PREMIERA

2010.09.24

CANAL+ PREMIUM

ENEN

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lato 1997 roku, w Polsce szaleje wielka powódź. W obawie przed nadciągającą wodą, ewakuowany jest jeden z wrocławskich szpitali.

Psychiatra Konstanty Grot (Borys Szyc) pomaga wyprowadzić z zagrożonej placówki pacjenta-katatonika Pawła Płockiego (Grzegorz Wolf). Gdy chory wykonuje na pożegnanie charakterystyczny gest, taki sam, jakim miał w zwyczaju żegnać się zmarły niedawno ojciec Grota, lekarz postanawia dowiedzieć się więcej o mężczyźnie. Ze zdziwieniem odkrywa jednak, że dokumenty pacjenta przepadły w niejasnych okolicznościach. Starając się rozwikłać zagadkę, Konstanty zabiera Pawła do domu i tam poddaje terapii, mającej odkryć jego prawdziwą tożsamość. Leczenie przynosi rezultaty i odizolowany dotychczas od świata człowiek zaczyna na nowo nawiązywać kontakt z otoczeniem. Niestety żona Grota, Renata (Magdalena Walach) sprzeciwia się obecności obcego pod wspólnym dachem. Dodatkowo młodemu psychiatrze grozi utrata pracy. Rozwikłanie zagadki wydaje się jednak być już bardzo blisko.

FELIKS FALK to zasłużony reżyser polskiego kina. Jego "Wodzirej" to wciąż jeden z najważniejszych polskich filmów, a tytułowa rola Jerzego Stuhra uchodzi za jedno ze szczytowych osiągnięć aktora. Z kolei głośna i kontrowersyjna "Samowolka" była pierwszym polskim filmem opowiadającym o zjawisku "fali" w wojsku, czyli katowaniu młodych żołnierzy przez tych z większym stażem. W nagrodzonym Złotymi Lwami gdyńskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych "Komorniku" Falk zaś rozliczał się z mechanizmami polskiej demokracji, pokazując ponury obraz małomiasteczkowego karierowicza. "Enen" jest także silnie osadzony w polskiej rzeczywistości. Pomysł na fabułę wziął się bowiem z notki prasowej, która pojawiła się w jednej z wrocławskich gazet. Otóż podczas powodzi w 1997 roku, gdy ewakuowano jeden ze szpitali, lekarze odkryli, iż zaginęły wszystkie dokumenty jednego z pacjentów. "Nigdy nie dowiedziałem się, jak skończyła się tamta sprawa, ale idea człowieka absolutnie pozbawionego tożsamości nie chciała mnie opuścić" - opowiadał w wywiadach Falk. Tak narodził się "Enen", thriller o psychiatrze, który prowadzi prywatne śledztwo, aby odkryć tożsamość cierpiącego na katatonię pacjenta. Wymarzonego odtwórcę roli Grota reżyser widział w Borysie Szycu, który świeżo po zakończeniu zdjęć do "Wojny polsko-ruskiej" Xawerego Żuławskiego stanął przed koniecznością drastycznej zmiany emploi. "Nagle okazało się, że mam dwa tygodnie, by przeistoczyć się z dresiarza we wrażliwego inteligenta" - wspominał aktor. "To było dla mnie prawdziwe wyzwanie, zarówno zawodowe, aktorskie, jak i osobiste. Przyjąłem je z ochotą, bo praca nad tą rolą była dla mnie czymś nowym". Równie ważny dla powodzenia realizacji "Enena" był wybór odtwórcy roli katatonika, Pawła Płockiego. "Długo szukaliśmy aktora do roli pacjenta" - opowiadał w wywiadach Falk. "W końcu trafiliśmy na Grzegorza Wolfa , który jest aktorem o talencie kameleona: zmienia się w zależności od kostiumu i charakteryzacji, a jeszcze w dodatku potrafi to zagrać". Jedną z najlepszych ról zagrał też w filmie wybitny aktor drugiego planu Krzysztof Stroiński.

Po premierze krytycy podkreślali umiejętnie skonstruowaną intrygę, niejednoznaczność przesłania "Enena" i świetny scenariusz, w pracach nad którym Falkowi pomagała sama Agnieszka Holland. "Falk obudowuje fabułę ramą psychologiczno-kryminalnego śledztwa. "Enen", reklamowany jako thriller, rozrzuca tropy, a na koniec szykuje autentyczne zaskoczenie" - pisał w recenzji Pawel T. Felis z "Gazety Wyborczej". "Finał, w którym rozwiązanie zagadki przychodzi niespodziewanie (...), stawia jednak ważny znak zapytania: może wcale nie o śledztwo i jego rozwiązanie tu chodzi?". Produkcja Falka została doceniona także przez miesięcznik "Film", który nominował "Enena" do nagród w 6 kategoriach. Ostatecznie jedna statuetka przypadła odtwórcy głównej roli Borysowi Szycowi.

WASZE OPINIE

skes

DO GIMBAS;
poprawnie pisze się: "przekombinowany" - jeśli już...
Pozdrawiam
Ginger

gbpsary

Film wciąga, choć czasami jest nużący to do końca ogląda go się przyjemnie. Najgorsze bezsensowne jest zakończenie które psuje cały film.

iwanoow

Wlasnie skończylem oglądać, jak dla mnie film jest świetny. Skłania do refleksji a niektóre sceny naprawdę mną wzruszyły.
ENEN
reżyseria:
Polska, 2009
Lato 1997 roku, w Polsce szaleje wielka powódź. W obawie przed nadciągającą wodą, ewakuowany jest jeden z wrocławskich szpitali.
thriller
ENEN
3,6 5 1 18