PREMIERA

2010.08.10

CANAL+ PREMIUM

Elitarni

Tropa de Elite

Brazylia/Holandia/USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rio de Janeiro, rok 1997. Zbliża się wizyta Jana Pawła II. Papież chce zatrzymać się w pobliżu dzielnicy, w której żyją najbiedniejsi z biednych. W okalających miasto favelach prawo dyktują jednak kryminaliści.

Członkowie narkotykowych gangów chodzą tam po ulicach z bronią w ręku, a lokalna policja jest skorumpowana i nieskuteczna. Kapitan Roberto Nascimento (Wagner Moura) z Batalhão de Operações Policiais Especiais (BOPE), dowódca elitarnej jednostki specjalnej policji stanu Rio de Janeiro, otrzymuje rozkaz zaprowadzenia porządku w favelach. Ma wyeliminować najgroźniejszych przestępców, którzy mogliby stać się zagrożeniem dla Ojca Świętego. Zadanie to niweczy plany kapitana, który zamierzał zwolnić się z niebezpiecznej służby, zwłaszcza że jego żona spodziewa się dziecka. Przygotowując się do misji Nascimento próbuje znaleźć zastępcę na swoje miejsce. Podczas werbunku do BOPE jego uwagę zwraca dwóch młodych policjantów: Neto (Caio Junqueira) i André Matias (André Ramiro).

"Elitarni" to fabularny debiut JOSÉ PADILHI, twórcy wielokrotnie nagradzanego dokumentu "Autobus 174". Scenariusz powstał na podstawie książki "Elite da Tropa", którą napisali byli oficerowie specjalnej jednostki policyjnej André Batista i Rodrigo Pimentel wraz z socjologiem Luizem Eduardo Soaresem. W pisaniu scenariusza uczestniczył nominowany do Oscara za reżyserię "Miasta Boga" Bráulio Mantovani, reżyser José Padilha oraz Rodrigo Pimentel, jeden z autorów pierwowzoru literackiego, oficer żandarmerii wojskowej, a następnie kapitan w BOPE. Batalhao de Operacoes Policiais Especiais, paramilitarny oddział policji stanu Rio de Janeiro, nosi charakterystyczne czarne uniformy z emblematem trupiej czaszki przebitej sztyletem, za którą umieszczono dwa skrzyżowane pistolety. Ta elitarna jednostka jest wyposażona w najnowocześniejsze modele broni i porusza się opancerzonymi pojazdami.

Debiut José Padilhi miał być początkowo dokumentem, ale reżyser nie uzyskał zgody na filmowanie akcji BOPE w slumsach. Zdecydował się na fabułę o przemocy w favelach Rio de Janeiro z punktu widzenia policji, która jest w stanie permanentnej wojny z przestępczym podziemiem. Nieprzekupni i świetnie wyszkoleni funkcjonariusze BOPE są lekarstwem na skorumpowaną policję. Jednak ich skuteczność ma swoją cenę. Aby wytępić dostawców i szefów gangów stosują metody przeciwników. Brutalnie traktują każdego, kto ma jakiekolwiek związki z gangami, a jeśli trzeba zabijają bez skrupułów, nie ma bowiem czasu na przesłuchania. Tak właśnie jest zmuszony działać kapitan Roberto Nascimento, zagrany przez Wagnera Mourę ("Carandiru", "W cieniu słońca"). Równie skomplikowaną psychologicznie postacią filmu, która żyje w dwóch wrogich sobie światach jest André Matias w interpretacji André Ramiro. Chłopak ukrywa przed kolegami z uczelni swój zawód, bowiem liberalna, wywodząca się z bogatych domów młodzież, spędza czas na akademickich dyskusjach na temat idealnego modelu społeczeństwa i nienawidzi policji. Matias jednocześnie romansuje z dziewczyną z ośrodka opieki społecznej w faveli, której też nie zdradza prawdy o tym, jak zarabia na życie.

Film ma paradokumentalny styl narracji, a wiele ujęć jest kręconych kamerą z ręki. W Brazylii został rozpowszechniony na pirackich płytach i cieszył się ogromną popularnością jeszcze przed oficjalną premierą, po której José Padilha został oskarżony o naruszenie dobrego imienia policji i postawiony przed sądem. Obraz docenili jednak krytycy. W 2008 reżyser zdobył Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, a sam film 22 nominacje i 9 innych nagród na światowych przeglądach filmowych.

Goście programu "Kino Mówi": Marcin Gawrycki, Piotr Ikonowicz

WASZE OPINIE

andrzejas

Może byście puścili ten film?? Jest genialny

koczisss

[quote K666 napisał(a) 10.08.2010 14:47]
C+ liczy na to, że ich abonenci nie będą pamiętać takich drobnych szczegółów...
[/quote]

Chyba tak.

Premierą może i jest dla kogoś, kto wczoraj podpisał umowę, a nie dla tych, co są z C+ już jakiś czas.

W sobotę znów żużel ma być na głównym C+, a do czego jest C+ Sport 3, albo Gol w przyszłości?
Zawsze to zaoszczędzone pieniądze, nie trzeba filmu pokazywać.
Mam nadzieję, że OE w przyszłym sezonie będzie w innej telewizji, bo tu drogo, same powtórki, a do tego trzeba dokupić OS. W zasadzie tylko dla OE trzymam C+, oby tylko jeszcze rok.

K666

[quote koczisss napisał 10.08.2010 10:45]
Jak to premiera?
Przecież ten film premierą był już na C+ w zeszłym roku!
[/quote]
C+ liczy na to, że ich abonenci nie będą pamiętać takich drobnych szczegółów...
Elitarni
reżyseria:
Brazylia/Holandia/USA, 2007
Rio de Janeiro, rok 1997. Zbliża się wizyta Jana Pawła II. Papież chce zatrzymać się w pobliżu dzielnicy, w której żyją najbiedniejsi z biednych. W okalających miasto favelach prawo dyktują jednak kryminaliści.
dramat sensacyjny
Elitarni
4,8 5 1 38