Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2017.11.05

CANAL+ FAMILY

Fałszywa dwunastka 2

Cheaper by the Dozen 2

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia familijna

czas trwania: 90 min

Opis

Druga część przygód postrzelonej rodziny Bakerów w składzie: głowa rodziny, Tom (Steve Martin), jego urocza żona Kate (Bonnie Hunt) i ich dwanaścioro dzieciaków. Tym razem Bakerowie wybierają się na letnie wakacje nad jezioro Winnetka.

Wakacyjna beztroska zmienia się jednak w wojenne niemal stracie, gdy na horyzoncie pojawia się Jimmy Murtaugh (Eugene Levy), odwieczny rywal Toma Bakera. Tom nienawidzi Jimmy'ego z wielu powodów, ale najważniejszym wydaje się ten, że Murtaugh jest bogatszy i ma w życiu więcej szczęścia. Tom mobilizuje przeciwko niemu rodzinę, ale ponosi klęskę, bo niezdyscyplinowani jak zawsze Bakerowie i wychowani w rygorze Murtaugh'owie przypadają sobie do gustu. Zanosi się na trwałe przyjaźnie, a może nawet coś poważniejszego. Jednak póki co wspólne wakacje mają zakończyć się wielkimi zawodami, których stawką jest rodzinny honor i lokalny prestiż.

Pierwszą część "Fałszywej dwunastki" w 2003 roku zrealizował Shawn Levy, twórca m.in. "Nowożeńców" (2003) z Ashtonem Kutcherem i "Nocy w muzeum" (2006) z Benem Stillerem. Dwa lata później sequel nakręcił już ADAM SHANKMAN, hollywoodzki "człowiek orkiestra", który zajmuje się reżyserią, choreografią, produkowaniem filmów, a czasem również aktorstwem. Shankman, który od dziecka interesował się sceną, zaczynał jako tancerz. Ukończył zresztą prestiżową szkołę Julliard School. Występował w teledyskach Pauli Abdul i Janet Jackson, tańczył podczas rozdania Oscarów w 1989 roku, a później zajmował się choreografią w videoklipach gwiazd muzyki pop (m.in. "I'm Your Baby Tonight" Whitney Houston). Jako reżyser filmowy zadebiutował w 1998 roku mało znanym, ale dobrze przyjętym przez krytyków filmem "Cosmo's Tale". Kolejny obraz "Powiedz tak" (2001) z Jennifer Lopez i Matthew McConaugheyem, trafił w gusta dużo szerszej publiczności, choć Lopez otrzymała za niego swoją pierwszą nominację do Złotej Maliny. Komedia bardzo pomogła Shankmanowi w karierze. Jego kolejne filmy, jak "Szkoła uczuć" z Mandy Moore czy "Pacyfikator" z Vinem Dieselem odnosiły sukcesy kasowe, a sam Shankman w 2002 roku zaangażował się w reżyserię popularnego serialu "Detektyw Monk".

Powodzenie "Fałszywej dwunastki" - zarówno pierwszej, jak i drugiej części - to też wielka zasługa komediowego talentu Steve'a Martina, który karierę filmową zaczął w drugiej połowie lat 70. i od początku grał niemal wyłącznie w komediach. Był bezczelnym kelnerem w "Wielkiej wyprawie Muppetów" (1979), etatowym autorem drukowanych na pocztówkach życzeń w "Samotnym facecie" (1984), pogromcą meksykańskich bandziorów w "Trzech Amigos" (1986) czy neurotycznym i nadopiekuńczym tatusiem w "Ojcu panny młodej" (1991). Otrzymał nagrodę Emmy za serial "The Smothers Brothers Comedy Hour", pięć nominacji do Złotego Globu (m.in. za "Roxanne" z 1987 roku na podstawie "Cyrano de Bergeraca", do której sam napisał scenariusz) i dwie statuetki People's Choice Award. W "Fałszywej dwunastce 2" w jego filmowego przeciwnika wcielił się Eugene Levy, znany m.in. z wszystkich części "American Pie", "Głupi i głupszy 2: Kiedy Harry spotkał Lloyda" czy innej komedii Shankmana "Wszystko się wali", gdzie również partnerował mu Steve Martin.

WASZE OPINIE

szymon_212

Dla mnie obydwie części były super, bo rozbawiły mnie do łez. Ocena więcej niż 10.

ITI

Dla amatorów filmów familijnych, filmów bez większego przekazu, filmów rodzinnych a la z lat '90 - warto zobaczyć. Innym raczej się nie spodoba. Bo film nie jest zbytnio wymagający. Na pewno lepszy od trzeciej części Dr Dolittle. Ale na pewno gorszy od pierwszej części tego.
Fałszywa dwunastka 2
reżyseria:
USA, 2005
Druga część przygód postrzelonej rodziny Bakerów w składzie: głowa rodziny, Tom (Steve Martin), jego urocza żona Kate (Bonnie Hunt) i ich dwanaścioro dzieciaków. Tym razem Bakerowie wybierają się na letnie wakacje nad jezioro Winnetka.
komedia familijna
Fałszywa dwunastka 2