PREMIERA

2007.06.12

CANAL+ PREMIUM

EROS

Włochy/Chiny/USA/Wlk. Brytania, 2004

, ,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Michelangelo Antonioni z Włoch, Wong Kar-wai z Hong Kongu i Amerykanin Steven Soderbergh to pochodzący z 3 różnych kręgów kulturowych najbardziej "zmysłowi" reżyserzy współczesnego z kina. We wspólnym, nowelowym filmie snują fantazje na temat miłości i erotyki.

W "Dłoni" WONG KAR-WAIA nieśmiały krawiec Zhang (Chang Chen) zostaje wysłany do pięknej kurtyzany Miss Hua (Gong Li), by przygotować dla niej ubrania. Podczas wizyty słyszy odgłosy uprawianego przez nią z klientem seksu. Mimo to Zhang zakochuje się w Miss Hua, która - choć równie samotna i spragniona bliskości - wydaje się bawić jego uczuciami. W "Equilibrium" Soderbergha Nick (Robert Downey Jr.) ma od dawna ten sam, erotyczny sen, który próbuje rozwikłać z pomocą psychoterapeuty (Alan Arkin). Ten ma jednak powód, by jak najszybciej odesłać pacjenta do domu. Bohaterowie "Niebezpiecznej kolei rzeczy" Antonioniego to znudzone sobą mieszczańskie małżeństwo Christophera (Christopher Buchholz) i Cloe (Regina Nemni), którzy próbują odzyskać wzajemną fascynację podczas wspólnych wakacji we Włoszech. Rozmowy o problemach małżeńskich przerywa spotkanie z tajemniczą nieznajomą (Luisa Ranieri), z którą Christopher nawiązuje romans.

Paradoksalnie najbardziej pikantną, pełną wystylizowanych fantazji seksualnych nowelą jest "Niebezpieczna kolej rzeczy" MICHELANGELO ANTONIONIEGO. Ten niekwestionowany mistrz kina i niezrównany portrecista ludzkiej samotności ma na koncie m.in. 2 nominacje do Oscara za "Powiększenie", Złotego Niedźwiedzia w Berlinie ("Noc"), nagrody na festiwalu w Wenecji ("Czerwona pustynia", "Przyjaciółki") i Cannes ("Przygoda", "Zaćmienie", "Powiększenie" i "Identyfikacja kobiety"). Niezwykłą, erotyczną atmosferę wykreował też w "Dłoni" Kar-wai. Jego nowela - podobnie jak najsłynniejsze filmy reżysera, m.in. "2046" czy nagrodzeni w Cannes "Spragnieni miłości" - to rodzaj bajki o miłości i pożądaniu, w której kobieta uosabia piękno, a zarazem magnetyczną, wręcz niszczycielską siłę.

STEVEN SODERBERGH to reżyser-kameleon, który próbuje sił zarówno w wielowątkowych dramatach sensacyjnych ("Traffic"), adaptacjach powieści fantastycznonaukowych ("Solaris" według książki Stanisława Lema), skromnych kameralnych produkcjach niezależnych ("Bubble") i wysmakowanych "podróbkach" kina noir (czekający w Polsce na premierę kinową "Dobry Niemiec"). Debiutował dramatem "Seks, kłamstwa i kasety wideo" (1989), nagrodzonym Złotą Palmą oraz statuetką FIPRESCI w Cannes oraz nominowanym do Oscara i Złotego Globu. Jak przyznał w jednym z wywiadów, realizując "Equilibrium", postanowił w pewnym sensie powrócić do debiutu, ale z dużo większym poczuciem humoru. I rzeczywiście jego nowela skrzy się błyskotliwymi grami słowami, w których komediowy talent potwierdzają Robert Downey Jr. i nagrodzony w tym roku Oscarem za rolę w "Małej Miss" Alan Arkin.

WASZE OPINIE

pedro

Bardzo dobry film. Nowelka Sodeberga jest SUPER !!!
EROS
Włochy/Chiny/USA/Wlk. Brytania, 2004
Michelangelo Antonioni z Włoch, Wong Kar-wai z Hong Kongu i Amerykanin Steven Soderbergh to pochodzący z 3 różnych kręgów kulturowych najbardziej "zmysłowi" reżyserzy współczesnego z kina. We wspólnym, nowelowym filmie snują fantazje na temat miłości i erotyki.
dramat obyczajowy
EROS
3,6 5 1 5