PREMIERA

2006.01.01

CANAL+ PREMIUM

EL CID - LEGENDA O MĘŻNYM RYCERZU

El Cid: La Leyenda

Hiszpania, 2003

reżyseria:

gatunek: film animowany

czas trwania: 81 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"El Cid - legenda o mężnym rycerzu" to najdroższa pełnometrażowa animacja w historii hiszpańskiego kina.

Hiszpania czasów średniowiecza. Rodrigo Diaz de Vivar (głos: Andrzej Nejman) jest synem szlachcica z Kastylii. Przystojny młodzieniec mieszka na dworze króla Ferdynanda i przyjaźni się z jego synem, Sancho (głos: Wojciech Paszkowski). Serce Rodrigo od dawna należy do pięknej Gimeny (głos: Grażyna Wolszczak), choć jej ojciec Alfred, Hrabia Gormaz (głos: Paweł Szczęsny) wolałby innego zięcia.

Wkrótce spokojna egzystencja na królewskim dworze się kończy. Umiera król, a spiskowcy chcą zamordować Sancho, by osadzić na tronie jego młodszego brata Alfonso (głos: Janusz Wituch). Wskutek intryg Rodrigo traci miłość i szacunek najbliższych. Wyrzucony z dworu chłopak szuka schronienia u arabskiego księcia Al-Mutamina (głos: Jacek Kopczyński), syna emira Saragossy. Księże walczy z podstępnym kalifem El Yussuffem, który zagarnął królewskie ziemie. Rodrigo, chcąc odzyskać honor na polu walki, zostaje jednym z przywódców jego armii.

"El Cid - legenda o mężnym rycerzu" - klasyczny dramat Pierre'a Corneille'a nie po raz pierwszy zainspirował filmowców ("Cyd" Anthony'ego Manna z 1961 roku). Pomysłodawcą animowanej wersji opowieści jest Julio Fernandez, hiszpański producent znany z adaptacji takich arcydzieł, jak "Don Kichot z La Manchy" czy "Pinokio". "El Cid - legenda o mężnym rycerzu" należy do jego filmowego cyklu "Fantastic Discovery". Reżyserowi JOSE POSO zależało zarówno na wiarygodnych psychologicznie postaciach, jak i przykuwającej uwagę, perfekcyjnej animacji. Nad wizualną stroną filmu pracowali Victor Maldonado i Adrian Garcia. Kolory nie były używane przypadkowo i jedynie z estetycznych względów - barwy dominujące w poszczególnych scenach miały oddawać ich charakter. Animowane dekoracje przygotował Toni Feizula. Większość budynków to reprodukcje autentycznych miejsc. Polską wersję językową przygotował Marek Robaczewski (reżyseria) i Anna Niedźwiedzka-Medek (dialogi).

WASZE OPINIE

Marta

Wszytsko ok, tylko czemu oni maja takie male glowy i wielkie tulowie?!
EL CID - LEGENDA O MĘŻNYM RYCERZU
reżyseria:
Hiszpania, 2003
"El Cid - legenda o mężnym rycerzu" to najdroższa pełnometrażowa animacja w historii hiszpańskiego kina.
film animowany
EL CID - LEGENDA O MĘŻNYM RYCERZU
3,7 5 1 43