NBC Universal

PREMIERA

2009.09.17

CANAL+ PREMIUM

FAHRENHEIT 451

Wlk. Brytania, 1966

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film science fiction

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Światem przyszłości rządzi totalitarny reżim, który zakazuje czytania książek, ponieważ te odciągają obywateli od oglądania telewizji i uczestnictwa w zorganizowanych seansach.

Szukaniem i niszczeniem słowa pisanego zajmują się strażacy, a wśród nich pozbawiony charakteru, bezwolny służbista Montag (Oskar Werner). Pewnego dnia mężczyzna spotyka mieszkającą w sąsiedztwie Klarysę (Julie Christie). Dziewczyna zadaje mu dwa pytania, które od tej pory nie dają mu spokoju: czy kiedykolwiek przeczytał w życiu książkę i czy czuje się szczęśliwy. Zaintrygowany Montag decyduje się sprzeciwić władzy i dociera do świata ludzi, starających się ocalić literaturę przed zniszczeniem.

"Fahrenheit 451" jest filmową adaptacją powieści Raya Bradbury'ego, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy science fiction. Książka, której akcja rozgrywa się w fikcyjnym państwie przyszłości, zawdzięcza swój tytuł temperaturze, w jakiej ulega spaleniu papier. Represyjny reżim z ponurej wizji Bradbury'ego wypowiada bowiem wojnę książkom, które wywierają na ludzi niepożądany wpływ. Ekranizacji podjął się wybitny francuski filmowiec, FRANÇOIS TRUFFAUT, jeden z przedstawicieli francuskiej Nowej Fali, autor głośnych "400 batów" z roku 1959, które zainicjowały cały nurt. "Fahrenheit 451", pierwszy i jedyny anglojęzyczny obraz w dorobku Truffauta, należy do szczytowych osiągnięć zmarłego w 1984 roku twórcy. Jerzy Płażewski w "Historii filmu" pisze, iż w produkcji tej reżyser "budował ponurą baśń dla dorosłych o wolności myślenia". W główne role wcielili się: Austriak Oskar Werner (nominowany w 1965 roku do Oscara za występ w "Statku szaleńców") oraz Angielka Julie Christie (Oscar za rolę w "Darling" Johna Schlesingera oraz trzy kolejne nominacje do tej nagrody).

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

::mam te same odczucia, ponad to to film o uniwersalnym przeslaniu ,ponadczasowy, podejrzewam, ze za 10 lat bedzie go mozna obejrzec z rownie duzym zainteresowaniem jak wtedy czy dzis.
Dla mnie bardzo dobre kino, swietna fabula i kinoteka, ktora uczy...

aro

Oglądałem ten film gdy byłem dzieciakiem,ale pamiętam go doskonale.Stare,dobre kino,ze względu na oryginalną fabułę tak dobrze zapadł mi w pamięć...
FAHRENHEIT 451
reżyseria:
Wlk. Brytania, 1966
Światem przyszłości rządzi totalitarny reżim, który zakazuje czytania książek, ponieważ te odciągają obywateli od oglądania telewizji i uczestnictwa w zorganizowanych seansach.
film science fiction
FAHRENHEIT 451
4,0 5 1 8