PREMIERA

2008.09.04

CANAL+ PREMIUM

EKSPRES VON RYANA

Von Ryan's Express

USA, 1965

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film wojenny/przygodowy

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

4.00

Opis

Rok 1943. Samolot pułkownika Josepha L. Ryana (Frank Sinatra) zostaje zestrzelony, a on sam schwytany i umieszczony we włoskim obozie jenieckim.

Sytuacja jest tam wyjątkowo ciężka nawet jak na wojenne realia - więźniom brakuje żywności i lekarstw. Okazuje się, że zaostrzone warunki są odwetem strażników po tym, jak udaremniono próbę ucieczki, na czele której stanął major Fincham (Trevor Howard). Wkrótce sam Ryan z blisko 400 innymi jeńcami podejmuje próbę ucieczki, jednak ona również kończy się niepowodzeniem. Uciekinierzy zostają ujęci przez Niemców i umieszczeni w pociągu towarowym, którym mają zostać przewiezieni do Rzeszy. Ryan planuje przejąć kontrolę nad pociągiem i zwrócić wolność nie tylko sobie, ale wszystkim uciekinierom.

Film w reżyserii MARKA ROBSONA był reakcją wytwórni 20th Century Fox na klęskę finansową i artystyczną, jaką okazała się "Kleopatra". Przenosząc na ekran powieść Davida Westheimera wytwórnia chciała udowodnić, że ciągle jest w stanie robić pełne rozmachu, epickie kino.

Podobnie jak w literackim pierwowzorze, akcja rozgrywa się w realiach drugiej wojny, ale historia ucieczki skazańców jest całkowicie fikcyjna. Zamiast na prawdę historyczną postawiono na czystą rozrywkę i przygodę. Powodzenie filmu miał zapewnić udział Franka Sinatry. Legendarny piosenkarz doskonale sprawdzał się jako aktor, co udowodnił chociażby drugoplanową rolą u boku Burta Lancastera i Montgomery'ego Clifta w "Stąd do wieczności", za którą nagrodzono go Oscarem i Złotym Globem. Zagrał w ponad 60 produkcjach, a wśród najważniejszych obrazów z jego udziałem wymienia się musical "Na przepustce", komedię kryminalną "Ocean's Eleven" z 1960 roku czy "Przeżyliśmy wojnę". W "Ekspresie von Ryana" Sinatrze partneruje Trevor Howard, który osobiście poznał smak wojny służąc w armii brytyjskiej. Aktor obsadzany przeważnie w filmach wojennych, zdobył największe uznanie rolą w dramacie obyczajowym "Synowie i kochankowie", za którą był nominowany Oscara, a także kreacjami w kameralnym "Spotkaniu" czy kryminale "Trzeci człowiek".
EKSPRES VON RYANA
reżyseria:
USA, 1965
Rok 1943. Samolot pułkownika Josepha L. Ryana (Frank Sinatra) zostaje zestrzelony, a on sam schwytany i umieszczony we włoskim obozie jenieckim.
film wojenny/przygodowy
EKSPRES VON RYANA
3,9 5 1 10