Davis (Rob Brown) szybko pr zekonuje się, że kolor skóry przysporzy mu w życiu wielu kłopotów. Aby uniknąć prześladowań w rodzinnym miasteczku w Pensylwanii, chłopak postanawia zostać sportowcem.

Choć za wzór do naśladowania przyjmuje postać Jackie'ego Robinsona, pierwszego Afroamerykanina, który został profesjonalnym baseballistą, to dyscypliną, która pociąga Ernie'ego jest jednak futbol amerykański. Po kilku latach gry na amatorskim szczeblu talent Davisa zostaje dostrzeżony przez Bena Schwartzwaldera (Dennis Quaid), trenera uniwersyteckiej drużyny z Syracuse University. Szkoleniowiec przekonuje chłopaka do gry w barwach jego ekipy. Chociaż na boisku Ernie demonstruje nieprzeciętne zdolności, ma problemy z przekonaniem do siebie wielu kibiców, a nawet niektórych kolegów z drużyny. Z pomocą Schartzwaldera gotów jest jednak walczyć o sportowy sukces.

Ernie Davis jest postacią autentyczną. Uznawany za jeden z największych talentów w historii futbolu amerykańskiego, sięgnął w roku 1961 po mistrzostwo z drużyną Syracuse University i został jako pierwszy Afroamerykanin wyróżniony prestiżową nagrodą Heismana, przyznawaną najlepszym graczom ligi uniwersyteckiej. Przy okazji wręczania trofeum z Davisem spotkał się osobiście sam prezydent John F. Kennedy. Sukcesy na szczeblu uczelnianym zapewniły młodemu zawodnikowi profesjonalny kontrakt z klubem Washington Redskins, ale ze stolicy trafił szybko do ekipy Cleveland Browns. Wkrótce jednak stojącego u progu wielkiej kariery chłopaka spotkała tragedia - zdiagnozowano u niego białaczkę. Zmarł 18 maja 1963 roku w wieku 23 lat, nie zdążywszy rozegrać ani jednego meczu w profesjonalnej lidze.

Tragiczna historia Davisa, gracza, który odszedł, zanim zdążył w pełni objawić talent, zainspirowała reżysera Gary'ego Feldera. Filmowiec, znany z realizacji m.in. dramatu sensacyjnego "Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym", ekranizacji prozy Philipa K. Dicka "Impostor: Test na człowieczeństwo" oraz thrillera sądowego "Ława przysięgłych", do roli Ernie'ego Davisa zaangażował Roba Browna, którego kinomani mieli okazję oglądać w takich obrazach, jak "Szukając siebie" Gusa van Santa, "Wytańczyć marzenia" czy "Śmierć na żywo". Ekranowym Benem Schwartzwalderem, trenerem o wielkim sercu, został Dennis Quaid, uznany aktor nominowany do Złotego Globu za występ w "Daleko od nieba". "Angażujący i inspirujący jak przystało na dobry film sportowy" - chwalił "Ekspres - bohatera futbolu" legendarny recenzent filmowy Roger Ebert na łamach "Chicago Sun-Times". Ale produkcja Feldera to także poruszająca opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w nie zawsze przychylnym środowisku. Jak stwierdził krytyk "ReelViews" James Berardinelli: "Podczas gdy boiskowe osiągnięcia Ernie'ego były niezwykłe, to otoczenie, w jakim o nie walczył sprawiły, że jego historia była godna nakręcenia takiego obrazu".

WASZE OPINIE

Dr.X

Film przeciętny, historia prosta, ale oparta na autentycznej postaci więc nie powinienem się czepiać [:-)] (aczkolwiek chyba wszyscy znamy stosunek holywood'skich twórców do autentycznych zdarzeń). Motywy bardziej oklepane niż błotnik w samochodzie mojej narzeczonej[:-)]. Do tego komercha i poprawność polityczna rozciągnięta do granic absurdu. Problem rasizmu został przedstawiony w sztampowy sposób, jak z młodzieżowych seriali. Wkurzające są też banalne dialogi, które epatują cnotliwym językiem, zacnymi ideałami itd... np. rozmowa na boisku młodego Daviesa z ówczesną czarnoskóra gwiazdą Jimem Brownem, rozmowa Daviesa z trenerem Schwartzwalderem po tym jak ten go zdjął z boiska, "docinki" zawodników przeciwnych drużyn (zwłaszcza podczas meczu z Texasem) i wiele innych.
Mimo wszystko film jest przyjemny w odbiorze; pozwala się zrelaksować, wyłączyć się. Jeśli się nie oczekuje zbyt wiele można mile spędzić czas.

rass

oglądałem, typowy film-amerykańska laurka biograficzna o ciężkich losach Murzyna, który jak się zaweźmie to mimo, że stale pod górę... dopnie swego (ale finał nieszczęsny). W Ameryce pewnie oglądali, u nas też warto zobaczyć.
Ekspres - bohater futbolu
reżyseria:
USA/Niemcy, 2008
Dorastając w Ameryce lat 50. XX wieku, Ernie Davis (Rob Brown) szybko pr zekonuje się, że kolor skóry przysporzy mu w życiu wielu kłopotów. Aby uniknąć prześladowań w rodzinnym miasteczku w Pensylwanii, chłopak postanawia zostać sportowcem.
biograficzny/sportowy
Ekspres - bohater futbolu
4,5 5 1 22