Universal

PREMIERA

2010.06.23

CANAL+ PREMIUM

ENID

Wlk. Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: film biograficzny

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Enid Blyton (Helena Bonham Carter) już w dzieciństwie zdradzała talent do tworzenia zmyślonych historii. Opowiadane młodszym braciom bajki pomagały im przetrwać nieustanne kłótnie rodziców, które przerwało dopiero opuszczenie domu przez ojca.

Szlifowany podczas praktyk nauczycielskich warsztat pisarski Enid zaowocował po zakończeniu I wojny światowej pierwszymi powieściami. Niezwykła wyobraźnia młodej pisarki szybko zwróciła uwagę wydawców, jednak trudny charakter Enid nie pozwalał jej cieszyć się życiem osobistym na równi z zawodowymi sukcesami. Ślub z wydawcą Hugh Pollockiem (Matthew Macfadyen) i narodziny dwóch córek nie przyniosły pisarce upragnionego szczęścia. Pochłonięta pracą, całkowicie skupiona na sobie nie radziła sobie w roli matki i stopniowo oddalała od męża. Problemom w relacjach z bliskimi towarzyszyły nasilające się rozterki duchowe.

Enid Blyton (1897-1968) była niezwykle poczytną, a przy tym wyjątkowo płodną autorką literatury dziecięcej. Do dnia dzisiejszego jej książki sprzedały się w zawrotnej liczbie 600 milionów egzemplarzy. Według wyliczeń UNESCO niedawno uplasowała się na piątym miejscu w rankingu najczęściej tłumaczonych autorów na świecie. Z kart jej książek pochodzi m.in. znany w Polsce drewniany chłopiec, zamieszkujący krainę zabawek o imieniu Noddy. W filmie JAMESA HAWESA w słynną brytyjską pisarkę wcieliła się Helena Bonham Carter, oglądana jako Czerwona Królowa w "Alicji w Krainie Czarów" w reżyserii Tima Burtona, prywatnie męża aktorki. Poza filmami Burtona, takimi jak "Sweeney Todd - demoniczny golibroda z Fleet Street" czy "Gnijąca panna młoda Tima Burtona", popularność przyniosła jej nominowana do Oscara rola w filmie "Miłość i śmierć w Wenecji" Iaina Softleya i kreacja kobiety przykutej do wózka w "Sztuce latania" Paula Greengrassa.

Filmowa biografia Enid Blyton powstała w ramach zrealizowanej na zamówienie BBC 3-częściowej serii "Kobiety które kochaliśmy" (Women We Loved). Zamierzeniem przedsięwzięcia jest rzucenie nowego światła na życie i twórczość kobiecych ikon brytyjskiej kultury i sztuki XX wieku. W ramach serii powstały także filmowe biografie wybitnej baletnicy Margot Fonteyn i aktorki musicalowej Grace Stansfield.

WASZE OPINIE

pedro

Początkowo film był dość wciągający, ale w połowie zaczął nużyć. Myślę, że jedynym atutem "Enid" była Helena Bonham Carter. Świetnie zagrała osobę, żyjącą w swoim świecie, dla której rzeczywistość praktycznie nie istniała. Ten film to dla mnie sztampowa biografia. Można zobaczyć, ale niekoniecznie.

Bartolomeusz

Rozczarował mnie ten film. Rola Bonham Carter rewelacyjna, ale sam obraz był
niestety dosyć słaby. Głównie przez wyrywkowe traktowanie życiorysu głównej
bohaterki. Niektóre wątki spłycono, inne za to wyeksploatowano na siłę. Oczywiście nie
ma fizycznej możliwości by w ciągu półtorej godziny streścić siedemdziesiąt lat
barwnego życia, ale twórcy powinni byli skondensować to w jakąś sensowną całość.
Takie sobie.
ENID
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2009
Enid Blyton (Helena Bonham Carter) już w dzieciństwie zdradzała talent do tworzenia zmyślonych historii. Opowiadane młodszym braciom bajki pomagały im przetrwać nieustanne kłótnie rodziców, które przerwało dopiero opuszczenie domu przez ojca.
film biograficzny
ENID
3,3 5 1 4