• Oscar

PREMIERA

2008.11.01

CANAL+ PREMIUM

Fałszerze

Die Fälscher

Austria/Niemcy, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Właśnie skończyła się wojna. Salomon Sorowitsch (Karl Markovics) siedzi na przepięknej plaży w Monte Carlo, raju hazardzistów. Ma czterdzieści pięć lat i choć nie wygląda zbyt elegancko, ma przy sobie walizkę pełną pieniędzy oraz wytatuowany na ręce numer z obozu koncentracyjnego.

Sally wspomina dawne czasy, kiedy był królem fałszerzy i wiódł upojne życie w Berlinie. Pewnego wieczoru, pod wpływem pięknej kobiety (Marie Bäumer) zawodzi go czujność, zostaje aresztowany przez inspektora Herzoga (Devid Striesow) i zesłany do Mauthausen. Dzięki licznym talentom i sprytowi, wkrada się w łaski esesmanów i załatwia sobie przeniesie do innego obozu, gdzie osadzeni mają rzekomo większe szanse przetrwania. Trafia tam pod skrzydła Herzoga, który na potrzeby hitlerowców prowadzi fabrykę pieniędzy. Znając zręczność i doświadczenie Sorowitscha, inspektor angażuje go do pracy, która łączy się z wygodami, o jakich w obozie koncentracyjnym ciężko nawet marzyć. Sytuacja ma jednak dwa poważne minusy. Po pierwsze, nie każdy potrafi żyć z myślą, że za pieniądze jego wyrobu Hitler morduje tysiące ludzi. Po drugie, za spartaczoną robotę trafia się prosto do komory gazowej.

Obraz STEFANA RUZOWITZKY'EGO klimatem i formą zdecydowanie odbiega od wojennych dzieł Wajdy czy Spielberga. Ukazuje inny wymiar hitleryzmu i II wojny światowej. Autor nie miał wątpliwości, że "Fałszerze" mogą być pełnym napięcia filmem akcji. Nie wahał się też przyznać, że nigdy nie wziąłby na siebie odpowiedzialności pokazania horroru zwykłego życia w obozie. W "Fałszerzach" widzimy więc świetnie wyposażone (m.in. w stół pingpongowy) obozowe baraki i ich wcale nie wychudzonych mieszkańców w garniturach. Na podstawie wspomnień 90-letniego Adolfa Burgera twórcy opowiadają prawdziwą historię Operacji Bernhard, zainicjowanej w 1942 roku przez inspektora Bernharda Krügera. Wykonawcami jego planu byli umieszczeni w obozach koncentracyjnych żydowscy artyści i poligraficy, którzy produkowali fałszywki nie różniące się absolutnie niczym od oryginałów. Celem było osłabienie gospodarki krajów alianckich przez zalanie ich fałszywymi banknotami. Niektórzy historycy oraz sami więźniowie uważają, że hitlerowcy wydawali podrabiane pieniądze także na zakup broni. Podczas realizacji filmu Stefan Ruzowitzky pracował z Burgerem i Papplerem, uczestnikami wydarzeń opisanych w filmie. Z fascynacją wspomina ich wizytę na planie: "Obaj 90-latkowie bez przerwy kłócili się, czy komendant obozu był wybawicielem czy mordercą. Zrozumiałem, że właśnie o tym będzie mój film!". I zamiast kręcić kolejny przygnębiający dramat, zrobił trzymający w napięciu thriller, w którym wojenny i obozowy koszmar zarysowany jest bardzo subtelnie.

Główną rolę antybohatera, którego pierwowzorem był słynny rosyjski artysta i fałszerz Salomon Smolianow, odegrał Karl Markovics, Austriak, który zyskał popularność dzięki "Komisarzowi Rex'owi", serialowi o sympatycznym policjancie i jego czworonogim pomocniku. W postać Adolfa Burgera, człowieka dzięki którego świadectwu powstał film, wcielił się August Diehl, aktor uznany w 2006 roku przez magazyn "Gala" za "najważniejszego niemieckiego aktora dnia dzisiejszego".

"Fałszerze" są pierwszym filmem austriackim, który otrzymał Oscara. Tak się złożyło, że pobił tym samym w rywalizacji o tę statuetkę "Katyń" Andrzeja Wajdy. Oprócz prestiżowej nagrody Akademii obraz Ruzowitzky'ego otrzymał także nominację do Złotego Niedźwiedzia na Berlińskim Festiwalu Filmowym w 2007 roku.

Nagrody filmowe

Najlepszy film nieanglojęzyczny, Fałszerze

WASZE OPINIE

maczht

Widze że wiele z komentarzy odnosi się do przemiany wewnętrznej głównej postaci, do dylematów ratowania drugiego człowieka czy też dbania o własną skórę.W obozach zagłady nie było miejsca na bohaterstwo i szczytne cele, idee, tam liczyło się przetrwanie. Ludzie zabiajli i poniżali drugiego człowieka za kawałek zgniłego kartofla. Sądze że reżyser filmu chciał w sposób bardzo delikatny przemycić właśnie to przesłanie, że obóz to miejsce gdzie owszem ludzie umierali, ale przede wszystkim w obozie ludzie żyli i robili wszystko żeby przetrwać do dnia wolności.

suchy101

Bardzo dobry film!

kamilkrakoow

Oglądałem wczoraj...bardzo mi się podobał, kilku ciekawych bohaterów...Godny polecenia
Fałszerze
reżyseria:
Austria/Niemcy, 2007
Właśnie skończyła się wojna. Salomon Sorowitsch (Karl Markovics) siedzi na przepięknej plaży w Monte Carlo, raju hazardzistów. Ma czterdzieści pięć lat i choć nie wygląda zbyt elegancko, ma przy sobie walizkę pełną pieniędzy oraz wytatuowany na ręce numer z obozu koncentracyjnego.
film sensacyjny
Fałszerze
4,3 5 1 39