PREMIERA

2010.11.28

CANAL+ PREMIUM

FAME: SŁAWA

Fame

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: musical

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zajęcia w prestiżowej nowojorskiej akademii sztuk scenicznych upływają pod znakiem ciągłego treningu. Zanim wyruszą na podbój estrady, studenci muszą podjąć się morderczego wysiłku.

Wśród nowicjuszy na uczelni pojawia się m.in. Jenny (Kay Panabaker), utalentowana tancerka Alice (Kherington Payne), obdarzona bezbłędnym słuchem Denise (Naturi Naughton), niepokorny Victor (Walter Perez) i Malik (Colins Pennie), który podjął studia wbrew woli matki. Każdy z nich wnosi w mury uczelni własne ambicje, marzenia i nadzieje, wszystkich łączy podobna pasja oraz miłość do występów na żywo. Szybko przekonują się, że sława, której tak bardzo pragną, jest okupiona poważnymi wyrzeczeniami. W trakcie studiów przychodzi im zmierzyć się z własnymi słabościami, nieustępliwymi pedagogami, a także rozterkami uczuciowymi.

Kiedy pojawił się pomysł realizacji remake'u pamiętnego musicalu "Sława", producenci wiedzieli, że przyjdzie im się zmierzyć z prawdziwą legendą. Oryginalny film odbył w 1980 roku triumfalny pochód przez światowe ekrany, zdobywając dwa Oscary (pośród aż 6 nominacji). Na fali jego popularności powstał wkrótce m.in. serial telewizyjny i widowisko na Broadwayu. "Byłem wielkim fanem oryginalnego filmu - przyznawał jeden z producentów Tom Rosenberg - ale trzeba zdać sobie sprawę, że przez ostatnie 25 lat natura sławy i sposoby jej zdobywania zmieniły się radykalnie. (...) W żadnym wypadku nie chcieliśmy kopiować oryginału. Mieliśmy zamiar stworzyć świeże i na wskroś współczesne postacie. Poruszyliśmy też kwestię ciężkiej pracy i talentu, które dziś często kolidują z natychmiastowym medialnym sukcesem, któremu brak solidnych podstaw. W czasach, gdy powstawał film Parkera natura sławy i sukcesu była o wiele mocniej powiązana z wielkim wysiłkiem. Tak jest nadal, ale pomysł, by zostać celebrytą bez jakiegokolwiek talentu jest również wielce popularny".

Zaskakujący mógł wydawać się wybór reżysera, mającego udźwignąć ciężar konfrontacji z dziełem Parkera. Zadanie powierzono bowiem zaledwie 25-letniemu KEVINOWI TANCHAROENOWI, który nie mógł pochwalić się imponującą filmografią. Jego atutem były jednak doświadczenia zdobyte jako tancerz, aktor i choreograf. "Był choreografem, spotkał Britney Spears i skończyło się na tym, że został reżyserem całej jej światowej trasy koncertowej" - wspominał spotkanie z filmowcem producent Gary Lucchesi. "Rozmawialiśmy także o jego współpracy z Jennifer Lopez przy telewizyjnym show "Dancelife" oraz o tym, jak kręcił z The Pussycat Dolls". Tancharoen wiedział jak tchnąć w film energię oraz pokazać w nim autentyczne współzawodnictwo. "To w pewnym sensie moja historia" - mówił. "Odkąd skończyłem 8 lat, miałem wciąż do czynienia ze szkołami tańca, bardzo różnymi nauczycielami i naprawdę ostrą rywalizacją". Młody tancerz-reżyser zdawał sobie sprawę, że kluczem do powodzenia nowej wersji sławnego obrazu będzie właściwe dobranie obsady aktorskiej. Musiał zgromadzić młodych wykonawców gotowych zademonstrować nie tylko umiejętności taneczno-muzyczne, ale także - podobnie jak ich bohaterowie - prawdziwy głód sukcesu. Castingi wygrali m.in. Kay Panabaker ("Nancy Drew i tajemnice Hollywood", serial "Magia kłamstwa"), Walter Perez ("Emilio"), była członkini grupy 3LW Naturi Naughton oraz finalistka telewizyjnego show "So You Think You Can Dance" Kherington Payne. Ta ostatnia prosto z ekranu trafiła do składu zespołu The Pussycat Dolls, zdobywając upragniony bilet do sławy.

Pomimo relatywnie dużej ilości musicali poświęconych tańcu, "Fame - Sława" zdołała przykuć uwagę kinomanów, którzy produkcję Tanchaorena oglądali chętnie. W efekcie zrealizowany kosztem 18 milionów dolarów film zarobił blisko czterokrotnie więcej.

WASZE OPINIE

donko

a mnie sie podobal. jak na musical jest okej :)

szewol

Film nie porywa, ale muzyka ok ;)

art1970

Dużo ruchu, tańca, zamieszania, ale czy warte polecenia?
Dla mnie niekoniecznie.
FAME: SŁAWA
reżyseria:
USA, 2009
Zajęcia w prestiżowej nowojorskiej akademii sztuk scenicznych upływają pod znakiem ciągłego treningu. Zanim wyruszą na podbój estrady, studenci muszą podjąć się morderczego wysiłku.
musical
FAME: SŁAWA
4,8 5 1 5