Fox

PREMIERA

2007.08.12

CANAL+ PREMIUM

EPOKA LODOWCOWA 2 - ODWILŻ

USA, 2006

reżyseria:

gatunek: film animowany

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trójka przyjaciół - mamut Manfred, nieco tępawy leniwiec Sid i szablozębny, ale zaprzyjaźniony z roślinożercami tygrys Diego - wiedzie szczęśliwy żywot w lodowej dolinie. Niektórzy próbują się nawet ustatkować: Sid na przykład, choć bez sukcesów, prowadzi przedszkole.

Epoka lodowcowa, do której nadejścia - jak wiadomo - przyczyniła się niebagatelnie złakniona orzechów Wiewiórka, ma się już jednak ku końcowi, a wraz z nią beztroskie życie. Co prawda dolinę otaczają jeszcze lodowe góry, ale temperatura systematycznie wzrasta, co grozi rychłą powodzią. Jedynym ratunkiem dla wszystkich mieszkańców jest wielka łódź (Arka Noego?), o której zwierzaki dowiadują się od stada wygłodniałych sępów. Nie jest to więc informacja pewna, ale trzeba podjąć wyzwanie i spróbować ją znaleźć. Przyjaciele wyruszają na kolejną wyprawę. Od czasu do czasu przecina im drogę znana wszystkim Wiewiórka, która znów histerycznie stara się gromadzić zapasy. Podczas wyprawy wychodzi na jaw, że Manfred walczy z postępującą depresją. Marzy o żonie i dzieciach, ale od dawna nie słyszał o innych mamutach i boi się, że jest ostatnim ze swojego gatunku. Szczęśliwym trafem w dość niezwykłych okolicznościach poznaje mamucią samicę, odrobinę nierozgarniętą Elę (głos Karina Szafrańska), która w dzieciństwie w tragicznych okolicznościach straciła rodzinę i wychowała się z dwoma oposami, Zdzichem (głos Jacek Kawalec) i Edkiem (Krzysztof Szczerbiński). Ela ma w związku ze swoim trudnym dzieciństwem zaburzenia tożsamości, jest bowiem przekonana, że urodziła się oposem. Dołączając jednak do wyprawy w poszukiwaniu łodzi, powoli przekonuje się do Manfreda. Tymczasem w otchłaniach wody, której z powodu odwilży przybywa w zawrotnym tempie, czyhają zahibernowane prehistoryczne potwory, które teraz - odmrożone - szukają czegoś do jedzenia.

"Epoka lodowcowa 2 - Odwilż" do kin trafiła cztery lata po sukcesie pierwszej części filmu. Nad efektami specjalnymi i animacją pracowali ponownie specjaliści z Blue Sky Studio, odpowiedzialni m.in. za sukces "Robotów". Reżyserem drugiej części został CARLOS SALDANHA, który cztery lata wcześniej wraz z Chrisem Wedge'em reżyserował część pierwszą przygód Manfreda, Diego i Sida. Wedge, jeden z założycieli Blue Sky Studio, w sequelu przyjął na siebie jedynie obowiązki producenta i członka ekipy dubbingu. To właśnie jego pomysłowości film zawdzięcza całą gamę pisków, krzyków i mruknięć, które wydaje z siebie Wiewór, prehistoryczny zwierzak, który - choć pojawia się na drugim planie - jest jednym z najważniejszych i najbardziej lubianych bohaterów. To jego pogoń za żołędziem rozpoczęła epokę lodowcową i to on odpowiedzialny jest poniekąd za początek wielkiej odwilży. "Wiewiór jest niczym ktoś, kto tańczy przed wszystkimi w samych majtkach. Jest zupełnie bezradny" - mówił o swoim bohaterze Wedge, dodając: "Podkładanie mu głosu najlepiej szło mi wtedy, gdy miałem dużo na głowie. Wówczas doskonale rozumiałem jego frustrację".

Znakomite efekty specjalne, które pozwoliły z niezwykłym rozmachem ukazać proces topnienia lodów to dzieło tym razem 60, a nie jak w przypadku pierwszej części 35 animatorów. Do tak spektakularnego obrazu trzeba było podłożyć równie perfekcyjne dźwięki. Zadanie to powierzono Randy'emu Thomowi, odpowiedzialnemu m.in. za warstwę dźwiękową "Wojny światów". "W naszym filmie topnieje lodowa tama, co grozi zalaniem doliny, w której mieszkają bohaterowie. Mimo iż lodowiec rzadko pojawia się na ekranie, musiałem wykreować dźwięk, który przypominać miał o jego istnieniu" - opowiadał o swojej pracy. Thom osiągnął go przez zmiksowanie odgłosów, jaki wydaje lód ugniatany w foremkach do mrożenia z dźwiękami pękającego na jeziorach i rzekach lodu. Odgłosy prehistorycznych potworów uzyskał natomiast poprzez nałożenie na siebie mowy wielorybów z rykiem atakującego tygrysa i człowieka. "Głos człowieka brzmi bardzo dramatycznie i nacechowany jest emocjami, których próżno szukać w głosach zwierząt" - wyjaśniał Thom.

W oryginalnej obsadzie dubbingu znaleźli się - jak w pierwszej części - Ray Romano (Manfred), gwiazda telewizyjnej serii "Everybody loves Raymond", za którą otrzymał trzy nagrody Emmy i dwie nominacje do Złotych Globów, John Leguizamo (Sid), nagrodzony Emmy za występ w opowiadającym o nim dokumencie Spike'a Lee oraz Denis Leary (Diego), nominowany do Złotego Globu i dwukrotnie do Emmy za rolę w serialu "Wołanie o pomoc". W drugiej części dołączyła do nich Queen Latifah, raperka odnosząca sukcesy na wielkim ekranie (m.in. nominacja do Oscara za "Chicago"). W wersji polskiej występują: Piotr Fronczewski (tygrys Diego), Wojciech Malajkat (mamut Manfred), Cezary Pazura (leniwiec Sid) oraz Karina Szafrańska.

WASZE OPINIE

m.sta

Może by tak powtórkę na c+ zanim na antenie pojawi sie ice age 3 ? :) niedawno byla jedynka to czemu by nie wyemitowac dwójki :D

Bartolomeusz

Przyzwoite kino dla dzieci, a i starsi widzowie nie powinni czuć sie znudzeni. Jedynka była dobrym przykładem, że głównym bohaterem wcale nie musi być postać mówiona, czego przykładem jest wiewiór. Skądinąd jeden z najjaśniejszych punktów sequela. Wszystko ładnie wygląda: woda, chmury itp. A i scenariusz jest nawet zjadliwy. Dobre kino, które wciąga.

ITI

Podsiadłem do tego po raz drugi tym razem w świetne porannym, abym nie zasnął. I film pozytywny. Wszystko co przyciągnie dzieci w nim jest. Humor, strach, ciekawe powiedzonka, miłość, smutek - a przy tym nie trzeba zbytnio szarych komórek nadwyrężać.

Nie jest to jednak rewelacja. O wiele ciekawszym filmem jest Madagaskar.
EPOKA LODOWCOWA 2 - ODWILŻ
reżyseria:
USA, 2006
Trójka przyjaciół - mamut Manfred, nieco tępawy leniwiec Sid i szablozębny, ale zaprzyjaźniony z roślinożercami tygrys Diego - wiedzie szczęśliwy żywot w lodowej dolinie. Niektórzy próbują się nawet ustatkować: Sid na przykład, choć bez sukcesów, prowadzi przedszkole.
film animowany
EPOKA LODOWCOWA 2 - ODWILŻ
4,8 5 1 86