PREMIERA

2011.08.14

CANAL+ PREMIUM

Fantastyczny Pan Lis

Fantastic Mr. Fox

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: przygodowy/animowany

Ocena filmu

0.00

Opis

W rodzinie Państwa Lisów właściwie nie dzieje się nic niepokojącego, odkąd Pan Lis (George Clooney) porzucił przestępcze życie po nieudanym "skoku" na pewną fermę. Zajął się pisaniem artykułów do poczytnej lisiej gazety. Niezwykle utalentowany i obdarzony wybitnym umysłem złodziej ptactwa prowadzi więc na prośbę żony (Meryl Streep) życie poczciwe, a wręcz nudne.

Do czasu, gdy tęsknota za życiem na granicy prawa po raz kolejny daje o sobie znać. W końcu Pan Lis "jest tylko dzikim zwierzęciem". Planuje zatem skok na trzy wielkie farmy. Nieszczęśliwie dla niego zarządzają nimi bardzo agresywni i mściwi ludzie: Panowie Franklin Bean (Michael Gambon), Walter Boggis (Robin Hurlstone) oraz Nathan Bunce (Hugo Guinness), o których krążą w okolicy przerażające legendy. To nie przeszkadza Panu Lisowi i jego nieodłącznemu kompanowi, wpadającemu w psychotyczne stany oposowi (Wally Wolodarsky) dokonać trzech udanych grabieży, po których następuje fala mściwości ze strony okradzionych farmerów.

WES ANDERSON to niezwykle utalentowany i wszechstronny amerykański twórca filmowy. Jest nie tylko reżyserem i scenarzystą, ale także aktorem i producentem, a jego twórczość charakteryzuje się różnorodnością form filmowych. Zajmował się filmami fabularnymi, krótkometrażowymi, a także reklamami. Współpracował z takimi sławami, jak Adrien Brody, Bill Murray, Willem Dafoe czy Meryl Streep. Jako reżyser zadebiutował w 1996 roku filmem "Trzech facetów z Teksasu". Film został dostrzeżony i zdobył kilka znaczących nagród na festiwalach filmowych. Na wielki sukces Anderson nie czekał długo, bo już w 2001 roku został nominowany do Oscara za scenariusz do filmu "Genialny Klan". Po dość rozczarowującym "The Life Aquatic with Steve Zissou" z 2004 roku, reżyser powrócił do gry dwoma porywającymi filmami - "Pociągiem do Darjeeling" (2007) i "Fantastycznym Panem Lisem" z 2009, które przyniosły mu międzynarodowy rozgłos i sławę.

"Fantastyczny Pan Lis" to debiut animowany Andersona, utrzymany w konwencji komediodramatu. Nie można oprzeć się wrażeniu, że Wes Anderson nie tylko poznał ten gatunek bardzo dobrze, ale udało mu się także wypracować niepowtarzalny i rozpoznawalny styl, szczególnie widoczny w sposobie narracji i poczuciu humoru. Postaciom bliżej do plastelinowych postaci z brytyjskich produkcji Nicka Parka ("Wallace i Gromit: Klątwa królika", "Uciekające kurczaki") niż do animacji Disneya czy Pixara. "Fantastyczny Pan Lis" odwołuje się do wspaniałej tradycji bajek, w których twórcy poprzez świat zwierząt w odkrywczy i niekoniecznie bezbolesny sposób pokazują swoje krytyczne spostrzeżenia na temat ludzi i świata, który ich otacza Anderson wytyka palcem kolejne ludzkie wady i z ciekawością im się przygląda, ale nie jest to krytyka tylko dla przyjemności krytykowania. Twórca stawia wiele pytań o naturę ekscytacji, niszczenia czy chęci spełniania oczekiwań innych kosztem własnych potrzeb. Dzięki temu oprócz świetnej rozrywki i poczucia humoru, po obejrzeniu filmu zostaje coś więcej niż tylko wspomnienie dobrej zabawy.

WASZE OPINIE

BeruZadra

Ależ to bardzo sympatyczny film! Dosyć specyficzny w sposobie przedstawienia postaci, lecz nawet tutaj dbałość o odwzorowanie detali budzi moje uznanie. Animatorzy kukiełek pokazali klasę i szacun im za to. Choć na pierwszy rzut oka nie prezentuje się szczególnie zachęcająco "Fantastyczny pan lis" to film naprawdę wart obejrzenia. Nietuzinkowa opowieść pełna równie nieszablonowych postaci, z których każda ma swoją własną, wyraźnie zakreśloną osobowość; do tego sensownie nakreślona fabuła i spójna akcja - to dodatkowe walory tej zaskakująco miłej dla oka produkcji. Dodatkowy smaczek to plejada gwiazd w obsadzie - jest to zatem nie tylko uczta dla oka ale i dla ucha. W filmie można się też dopatrzeć wątków i tematyki eko, pozostają jednak w strefie niewyraźnie zaznaczonych odniesień i aluzji. Jest lekko, subtelnie i ze smakiem. Również z przytupem, ironią i biglem - "Fantastyczny Pan Lis" naprawdę posiada swój własny, wyjątkowy charrakter. ;] Choć zaczęłam oglądać film bez większego przekonania - po seansie mam o nim jak najlepsze zdanie. Dawno nie zdarzyło mi się pisać o filmie z takim entuzjazmem. Im dłużej o nim myślę - tym podoba mi się bardziej. Czy będę chciała obejrzeć go jeszcze raz? Na pewno.

Oldboy

rewelacja,bardzo sympatyczny film,super pomysł,fajna muza...
Fantastyczny Pan Lis
reżyseria:
USA, 2009
W rodzinie Państwa Lisów właściwie nie dzieje się nic niepokojącego, odkąd Pan Lis (George Clooney) porzucił przestępcze życie po nieudanym "skoku" na pewną fermę. Zajął się pisaniem artykułów do poczytnej lisiej gazety. Niezwykle utalentowany i obdarzony wybitnym umysłem złodziej ptactwa prowadzi więc na prośbę żony (Meryl Streep) życie poczciwe, a wręcz nudne.
przygodowy/animowany
Fantastyczny Pan Lis
4,3 5 1 13