Fox

PREMIERA

2006.12.23

CANAL+ PREMIUM

FANTASTYCZNA CZWÓRKA

Fantastic Four

USA/Niemcy, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science-fiction/przygodowy

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Doktor Reed Richards (Ioan Gruffudd) to astronauta, naukowiec i wynalazca w jednej osobie. Jego największym marzeniem jest zgłębienie tajemnicy kodu genetycznego człowieka i nadchodzi dzień, gdy jest bliski jego spełnienia. Ma bowiem stanąć na czele ekspedycji wysyłanej na spotkanie kosmicznej burzy, w czasie której będą możliwe badania kodu.

Niestety w ostatniej chwili rząd redukuje fundusze. Wyprawa staje się możliwa dzięki pomocy Victora Von Dooma (Julian McMahon), milionera i rywala Richardsa z czasów studenckich. Na statku badawczym poza nimi dwoma są jeszcze: była dziewczyna Richardsa specjalizująca się w genetyce, Sue Storm (Jessica Alba), jej młodszy brat pilot Johnny Storm (Chris Evans) oraz astronauta Ben Grimm (Michael Chiklis). W trakcie wyprawy okazuje się, że Richards nieprawidłowo obliczył szybkość nadciągania burzy. Cała załoga ulega napromieniowaniu kosmicznemu, które nieodwracalnie zmienia ich DNA. Efekty każde z nich obserwuje po powrocie na Ziemię. Okazuje się, że Richards może dowolnie zmieniać kształt swojego ciała, Sue ma zdolność znikania, jej brat potrafi zamienić się w latającą pochodnię, a Ben w stwora o nadludzkiej mocy. Teraz wspólnie muszą stawić czoła Victorowi, który stał się potworem dążącym do przejęcia władzy nad całym światem.

"Fantastyczna czwórka" to jedna z modnych w ostatnich latach ekranizacji komiksów. Wydawniczym potentatem w tej dziedzinie jest firma Marvel Comics, w której powstały legendarne komiksy o X-menach, Hulku i Spider-Manie. Za najlepszy z nich uchodzi jednak "Fantastyczna czwórka". Pomysł na historię narodził się przeszło 40 lat temu. Jego autorami są szef wydawnictwa Martin Goodman i rysownik Stan Lee. Komiks cieszył się tak dużym powodzeniem, że jeszcze w latach 60. powstał na jego motywach serial telewizyjny. Później przenoszono go na telewizyjny ekran jeszcze kilkakrotnie (w latach: 1978, 1994-96 i 2006). Kinową ekranizację przygotowywano przez przeszło dziesięć lat. Głównym problemem był odpowiedni scenariusz. Uwagę producentów zwrócił tekst Michaela France'a ("Hulk", "Goldeneye"), który napisał ostateczną wersję scenariusza do spółki z Markiem Frostem ("Wyznawcy zła", serial "Miasteczko Twin Peaks"). Reżyserią zajął się TIM STORY, który zdobył popularność dzięki komediom "Barbershop" i "New York Taxi". Wyjątkową rolę pełniła w filmie strona wizualna. W "Fantastycznej czwórce" jest cztery razy więcej efektów specjalnych niż w innych tego typu realizacjach. Producent efektów specjalnych Kurt Williams pracował nad tym, by ponad 800 ujęć z komputera połączyć w całość ze scenami aktorskimi. Dużą rolę odgrywało stworzenie przekonujących wizerunków postaci i ich świata. Dbał o to scenograf Bill Boes ("Scooby-Doo", "Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie"), który inspirował się oryginalnymi komiksami z początku lat 60. Wyzwaniem dla scenografa i operatora Olivera Wooda ("Tożsamość Bourne'a", "Zakręcony piątek") było zachowanie spójności wizualnej między scenami nakręconymi w studio i w plenerze. Scenę rozgrywającą się na Moście Brooklyńskim kręcono na specjalnie zbudowanych dekoracjach w Vancouver.

Rolę dr Richardsa powierzono Ioanowi Gruffuddowi, pamiętanemu z filmów "Król Artur", "Helikopter w ogniu" i "Duża mała Ania". W postać Sue wcieliła się bardzo obiecująca aktorka, Jessica Alba, która wzięła udział w produkcjach, takich jak "Sin City - Miasto grzechu", "Honey", "Ten pierwszy raz" i serialu "Cień anioła". Do obsady "Fantastycznej czwórki" zaproszono również: Chrisa Evansa ("Komórka", "Egzamin dojrzałości"), Michaela Chiklisa (seriale "Świat gliniarzy", "Prawnicy z miasta aniołów") i Juliana McMahona (seriale "Czarodziejki", "Bez skazy").

"Fantastyczną czwórkę" nominowano m.in. do Saturn Award jako najlepszy film science-fiction, Teen Choice Award (rola Alby) oraz MTV Movie Award w kategoriach: najlepszy bohater (Alba) i najlepszy ekranowy zespół (Alba, Gruffudd, Evans, Chiklis).

WASZE OPINIE

the dark

Bardzo fajny film - byłby lepszy w odbiorze jakby był bez dubbingu. Gdy film się zaczął i usłyszałem ten beznadziejny dubbing, to rozważałem darowanie sobie dalszego oglądania, ale przemogłem się i nie żałuje.

dzoas

zgadzam się że J. Alba piękna jak zawsze co do filmu to W/g mnie jest taki sobie przede wszystkim za krótki więc następuje zbytnie spłycenie samych bohaterów ich wzajemnych relacji, historii.

marcin00

Po przeczytaniu recenzji myślałem, że film będzie słaby ale mile się zawiodłem:) był naprawde spoko, oczywiście nie arcydzieło ale w sam raz na nudny wieczór. Miłośnikom komiksu i bajki napewno się spodoba. A Jesica to prawdziwy cukierek:)
FANTASTYCZNA CZWÓRKA
reżyseria:
USA/Niemcy, 2005
Doktor Reed Richards (Ioan Gruffudd) to astronauta, naukowiec i wynalazca w jednej osobie. Jego największym marzeniem jest zgłębienie tajemnicy kodu genetycznego człowieka i nadchodzi dzień, gdy jest bliski jego spełnienia. Ma bowiem stanąć na czele ekspedycji wysyłanej na spotkanie kosmicznej burzy, w czasie której będą możliwe badania kodu.
film science-fiction/przygodowy
FANTASTYCZNA CZWÓRKA
3,9 5 1 64