PREMIERA

2009.09.29

CANAL+ PREMIUM

FALA

Die Welle

Niemcy, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesne Niemcy. Rainer Wenger (Jürgen Vogel) jest nauczycielem wychowania fizycznego w szkole średniej. Z trudem podporządkowuje się sztywnym regułom panującym w placówce i jest z uczniami po imieniu.

Mieszka z żoną Anke (Christiane Paul), nauczycielką w tej samej szkole, w domu na łodzi. Mając do wykonania projekt na temat autorytaryzmu, Rainer proponuje uczniom przeprowadzenie eksperymentu, aby dzięki niemu mogli lepiej zrozumieć, na czym polegają totalitarne rządy. Dla nieformalnej grupy o nazwie FALA wprowadza żelazną dyscyplinę i ogranicza prawa. Uczniowie z entuzjazmem podporządkowują się surowym wymaganiom. Członkowie grupy zaczynają nosić jednakowe białe koszule, a Wengera traktują jak wodza i przywódcę. Tych, którzy wyglądają i myślą inaczej alienują. Kiedy pojawiają się akty przemocy, nauczyciel postanawia przerwać eksperyment. Jednak uczniowie nie chcą rezygnować z nowego porządku. Sytuacja wymyka się spod kontroli. FALA zaczyna terroryzować szkołę i okolicę.

"Fala" to ekranizacja książki Todda Strassera. Opowieść, napisana pod pseudonimem Morton Rhue, jest w wielu niemieckich landach obowiązkową lekturą szkolną. Podobny do opisanego w niej eksperyment przeprowadził w 1967 roku nauczyciel historii William Ron Jones w Cubberley High School w Palo Alto w Kalifornii. Autorami scenariusza na podstawie oryginalnych zapisków Jonesa są Dennis Gansel i Peter Thorwarth. Reżyser DENNIS GANSEL ("Dziewczyny, dziewczyny", "Fabryka zła") umiejscowił akcję we współczesnych Niemczech, w niczym nie wyróżniającym się miejscu. Narodowy socjalizm to bardzo ważny i często poruszany tam temat. Istnieje powszechne przekonanie, że nazizm nie wydarzy się nigdy więcej, ale Gansel zadaje to trudne pytanie raz jeszcze, jest bowiem przekonany, że w powszechnej i radykalnej negacji czai się niebezpieczeństwo. Jego "Fala" to studium rodzącego się w sprzyjających warunkach totalitaryzmu. Okazuje się, że bardzo niewiele potrzeba, aby wróciły wszystkie demony przeszłości. Jak pokazały bowiem eksperymenty, ludzie funkcjonują wszędzie według tego samego schematu zachowań. Chociaż w Niemczech młodzież nie czuje się winna za grzechy dziadków, film pokazuje, jak w prosty sposób można nakłonić młodych ludzi, aby dobrowolnie czerpali dumę i radość z siły grupy, osiągniętej przez dyscyplinę i działanie we wspólnej sprawie.

Główną rolę zagrał Jürgen Vogel ("Rosamunda", "Bez piosenek o miłości", "Rozkosze Emmy", "Wolna wola"). Nauczyciel Rainer Wenger jest postacią podobną do Rona Jonesa. Jest naturalny, wyluzowany i nie obchodzi go to, co mówią o nim inni nauczyciele. Uczniowie zapisują się do zaproponowanego przez niego projektu, ponieważ go lubią i mu ufają. Christiane Paul ("Życie to plac budowy", "Ex", "Workaholic") jako Anke to postać pewna siebie, ale jednocześnie ciepła i otwarta. Uczy w tej samej szkole, co mąż, ale jest bardziej konwencjonalną nauczycielką. Casting do roli uczniów trwał prawie rok. Filmowcy szukali charyzmatycznych, młodych aktorów. Frederick Lau to Tim Stoltefuss, który jest gotów zrobić wszystko, aby zyskać akceptację kolegów. "Fala" daje mu po raz pierwszy w życiu poczucie przynależności. Max Riemelt ("Fabryka zła", "Pod czerwonym kakadu") jako Marco jest gwiazdą szkolnej drużyny waterpolo, ale jego życie rodzinne to prawdziwy koszmar. Chce studiować, znaleźć stałą pracę, ożenić się. Skrywane pragnienie posiadania rodziny zostaje zaspokojone przez przynależność do grupy. Jego dziewczyna Karo - Jennifer Ulrich - jest pewna siebie i wie, jak osiągać założone cele. Gdy zaczyna krytykować "Falę", szybko przekonuje się, co to znaczy być outsiderem. Jacob Matschenz ("Neandertal", "Graficiarze", "42plus") gra Dennisa, który bez powodzenia stara się wystawić na szkolnym przedstawieniu sztukę Friedricha Dürrenmatta. Dopiero "Fala" podbudowuje jego autorytet i z grupy teatralnej tworzy prawdziwy zespół. Maximilian Mauff wystąpił jako Kevin, syn zamożnego biznesmena, który początkowo odrzuca "Falę". Wkrótce jednak zostaje nieoficjalnym przywódcą grupy, do której należy jeszcze Sinan (Elyas M'Barek) i Bomber (Maximilian Vollmar).

"Fala" w 2008 roku była nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy europejski aktor (Jürgen Vogel) i jako najlepszy film w plebiscycie publiczności. Na Festiwalu Filmowym Sundance walczyła o Główną Nagrodę Jury w konkursie na najlepszy dramat zagraniczny.

WASZE OPINIE

szymon_212

Zgadzam się ten fil po prostu trzeba obejrzeć. Sam oglądałem dwa razy. Moja ocena to więcej niż 10. Super kino. doskonały film.

BLA

MAJA BYC NOWOSCI BO JAK NARAZIE TO SIE OSMIESZACIE RADZIL BYM COS FAJNEGO PUSZCZAC BO POZRYWAMY UMOWY ROZUMIEMY SIE

Bartolomeusz

Historia o tym jak na podatnym gruncie w XXI wieku można zasiać ideologię, która jednoczy ludzi manipulując przy tym niemiłosiernie. Film ciekawy acz nie porywający. Praktycznie od początku można było się spodziewać jak potoczy się cała historia. Jedynie finał był jako tako zaskakujący, choć w sumie można było oczekiwać, że stanie się coś niedobrego. Moim zdaniem "Fala" to przereklamowany obraz. Te wszystkie 'ochy' i 'achy' są odrobinę na wyrost. Przyzwoite kino z przesłaniem, nic poza tym.
FALA
reżyseria:
Niemcy, 2008
Współczesne Niemcy. Rainer Wenger (Jürgen Vogel) jest nauczycielem wychowania fizycznego w szkole średniej. Z trudem podporządkowuje się sztywnym regułom panującym w placówce i jest z uczniami po imieniu.
dramat
FALA
4,2 5 1 12