PREMIERA

2008.10.12

CANAL+ PREMIUM

EVAN WSZECHMOGĄCY

Evan Almighty

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Po tym, jak Bóg obdarzył swą mocą zwykłego śmiertelnika Bruce'a, teraz potrzebuje kolejnego pomocnika, który mógłby zrealizować jego plan. Tym razem pada na prezentera wiadomości lokalnej stacji telewizyjnej z Buffalo, Evana Baxtera (Steve Carell), który został właśnie wybrany do kongresu.

Wraz z żoną Joan (Lauren Graham) i trójką dzieci przenosi się do nowego domu na luksusowym osiedlu. Już na początku politycznej kariery naraża się ekologom i samemu Stwórcy popierając ustawę nieprzychylną środowisku naturalnemu. Wkrótce Evan zaczyna otrzymywać tajemnicze przesyłki, w których znajdują się antyczne narzędzia ciesielskie oraz drewno. Bóg (Morgan Freeman), najprawdopodobniej sympatyzujący z Green Peace'em, wzywa w końcu Baxtera przed oblicze, a dokładnie rzecz ujmując zjawia się znienacka na tylnym siedzeniu jego samochodu. Informuje przerażonego śmiertelnika o nadchodzącym potopie, nakazuje mu zbudować Arkę i zgromadzić w niej pary wszystkich żyjących gatunków. Evan ma niewiele do dyspozycji: paczkę starożytnych narzędzi i pierwsze wydanie podręcznika "Budowanie arki dla opornych". Wkrótce wszyscy wokół uznają, że kongresman zwariował, rodzina zaś uznaje, że potopowa mania i rozmowy z Bogiem to tylko wymysł nękanego kryzysem wieku średniego umysłu. Nikt jednak nie potrafi wytłumaczyć, skąd nagle w otoczeniu Evana coraz więcej połączonych w pary zwierząt i dlaczego broda kongresmana rośnie bez opamiętania, nadając mu dość niedzisiejszy wygląd.

"Evan Wszechmogący" to najdroższa komedia w historii kina. Jej budżet wyniósł podobno aż 175 milionów dolarów. Większość kosztów była związana z budową repliki arki i efektami specjalnymi. To dzięki nim w filmie można zobaczyć dziesiątki gatunków zwierząt oraz zapierające dech w piersiach sceny pęknięcia tamy i zalania Waszyngtonu. Obraz jest sequelem zrealizowanego również przez TOMA SHADYACA "Bruce'a Wszechmogącego", ale ponieważ Jim Carrey i towarzysząca mu w pierwszej części Jennifer Aniston odmówili powtórnego wcielenia się w role, producenci postanowili uczynić bohaterem kontynuacji jedną z postaci drugoplanowych. Evana zagrał komik nie ustępujący talentem Carreyowi. Steve Carell, znany szerokiej publiczności jako tytułowy "40-letni prawiczek", zdobywał komediowe szlify w takich programach, jak "Saturday Night Live" czy "The Daily Show". Jako aktor wystąpił m.in. w allenowskiej komedii "Melinda i Melinda". Za rolę w "Małej miss" wraz z całym zespołem otrzymał nagrodę krytyków z Phoenix, a za występ w serialu "Biuro" odebrał w 2006 roku Złoty Glob. Producenci nie mieli kłopotów z namówieniem do zagrania w sequelu Morgana Freemana, uważanego za jednego z najwybitniejszych żyjących aktorów Ameryki. "Tom lubi to co robi, a tacy ludzie potrafią naprawdę czynić cuda. Jesteśmy w stanie porozumieć się na wielu płaszczyznach" - mówił Freeman o Tomie Shadyacu, uzasadniając w ten sposób swoją chęć współpracy z nim.

Gwarantem jakości filmu był też udział scenarzysty Steve'a Oedekerka, który współpracował już z Shadyac'iem przy takich hitach, jak "Bruce Wszechmogący", "Ace Ventura: Zew natury" czy "Patch Adams". W "Evanie Wszechmogącym" niebagatelną rolę odegrali aktorzy zwierzęcy, koordynowani przez Marka Forbesa. Uznawany za najlepszego specjalistę w swojej branży Forbes dokonał selekcji, a później podjął się tresury ponad 100 gatunków zwierząt, wśród których znalazły się m.in. lwy, tygrysy, żyrafy, słonie, zebry, renifery, wielbłądy, jeżozwierze czy bawoły. Po zakończeniu zdjęć Forbes miał powiedzieć dziennikarzom, że nawet Dr Dolittle miałby problemy z ogarnięciem takiego stada.

WASZE OPINIE

Serdelek

Smieszny, lekki dla calej rodziny. Jedna z lepszych komedi jaka sie trafila w ostatnich latach. Jesli mialbym porownac do pierwszej czesci, wydaje mi sie o wiele lepsza, mimo ze przewaznie zawsze czesc pierwsza bywa lepsza od drugiej. Polecam.

Łopata

mi się wydaje że to raczej jest komedia familijna ale pierwsza część była trochę śmieszniejsza 1 i 2 część filmu były fajne

Widaw

A jak najpierw ogladalem czesc II, dopiero pozniej Bruce Wszechmogacy i mysle, ze w tej kolejnosci czesc II moze podobac sie bardziej:) Jak dla mnie dobre, lekkie kino.
EVAN WSZECHMOGĄCY
reżyseria:
USA, 2007
Po tym, jak Bóg obdarzył swą mocą zwykłego śmiertelnika Bruce'a, teraz potrzebuje kolejnego pomocnika, który mógłby zrealizować jego plan. Tym razem pada na prezentera wiadomości lokalnej stacji telewizyjnej z Buffalo, Evana Baxtera (Steve Carell), który został właśnie wybrany do kongresu.
komedia
EVAN WSZECHMOGĄCY
4,0 5 1 25