• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2005.03.01

CANAL+ PREMIUM

Elizabeth

Wlk. Brytania, 1998

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Anglia, połowa XVI wieku. Królowa Maria I (Kathy Burke), córka króla Henryka VIII, mimo średniego wieku wciąż nie może się doczekać potomstwa. W dodatku nagle zapada na tajemniczą chorobę.

Angielscy arystokraci są zaniepokojeni: kraj nękają religijne waśnie, skarbiec królestwa jest prawie pusty, a królowa może umrzeć bez przekazania schedy następcy. Oznacza to kolejne wojny i jeszcze większe spustoszenie kraju. Jedną z kandydatek do tronu jest młodsza siostra Marii - Elżbieta (Cate Blanchett). Ale królowa - zagorzała katoliczka nie lubi swojej przyrodniej siostry-protestantki i skazuje ją na więzienie za zdradę. Elżbieta cudem ratuje jednak życie, a po śmierci Marii zostaje koronowana na królową Anglii. Młoda władczyni jest energiczna, zdecydowana i pełna radości życia. Ale jest kobietą i arystokraci domagają się jej rychłego zamążpójścia. Elżbieta tęskni zaś do swojego dawnego ukochanego, lorda Roberta Dudleya (Joseph Fiennes). Nie jest on jednak odpowiednim kandydatem na męża królowej. Jej główny doradca Sir William Cecil (Richard Attenborough) namawia ją na sojusz z Francją czyli małżeństwo z księciem D'anjou (Vincent Cassel). Ale ani on, ani mąż zmarłej siostry - król Filip Hiszpański - nie przypadają jej do gustu. Tymczasem na granicy ze Szkocją stają francuskie wojska z Marią, księżną De Guise (Fanny Ardant) na czele. Przeciwko młodej królowej spiskują też niektórzy arystokraci. Elżbieta nie znajduje pociechy nawet u Dudleya, który, jak się okazało, ukrywał przed nią, że jest już żonaty. Trudne doświadczenia stopniowo zmieniają romantyczną, żywiołową dziewczynę w dumną i pragmatyczną władczynię.

"Elizabeth" to popis aktorski nominowanej do Oscara za tę rolę Cate Blanchett. Film stał się początkiem międzynarodowej kariery australijskiej aktorki, która później wystąpiła w takich hitach jak "Dotyk przeznaczenia", "Niebo", "Zaginione", "Kawa i papierosy" i trzy części "Władcy Pierścieni". Reżyserem "Elizabeth" jest pochodzący z Indii SHEKHAR KAPUR, który zwrócił uwagę międzynarodowej krytyki w połowie lat 90. swoim trzecim filmem, głośnym "Bandit Queen", prezentowanym na MFF w Cannes. Kapur ma też w dorobku inny dramat kostiumowy "Cena honoru" z Kate Hudson, a w roku 2007 nakręcił film o dalszych losach królowej Elżbiety "Elisabeth - Złoty wiek"

W obsadzie "Elizabeth" znalazły się gwiazdy tj. laureat Oscara za "Blask" Geoffrey Rush ("Zatrute pióro"), aktor ("Wielka ucieczka") i reżyser ("Gandhi") Richard Attenborough, Joseph Fiennes ("Zakochany Szekspir"), Vincent Cassel ("Ocean's Twelve - Dogrywka"), Fanny Ardant ("Osiem kobiet") i sława brytyjskiego aktorstwa Sir John Gielgud ("Rydwany ognia"). W 1999 roku "Elizabeth" wyróżniono m.in. Złotą Żabą za zdjęcia na MFF Camerimage i Oscarem za charakteryzację (plus 6 nominacji).

Nagrody filmowe

Najlepsza charakteryzacja, Elizabeth
Najlepsza aktorka w dramacie - Cate Blanchett, film Elizabeth

WASZE OPINIE

amelia

Fantastyczny kostiumowy film wyjaśniający w miły i przystępny sposób posępny wygląd królowej brytyjskiej.
Elizabeth
reżyseria:
Wlk. Brytania, 1998
Anglia, połowa XVI wieku. Królowa Maria I (Kathy Burke), córka króla Henryka VIII, mimo średniego wieku wciąż nie może się doczekać potomstwa. W dodatku nagle zapada na tajemniczą chorobę.
dramat kostiumowy
Elizabeth
4,9 5 1 63