PREMIERA

2006.11.28

CANAL+ PREMIUM

FACTOTUM

USA/Norwegia, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekranizacja powieści Charlesa Bukowskiego, jednego z ciekawszych poetów i powieściopisarzy w powojennej Ameryce.

Henry Chinasky (Matt Dillon) żyje z dnia na dzień. Snuje się od jednego obskurnego hotelu Los Angeles do drugiego i wciąż rzuca pracę, żeby szukać nowej - najczęściej jeszcze gorszej. Ma do świata ironiczny dystans, nie przejmuje się polityką, ani tym, za co przeżyje następny miesiąc. Jego sposobem na życie jest ciągły bunt i obojętność. Jest jednak coś, co traktuje śmiertelnie poważnie - pisanie. Marzenie Henry'ego, by zostać pisarzem, wciąż jednak nie może się ziścić. Niespełniony artysta podejmuje więc kolejne prace jako magazynier, sprzątacz czy fabryczny robotnik, a wszystko po to, żeby nie rezygnować ze sposobu życia, którego nieodłącznymi elementami są hazard, wino, cygara, kobiety i wymyślanie własnych historii.

"Factotum", ekranizacja powieści Charlesa Bukowskiego, w rzeczywistości opowiada o samym twórcy - Henry Chinasky to jego literackie alter ego. "Musieliśmy pamiętać, że robimy film o fikcyjnym bohaterze, Henrym Chinaskym. Zaczęliśmy od podstaw, a Bukowski sam w pewnym momencie pojawił się w naszej wizji. Cały film emanuje jego duchem" - mówił w jednym z wywiadów reżyser filmu, Norweg BENT HAMER, twórca słynnych "Historii kuchennych" i "Jajka". Nie była to zresztą pierwsza próba przeniesienia na ekran autotematycznej prozy Bukowskiego. W 1987 przyjaciel pisarza Barbet Shroeder zrealizował według jego scenariusza "Ćmę barową" z Mickey'em Rourke i Faye Dunaway w rolach głównych. W tym samym roku powstał też film "Crazy Love" Dominique Deruddie, a sześć lat wcześniej "Storie di ordinaria follia" Marco Ferreriego. Obu tych filmów Bukowski jednak nie znosił. Trudno zresztą znaleźć rzeczy, które kontrowersyjny pisarz akceptował. Bohater jego książek - jak on sam - to outsider, który neguje wszystko, nie chce niczego zmieniać i pije. Jego credo, zawarte w jednym z wierszy, to "trzymaj się z dala od boga/zostań niepokorny/staczaj się", a na jego nagrobku widnieje wyryty w kamieniu napis: "Don't try" ("Nie próbuj"). Bukowski umarł na raka w 1994 roku. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt tomów wierszy, opowiadań i powieści, niezliczone rysunki i komputerowe zapiski, które odkrywane są do dziś. Dla jednych jest wybitnym pisarzem, miłośnikiem Los Angeles i twórcą nowego literackiego języka. Dla innych pozostaje degeneratem, który nie tworzył literatury, ale cyniczne obrazki z samym sobą - skandalizującym i zamroczonym alkoholem autorem w roli głównej.

W filmie BENTA HAMERA, który obejmuje zaledwie kilka - za to miarodajnych - dni z życia pisarza, rolę Chinasky'ego-Bukowskiego zagrał Matt Dillon. Aktor ma na koncie m.in. nominację do Oscara, Złotego Globu i BAFTY za rolę w filmie "Miasto gniewu" (Crash), dwie nagrody Independent Spirit Award (za "Miasto gniewu" i "Drugstore Cowboy") oraz nagrodę za całokształt twórczości przyznaną mu na festiwalu w San Sebastian. Pracę na planie "Factotum" zaczynał jednak z mieszanymi uczuciami. "Nie widzę siebie jako Bukowskiego" - powiedział pierwszego dnia Hamerowi. "Cieszę się, że to wiesz" - miał odpowiedzieć reżyser, który - jak sam mówił - potraktował te słowa Dillona jako przełomowy krok w pracy nad filmem.

WASZE OPINIE

Kubuś.

Genialny.

jamarta

Nie znam oryginalu, ale zetknelam sie z zarzutem, ze nie film nie oddal poczucia humoru Bukowskiego. Odnioslam przeciwne wrazenie, ze powstal film nieprzypadkowy, kreujacy ciekawego bohatera.

XYTRAGUPTOR

XYTRAGUPTOR .Nie powala tempem akcji-przygniata realizmem.Zobaczyć warto i cieszyc sie z tego co sie ma.
FACTOTUM
reżyseria:
USA/Norwegia, 2005
Ekranizacja powieści Charlesa Bukowskiego, jednego z ciekawszych poetów i powieściopisarzy w powojennej Ameryce.
dramat
FACTOTUM
4,6 5 1 46