PREMIERA

2003.10.03

CANAL+ PREMIUM

ELLING

Norwegia/Szwecja, 2001

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: komedio-dramat

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pogodna, wzruszająca komedia o wchodzeniu w samodzielne życie dwóch niespecjalnie przygotowanych do tego mężczyzn i o tym, że każdy może pokonać życiowe przeszkody i odnaleźć swoje szczęście.

40-letni Elling (Christian Ellefsen) po śmierci opiekującej się nim przez całe życie matki trafia do zakładu opiekuńczego. Cierpi na agorafobię i lęk wysokości, a w dodatku nie ma pojęcia o najprostszych sprawach związanych z codziennym życiem. Dla Ellinga problemem są nawet tak prozaiczne czynności jak zakupy, gotowanie czy sprzątanie. W zakładzie poznaje innego nie potrafiącego samodzielnie żyć w społeczeństwie czterdziestolatka Kjella Bjarne'a (Sven Nordin). Marzeniem tego ostatniego jest spotkanie kobiety, z którą mógłby stracić dziewictwo. Po dwóch latach przyzwyczajania się do siebie i stopniowego zaprzyjaźniania Elling i Kjell stają przed prawdziwym wyzwaniem - mają zacząć samodzielne życie. Dostają własne mieszkanie, finansowe wsparcie i życzliwego opiekuna pomagającego im poznać otaczający ich świat, ale przede wszystkim - mają siebie. Razem przezwyciężają swoje codzienne problemy, takie jak odebranie telefonu, wyjście do sklepu czy restauracji. Stopniowo znajdują też nowych przyjaciół i odkrywają własne możliwości. Wrażliwy Elling zaczyna pisać wiersze, które w sklepie anonimowo podrzuca do torebek z kiszoną kapustą. W życie bohaterów wkracza też w końcu kobieta - ich ciężarna sąsiadka, której to oni muszą pomóc.

Adaptacja bestsellerowej powieści Ingvara Ambjornsena odniosła sukces nie tylko u rodzimej, skandynawskiej publiczności, ale także w całej Europie. Została również wyróżniona przez amerykańską Akademię Filmową nominacją do Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego, a widzowie Warszawskiego Festiwalu Filmowego uznali ją w 2002 roku za najlepszy film imprezy. Historia tytułowego Ellinga okazała się na tyle uniwersalna, że hollywoodzcy producenci pracują już nad amerykańską wersją filmu, w której w roli głównej wystąpi Kevin Spacey.

WASZE OPINIE

THOMAS

Rzeczywiście film jest miły w odbiorze,czasami jednak humor jest za "norweski", przynajmniej dla mnie.Film godny obejrzenia dla polepszenia własnej wartości... :)

ellemo

po prostu świetny film. Polecam na chandrę i zimne jesienne popołudnie! ;o)

jen

po prostu swietny! a must-see! :)
ELLING
reżyseria:
Norwegia/Szwecja, 2001
Pogodna, wzruszająca komedia o wchodzeniu w samodzielne życie dwóch niespecjalnie przygotowanych do tego mężczyzn i o tym, że każdy może pokonać życiowe przeszkody i odnaleźć swoje szczęście.
komedio-dramat
ELLING