PREMIERA

2008.01.13

CANAL+ PREMIUM

2013.09.06

CANAL+1

Eragon

USA/Wielka Brytania, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film fantasy

czas trwania: 100 min

Opis

Eragon (Edward Speleers, głos Maciej Zakościelny) to zwykły nastolatek wychowujący się na wsi pod opieką wuja. Pewnego dnia, podczas polowania, chłopak znajduje dziwny niebieski kamień, który okazuje się być smoczym jajem. Z jaja wykluwa się smoczyca, którą Eragon nazywa Saphira (głos Rachel Weisz/Joanna Brodzik). Opiekuje się nią w ukryciu, wieści o smoku szybko jednak się rozchodzą.

Kiedy wuj chłopaka zostaje brutalnie zamordowany, Eragon i Saphira z pomocą bajarza Broma (Jeremy Irons, głos Tadeusz Huk) uciekają z wioski. Eragon poznaje historię smoczego rodu i Smoczych Jeźdźców, którzy dawno temu strzegli krainy Alagaestia. Czasy pokoju skończyły się, kiedy jeden z nich, Galbatorix (John Malkovich, głos Wiesław Komasa), utraciwszy swojego smoka, popadł w szaleństwo i zaczął mordować innych jeźdźców, aż został królem. Przeciwko Galbatorixowi spiskują Vardeni, którzy w Eragonie widzą swoją jedyną szansę. Chłopak postanawia podjąć wyzwanie rzucone przez los. Wyrusza w pełną przygód podróż, która ma z niego uczynić Smoczego Jeźdźca. Podczas tej odysei spotyka wielką miłość - elficę Ary (Sienna Guillory, głos Agata Buzek) i dowiaduje się, kim naprawdę jest bajarz Brom.

"Eragon" to adaptacja pierwszej części pentalogii fantasy "Dziedzictwo", autorstwa Christophera Paoliniego zaczął pisać jako 15-latek (rocznik 1983). Wydana w 2003 roku powieść, okazała się fenomenem. Przez 87 tygodni utrzymywała się na liście przebojów "The New York Timesa", wydano ją w 38 krajach, a w samych Stanach Zjednoczonych sprzedano około 2,5 miliona egzemplarzy. Prozą Paoliniego zainteresował się Peter Buchman, scenarzysta "Parku Jurajskiego 3", który był zdumiony, że tak młody autor w tak sprawny sposób skonstruował kilka spójnych światów, oryginalne postaci i trzymającą w napięciu fabułę, w której zawiera się też doświadczenie dorastania samego Paoliniego. Scenariuszem Buchmana zachwycił się STEFEN FANGMEIER, mistrz efektów specjalnych, który w opowieści o Smoczych Jeźdźcach zobaczył materiał na swój reżyserski debiut. "Ujęła mnie emocjonalna strona tej opowieści" - podkreślał Fangmeier, który pracował nad efektami w takich produkcjach, jak "Terminator 2: Dzień sądu", "Hook", "Park Jurajski", "Twister" czy "Tożsamość Bourne'a". Reżyser, trzykrotnie już nominowany do Oscara, sam stanął na czele ekipy odpowiedzialnej za wykreowanie Saphiry i baśniowej krainy Alagaestia. Pod jego okiem specjaliści od efektów komputerowych wykorzystali najnowsze osiągnięcia techniki, aby ponadczasowy świat "Eragona" nikogo nie pozostawił obojętnym.

Tytułową rolę zdecydował się powierzyć debiutantowi Edwardowi Speleersowi. "Byłem pod wrażeniem jego błyskotliwości, dojrzałości, rozumienia sensu życia" - mówił o nim reżyser. Dla Speleersa, który na plan "Eragona" trafił niemal prosto ze szkolnych prób "Hamleta", praca nad filmem okazała się wielkim przeżyciem. "Na Słowacji, gdzie kręciliśmy część zdjęć, polecieliśmy helikopterem na jakąś górę, z której rozpościerał się wspaniały widok. Stałem na szczycie i myślałem: "Co tu się dzieje? Powinienem siedzieć w szkole i zakuwać do egzaminów, a tymczasem przeżywam najlepsze chwile mojego życia". Gdybym nawet mógł kontynuować moją karierę filmową - a bardzo tego pragnę - wiem, że już nigdy nie doznam tak przejmującego uczucia" - wspomniał później młody aktor. Speleersowi towarzyszyły na planie aktorskie znakomitości: laureat Oscara i Złotego Globu za "Drugą prawdę" Jeremy Irons oraz John Malkovich, znany z takich obrazów, jak "Niebezpieczne związki", "Być jak John Malkovich", "Myszy i ludzie", "Pod osłoną nieba" czy "Miejsca w sercu" i "Na linii ognia", za które nominowany był do Oscara. Występ Speleersa został nagrodzony nominacją do Saturna, o którego walczyli również producenci filmu w kategorii najlepszy film fantasy.

DZIEŃ DZIECKA W CANAL+

WASZE OPINIE

adex23_94

mi film bardzo sie podobal. nie moge sie doczekac kolejnej czesc. ten film jak kazdy z reszta ma jakies wady i zalety, chociaz ma wiecej zalet. bede czekal z niecierpliwoscia.

POZDRO dla all :P

belmondo

Dla mnie Bardzo fajny film.......kazdy ma inny gust...mi bardzo sie spodobal ten gilm
teraz bede czekal na "Eragon 2"........pozdrawiam

Robertosn

Film rzeczywiście ratuje obsada - poniekąd - Jeremy Irons - widać, że do roli podszedl powaznie. Natomiast aktor który grał Eragorna - to zrobił to na jednym wdechu - bez emocji, bez wyrazu. Bardzo ubogo. Sam film, oprócz efektów - nie powala, są co prawda ładne ujęcia gór .. i to wszystko. Ogólnie słaby film.
Film który moze być przestrogą dla innych producentów - jak nie nalęzy robic filmow fantasy.
Eragon
reżyseria:
USA/Wielka Brytania, 2006
Eragon (Edward Speleers, głos Maciej Zakościelny) to zwykły nastolatek wychowujący się na wsi pod opieką wuja. Pewnego dnia, podczas polowania, chłopak znajduje dziwny niebieski kamień, który okazuje się być smoczym jajem. Z jaja wykluwa się smoczyca, którą Eragon nazywa Saphira (głos Rachel Weisz/Joanna Brodzik). Opiekuje się nią w ukryciu, wieści o smoku szybko jednak się rozchodzą.
film fantasy
Eragon