PREMIERA

2008.08.17

CANAL+ PREMIUM

FANTASTYCZNA CZWÓRKA - NARODZINY SREBRNEGO SURFERA

4: Rise of the Silver Surfer

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W trakcie naukowej ekspedycji załoga statku ulega napromieniowaniu kosmicznemu, które nieodwracalnie zmienia ich DNA.

Po powrocie na Ziemię okazuje się, że dr Reed Richards (Ioan Gruffudd), czyli Mr. Fantastic, może w dowolny sposób rozciągać i wyginać swoje ciało, a jego ukochana Sue Storm (Jessica Alba) potrafi zdematerializować się, by stworzyć pole siłowe o wielkiej mocy. Brat Sue, Johnny (Chris Evans), jest zwany Ludzką Pochodnią, bowiem może pokryć się płomieniami i wystrzelić w powietrze. Zmutowany Ben Grimm (Michael Chiklis) stał się natomiast obdarzonym wielką siłą Stworem. Reed i Sue planują właśnie się pobrać, kiedy pojawia się nagle stalowo-świetlista postać przedstawiająca się jako Srebrny Surfer (głos Laurence Fishburne). Surfer jest wysłannikiem kosmosu, który zapowiada, że Ziemia ma być wkrótce unicestwiona. Fantastyczna czwórka postanawia nie dopuścić do katastrofy. Przyłącza się do nich m.in. generał Hager (Andre Braugher) oraz ukochana Bena, niewidoma rzeźbiarka Alicia Masters (Kerry Washington).

TIM STORY już po raz drugi mierzy się z jednym z najsłynniejszych komiksów wydawnictwa Marvel. Tym razem jego scenarzysta Don Payne inspirował się komiksem "Fantastic Four" nr 48, w którym poznajemy tajemniczego Galactusa oraz numerach 57-60, w których Doom kradnie moce Srebrnego Surfera. Za pierwszą część "Fantastycznej czwórki" Story był nominowany m.in. do Black Movie Award, Black Reel Award i Image Award, przy sequelu zaprosił więc do współpracy ten sam zespół. W giętkiego Richardsa wcielił się laureat BAFTY, Walijczyk Ioan Gruffudd, a Sue ponownie zagrała Jessica Alba, od czasu "Sin City" jedna z najpopularniejszych aktorek w Hollywood. Johnny Storm to znów Chris Evans, znany z "Komórki" i zakończonego już romansu z Jessicą Biel, a w zmutowanego Stwora wcielił się Michael Chiklis, poliglota (oprócz angielskiego aktor mówi po włosku, grecku i hiszpańsku), laureat Emmy i Złotego Globu za rolę w serialu "Świat gliniarzy". Ciekawą postacią jest tytułowy Srebrny Surfer, herold Galactusa - pożeracza światów. Surfer czerpie siłę z kosmicznej energii. Nie potrzebuje jedzenia, picia, powietrza i snu. Potrafi poruszać się z prędkością światła, a czasem podróżować w czasie. Jest właściwie niezniszczalny, podobnie jak jego deska, którą steruje za pomocą myśli. Dla specjalistów od efektów, którzy musieli ucieleśnić postać Surfera za pierwowzór posłużył Doug Jones, tancerz pantomimy znany z "Hellboya" i "Labiryntu Fauna". Postaci głosu użyczył Laurence Fishburne. Michael Chiklis zwierzał się dziennikarzom, że Srebrny Surfer to jego ulubiona postać z komiksów o "Fantastycznej czwórce": "To jedna z komiksowych ikon Marvela, która znakomicie ożywa na ekranie" - mówił aktor. "Srebrny Surfer jest tak seksy, że aż jestem o niego zazdrosny" - żartował Ioan Gruffudd.

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

...troche taki gniotowaty, naiwny film dla dzieci...

Sowarek

Bardzo przeciętne. Był momenty fajne, ale były nudne. Pierwsza część o wiele lepsza.

majsterek

W osoatnich latach ekranizacje kolejnych komiksów pojawiają się w kinach jak gzryby po deszczu. Poziom ich bywa bardzo różny- zdarzaja sie filmy bardzo dobre (GHOST WORLD, DROGA DO ZATRACENIA, AKADEMIA TAJEMNICZYCH SZTUK PIĘKNYCH, AMERICAN SPLENDOR, SIN CITY, SPIDER - MAN 2, BATMAN:POCZĄTEK), te przyzwoite (HULK, X- MEN 2, X-MEN:OSTATNI BASTION, 300, SPIDER-MAN, SPIDER - MAN 3), te niezbyt udane (GHOST RIDER, X-MEN, FANTASTYCZNA CZWÓRKA) oraz zupełne śmieci ( ELEKTRA, DAREDEVIL, KOBIETA-KOT). Nowe dzieło Tim Story ma szanse zostać najgorszą ekranizacją komisku ostatnich lat! Już pierwsza część FANTASTYCZNEJ CZWÓRKI raziła nadmierną infantylnością, scenariuszowymi uproszczeniami oraz nie do końca klasowym aktorstwem.
FANTASTYCZNA CZWÓRKA 2 potęguje największe wady pierwszej części!!!
Scenariusz tego filmu to czysta abstrakcja i głupota zarazem. Oto tajemnicza kosmiczna siła pożera kolejne planety w układach słonecznych. W zadaniu tym pomaga jej niejaki Srebrny Serfer (srebrny nagi pan) na czymś co przypomina deske do surfingu.
Owa deska to przedmiot o niesamowitej i niszczycielsiej sile. Kontynuować? To chyba jest zbędne. Piramidalna bzdura, której scenarzyścnie nawet nie usiłują uwiarygodnić!!! SF ma swoje reguły, ale bez nonszalancji!!!
Do tego wszytskiego dorzucono nam wątłe przesłanie prorodzinne!!!
Wątków jest tu kilka, ale żadne z nich nie zostaje satysfakcjonująco ukazany!!! ZA dużo tu wszytskiego jak na 88 minut projekcji.
Sylwetki głównych bohaterów zostały bardzo skąpo nakreślone- tak, że nie sposób się ich dylematami prezejąć!!! Aktorstwo jest drewniane z Ioanem Gruffuddem i piękną Jessica Alba na czele!!! Jako tako z zadania aktorskiego wywiązuje się Chris Evans, który ma w sobie wiele luzu i świetnie czuje komiksową konwencje!!
Na nic zdają się też autoironiczne żarty twórców, które zwyczajnie nie śmieszą. Jeszcze gorzej wypadają koszmarne i infantylne dialogi plus worek żartów ściągniętych z najbardziej tendetnych kreskówek.
Od strony technicznej film wypada przyzwoicie, ale za 130 mLn USD można było wygenerować lepsze efektyu specjalne.
W rezultacie FANTASTYCZNA CZWÓRKA 2 to kino, które ogląda się z narastająca irytacją. Istny filmowy koszmar, choć znajdzie on zapewne swoich amatorów.
FANTASTYCZNA CZWÓRKA - NARODZINY SREBRNEGO SURFERA
reżyseria:
USA, 2007
W trakcie naukowej ekspedycji załoga statku ulega napromieniowaniu kosmicznemu, które nieodwracalnie zmienia ich DNA.
film science fiction
FANTASTYCZNA CZWÓRKA - NARODZINY SREBRNEGO SURFERA
3,7 5 1 33