PREMIERA

2015.11.28

CANAL+ PREMIUM

Exodus: Bogowie i królowie

Exodus: Gods and Kings

Wlk. Brytania, 2014

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

Ocena filmu

0.00

Opis

Ridley Scott przenosi na ekran opowieść o Mojżeszu (Christian Bale), który staje przeciw faraonowi Ramzesowi (Joel Edgerton) i pomaga Hebrajczykom uciec z Egiptu. Epickie widowisko z zapierającymi dech w piersi efektami specjalnymi

Egipt, XIII wiek p. n. e. Według przepowiedni następcą faraona Setiego (John Turturro) ma być mąż, który dokona heroicznego czynu na polu bitwy. Podczas wojny z Hetytami dowodzący egipską armią Mojżesz (Christian Bale) z narażeniem życia ratuje Ramzesa (Joel Edgerton), który od tej pory widzi w bracie rywala. Kiedy po śmierci ojca Ramzes dowiaduje się, że Mojżesz nie należy do królewskiej rodziny, skazuje go na banicję. Mojżesz zakłada rodzinę i wiedzie spokojne życie pasterza z dala od Memfis. Tymczasem pod rządami nowego faraona sytuacja Hebrajczyków w Egipcie znacznie się pogarsza. Pewnego dnia Mojżeszowi ukazuje się Bóg, który powierza mu misję oswobodzenia ich z niewoli. Ramzes odrzuca prośby o uwolnienie Żydów. Wówczas na Egipt spada dziesięć plag. Ostatnią jest śmierć pierworodnych synów Egipcjan, łącznie z synem faraona. Kiedy Ramzes odkrywa, że dzieci Hebrajczyków przeżyły, nakazuje im opuszczenie Egiptu, po czym wysyła za nimi armię.

Epickie widowiska kostiumowe są jedna ze specjalności Ridleya Scotta. Po "Tristanie i Izoldzie", "Robin Hoodzie", "Gladiatorze" i "Królestwie niebieskim" brytyjski reżyser zdecydował się opowiedzieć jedną z najbardziej znanych historii Starego Testamentu. Jak twierdził w wywiadach, w jej wyreżyserowaniu pomógł mu fakt, że jest agnostykiem. Być może dlatego, w jego opowieści o Mojżeszu na pierwszy plan wysuwają się ludzie i ich namiętności, a nie Bóg, który w filmie jawi się jako kilkuletnie dziecko.

Wizja reżysera wzbudziła niemałe kontrowersje. "Exodus: Bogowie i królowie" został zakazany m.in. w Egipcie. Tamtejsze Ministerstwo Kultury wyjaśniło, że powodem tej decyzji jest niezgodność filmu z pismami głównych religii monoteistycznych, fałszywe ukazanie starożytnej historii Egiptu i jej mieszkańców jako barbarzyńców. Obiekcje dotyczyły również sposobu pokazania Hebrajczyków jako buntowniczego narodu, wzniecającego powstania. Nie przeszkodziło to jednak odnieść filmowi Scotta sukcesu komercyjnego. "Exodus" Bogowie i królowie" zarobili ponad 267 mln przy budżecie szacowanym na 140. Sam Scott dedykował film bratu, Tony'emu, który w 2012 roku popełnił samobójstwo.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Ridleya Scotta wariacja na temat starotestamentowej opowieści wszech czasów. A że opowieść ta już w oryginale zawiera potężny epicki dramatyzm, więc Scott - znany z zamiłowania do wielkich kinowych widowisk - nie mógł lepiej trafić i, moim zdaniem, wywiązał się ze swojego zadania znakomicie. Jego wizja Exodusu na całe sto pięćdziesiąt minut porywa nas sprzed ekranu i przenosi w czasie do biblijnego Egiptu, pełnego magii, okrucieństwa i przerażających kataklizmów. Potem to już tylko z żalem, ale i z pewną ulgą, wracamy do własnego fotela i własnej rzeczywistości - szarej, jesiennej i tak jakby odległej od biblijnych cudów.

Z całego filmu chyba tylko postać faraona Ramzesa - człowieka uparcie zamkniętego we władczej megalomanii - najbardziej odpowiada tej z oryginalnego tekstu Księgi Wyjścia. Wszystko inne zostało mniej lub bardziej przetworzone przez po epicku filmotwórczą wyobraźnię Ridleya Scotta. Dla części widzów to główna wada tej ekranizacji. Jednak dla niektórych, w tym i dla mnie, to jak najbardziej zaleta. Już mnie się przejadły kolejne adaptacje, w których Mojżesz rozmawia li tylko z głosem płynącym z gorejącego krzewu, a w finale, niby wielki mag, unosi swoją laskę i rozdziela fale Morza Czerwonego, żeby mogło się odsłonić suche przejście na drugi brzeg. Zwłaszcza za nader odświeżający i ciekawy uważam pomysł ukazania Bożej Obecności jako kilkuletniego chłopca. Sceny, w których Mojżesz z nim rozmawia, swoim klimatem przypominają mi niepokojącą atmosferę "Matrixa" braci Wachowskich. Nasuwa się pytanie: dlaczego dobry wszechmogący Bóg nie wykreował świata doskonałego, takiego, którego nie trzeba zbawiać, wolnego od zła, cierpienia, kłamstw, okrucieństw i głupoty? Jednak czy w takim świecie byłoby miejsce na ciekawą dramaturgię, na walkę ze złem i z własnymi słabościami, na trudne poszukiwanie wolności i miłości oraz na radość z ich odnalezienia?

Głównym i ponadczasowym przesłaniem Księgi Wyjścia jest wolność, jej pragnienie, dążenie do niej, walka o nią, a po jej zdobyciu - trudna sztuka korzystania z niej. Film Ridleya Scotta, mimo że w wielu wątkach różni się od biblijnego oryginału, przekazuje to przesłanie. Zauważmy, że Bóg zawsze szanuje wolną wolę człowieka i nigdy niczego nie narzuca. Stawia nas przed wolnym wyborem i ostrzega przed jego konsekwencjami. Możemy w Boga nie wierzyć albo uwierzyć, możemy Mu nie ufać albo zaufać, możemy Go nie kochać albo pokochać, możemy dobrowolnie wybrać zagładę albo życie. Naród Mojżesza wybrał wolność i życie, a zatem - co pokazuje jedna z ostatnich scen filmu - Boża Obecność będzie temu narodowi odtąd towarzyszyć w jego wędrówce przez świat.
Exodus: Bogowie i królowie
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2014
Ridley Scott przenosi na ekran opowieść o Mojżeszu (Christian Bale), który staje przeciw faraonowi Ramzesowi (Joel Edgerton) i pomaga Hebrajczykom uciec z Egiptu. Epickie widowisko z zapierającymi dech w piersi efektami specjalnymi
film przygodowy
Exodus: Bogowie i królowie
3,4 5 1 81