Fox

PREMIERA

2006.08.20

CANAL+ PREMIUM

ELEKTRA

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Elektra (Jennifer Garner) jest kobietą o wszechstronnych talentach. Piękna, bogata i wysportowana jest osobliwym połączeniem siły i wdzięku. Opanowała do perfekcji wszystkie wschodnie sztuki walki i posiada niezwykły dar widzenia przyszłości, który wciąż doskonali dzięki medytacjom.

Jednak ostatni pojedynek z wrogami Elektra prawie przypłaciła życiem. Opuszczona nawet przez mistrza i nauczyciela, Sticka (Terence Stamp), rozgoryczona wojowniczka postanawia na dobre odciąć się od wrogiego świata. Teraz wykorzystuje swoje niezwykłe umiejętności jako płatny zabójca. Nie analizuje kolejnych zleceń, nie wzrusza jej los ofiar. Wkrótce jednak przyjdzie jej zweryfikować te zasady. Otrzymuje ofertę zabicia niejakiego Marka Millera (Goran Visnjic) i jego córki Abby (Kirsten Prout). Wysłuchując historii ich życia, Elektra nie tylko nie zabija Millerów, ale jeszcze pomaga im w ucieczce. Ściga ich bowiem banda zabójców ninja nadesłanych przez złowrogi syndykat zbrodni ukrywający swoją prawdziwą tożsamość pod kryptonimem "Ręka". Od tej pory losy Elektry i Millerów nierozłącznie się splatają.

"Elektra" to kontynuacja jednego z wątków "Daredevila". Oba filmy są ekranizacjami popularnych komiksów kultowego wydawnictwa Marvel. Pierwszy komiks o Elektrze powstał przeszło ćwierć wieku temu. Jego autorem jest Frank Miller, jeden ze współscenarzystów filmu. Artysta jest twórcą wielu komiksowych herosów (w tym Daredevila), a w 2005 r. zadebiutował za kamerą ("Sin City - Miasto grzechu"). Reżyserię "Elektry" powierzono ROBOWI BOWMANOWI. Reżyser był kilkakrotnie nominowany do Emmy za serial "Z archiwum X" i - jako jeden z jego producentów - został dwukrotnie wyróżniony Złotym Globem. Wyreżyserował też m.in. "Odlotowe szaleństwo", kinową wersję "Z archiwum X" ("Z archiwum X: Pokonać przyszłość") i "Władców ognia". Bowmanowi zależało, by "Elektra" łączyła wszystkie elementy kina akcji (tempo, efekty specjalne, wyczyny kaskaderskie, wschodnie sztuki walki) i dramatu psychologicznego. Realizatorzy starali się więc jak najbardziej wiarygodnie ukazać życie wewnętrzne Elektry i jej rozterki. Jednym z istotnych elementów w charakterystyce bohaterki były jej kostiumy. Projektantka Lisa Tomczeszyn ("Punisher", "X-Men: Ostatni bastion") musiała uwzględnić fakt, że Elektra jest bardzo zamożną kobietą i może sobie pozwolić na kreacje od najmodniejszych projektantów. Z drugiej strony jej stroje musiały być bardzo wygodne, bo bohaterka toczy w nich liczne pojedynki. Skomplikowaną osobowość Elektry i nastrój filmu oddawała też oprawa wizualna. Zrezygnowano z typowego dla kina akcji pejzażu wielkiego miasta. Scenograf Graeme Murray ("I kto to mówi", "Mordercza rozgrywka") chciał, by tło było jak najbardziej neutralne. Wszystkie zdjęcia kręcono więc w pobliżu Vancouver w Brytyjskiej Kolumbii.

W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Jennifer Garner. Aktorka została wyróżniona Złotym Globem za kreację w serialu "Agentka o stu twarzach". Wystąpiła też w takich filmach, jak "Plac Waszyngtona", "Przejrzeć Harry'ego", "Złap mnie, jeśli potrafisz", "Pearl Harbor" i "Daredevil". Do roli Elektry przygotowywała się na długo przed rozpoczęciem zdjęć. Treningi zaczynała już o 4 rano ćwicząc pod okiem instruktorów boks i wschodnie sztuki walki takie, jak Wu Shu i Shodukan. Jako Mark Miller partneruje jej Goran Visnjic. Pochodzący z byłej Jugosławii aktor zdobył dużą popularność dzięki serialowi "Ostry dyżur". W dorobku ma też filmy "Aleja snajperów", "Totalna magia", "Na samym dnie" i "Spartakus". W obsadzie "Elektry" znaleźli się również: Cary-Hiroyuki Tagawa ("Ostatni cesarz", "Mortal Kombat", "Planeta małp", "Pearl Harbor") i legenda brytyjskiego kina Terence Stamp ("Kolekcjoner", "Z dala od zgiełku", "Superman", "Priscilla, królowa pustyni"), nominowany do Oscara za "Billy'ego Budda".

"Elektrę" nominowano m.in. do MTV Movie Award za najlepszy pocałunek (Jennifer Garner i Natassia Malthe) oraz Teen Choice Award za rolę Jennifer Garner.

WASZE OPINIE

leonid

dobry film, na zabicie czasu,toche płytki

ITI

Podoba mi się ten film. Super widoki, piękna Jennifer i akcja rodem z Sin City, polecam.

ITI

Ciekawi mnie, czy jest to dobry film. Czekam na premierę.
ELEKTRA
reżyseria:
USA, 2005
Elektra (Jennifer Garner) jest kobietą o wszechstronnych talentach. Piękna, bogata i wysportowana jest osobliwym połączeniem siły i wdzięku. Opanowała do perfekcji wszystkie wschodnie sztuki walki i posiada niezwykły dar widzenia przyszłości, który wciąż doskonali dzięki medytacjom.
film akcji
ELEKTRA
4,3 5 1 40