PREMIERA

2013.10.08

CANAL+ PREMIUM

Ewa

Hiszpania, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/science fiction

Ocena filmu

0.00

Opis

Zdolny naukowiec powraca w rodzinne strony, by dzięki siostrzenicy dokończyć programowanie androida-dziecka.

Rok 2041. Alex Garel (Daniel Brühl) jest znanym inżynierem robotyki, który wraca w rodzinne strony, aby dokończyć pracę nad swoim przełomowym dziełem - androidem o wyglądzie i osobowości dziecka. Spotyka się z bratem Davidem (Alberto Ammann) i jego żoną Laną (Marta Etura), która kiedyś była dziewczyną Aleksa. Poznaje ich córkę Evę (Claudia Vega), która staje się dla niego inspiracją w pracy. Obserwując jej zachowanie i robiąc różne testy, zaczyna mieć wątpliwości, czy powinien tworzyć dziecko-androida. Odżywają w nim również dawne uczucia do Lany.

W 2011 roku film zdobył nagrodę filmową Vittorio Veneto (wyróżnienie specjalne Kike Maíllo) na MFF w Wenecji. W 2012 święcił triumfy na rozdaniu nagród Hiszpańskiej Akademii Sztuk Filmowych, zdobył w sumie 3 nagrody Goya (w kategoriach: najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsze efekty specjalne, najlepszy debiut reżyserski) i dodatkowo 9 nominacji.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+.

WASZE OPINIE

Ted

Witam, dlaczego film http://www.canalplus.pl/film-ewa_41543 nadawany jest dziś 6 stycznia bez napisów, skoro na stronie http://www.canalplus.pl/program zaznaczony jest z opcją N?

Blue-Grey

Być może kiedyś naprawdę uda nam się stworzyć myślące roboty czy nawet uduchowione androidy. Będzie to zapewne rewolucja - nie tylko cywilizacyjna, ale i etyczna. Dlatego dobrze, że kręci się filmy, które próbują nas z tym tematem oswoić i na ewentualne nadejście nowej ery przygotować.
Opowieść wyreżyserowaną przez Kike Maíllo uważam za całkiem niezłą próbę zmierzenia się z tym fascynującym problemem. Mimo że nie jest ona budżetowym hollywoodzkim gigantem - została po mistrzowsku i w wysmakowany sposób opracowana od strony wizualno-technologicznej. Jednak owe wszystkie efekty specjalne są stonowane, nienachalne, nie wybijają się ponad treść. Dzięki temu bez przeszkód można było osiągnąć jednolity klimat i kameralność, a to pozwala nam się skupić na samych bohaterach, na ich emocjach i uczuciach. Film wzrusza i może inspirować do różnych ciekawych pytań, na przykład: [i]Czy ogólnoludzkie zasady etyczne mogą się tyczyć androidów i w jakim zakresie? Czy możemy pozwalać, żeby androidy mogły nam się sprzeciwiać i wyrażać własne zdanie? Czy jeśli zbudujemy obdarzone emocjonalną inteligencją sztuczne istoty, to mamy prawo je niszczyć według własnego uznania?[/i]
Chociaż - podobnie jak moja siostrzenica - nie przepadam za filmami smutnymi i raczej takowych nie polecam, tutaj robię wyjątek. Warto obejrzeć i pomyśleć.

morti

Opis z filmu hiszpańskiego a zdjęcia z filmu polskiego.
Ewa
reżyseria:
Hiszpania, 2011
Zdolny naukowiec powraca w rodzinne strony, by dzięki siostrzenicy dokończyć programowanie androida-dziecka.
dramat/science fiction
Ewa
4,4 5 1 5