PREMIERA

2011.04.16

CANAL+ PREMIUM

Fenomen

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Agnieszka (Ewa Hornich) jest gwiazdą telewizyjnych seriali. Pewnego dnia lekarz informuje ją, że jest śmiertelnie chora. Załamana wiadomością aktorka, zrywa z chłopakiem (Rafał Cieszyński), rezygnuje z kariery, zamienia luksusowy samochód na malucha i rusza przed siebie, aby na łonie natury przewartościować swoje dotychczasowe życie.

Scenarzysta serialu Stanisław (Łukasz Nowicki) sugeruje producentowi (Jacek Samojłowicz), że Agnieszka marzy o superprodukcji kinowej i kiedy usłyszy o planowanej realizacji takiego projektu, na pewno pojawi się na castingu. Tymczasem na próbne zdjęcia jako jedna z pierwszych przybywa Oliwia (Monika Dryl), rozpieszczona córka bogatego przedsiębiorcy (Jan Nowicki). Towarzyszy jej najlepsza przyjaciółka Jadźka (Anna Oberc). Dziewczyny podczas castingu chcą znaleźć wymarzonego faceta.

TADEUSZ PARADOWICZ to człowiek kina: aktor ("Magnat", "Okruchy wojny", "Alchemik", seriale: "PitBull", "Trzeci oficer"), lektor, szef festiwalu Cinemagic.pl, właściciel agencji aktorskiej, producent filmowy i telewizyjny. "Fenomen" jest jego filmowym debiutem jako scenarzysty i reżysera, a jednocześnie pierwszym polskim filmem zrealizowanym przy użyciu nowoczesnej kamery Red One w rozdzielczości 4k. "Podjąłem świadomy eksperyment, polegający na złamaniu konwencji, mieszaniu stylów, rezygnacji z pseudogłębin psychologicznych postaci na rzecz fajnego kina rozrywkowego. "Fenomen" mówi o szaleństwie dzisiejszych czasów, gdy coraz częściej rządzi wyłącznie kasa i "parcie na szkło", ale też ma swoje zagadkowe drugie dno, gdzie wytrawni znawcy kina odnajdą linki, aluzje, a może i kawałek siebie..." - mówi Tadeusz Paradowicz. Zdaniem reżysera film jest protestem i satyrą. To komedia absurdów, w której wszystko jest mocno przerysowane. Fabuła "Fenomenu" oscyluje wokół kilku mieszających się wątków. Punktem wyjścia jest tragiczny splot pomyłek, w wyniku którego serialowa aktorka ucieka ekipie filmowej z planu, wywołując tym serię zabawnych komplikacji.

Agnieszkę gra debiutująca w roli głównej Ewa Hornich (laureatka konkursu "Z Cinema do Cannes"). Porzuconym przez aktorkę narzeczonym jest Rafał Cieszyński ("Nie kłam, kochanie", "Lejdis"). Monika Dryl ("Jasminum", "Świadek koronny"), aktorka Teatru Narodowego, gwiazda festiwali piosenki aktorskiej, znakomicie wciela się w postać polskiej Paris Hilton, rozpieszczonej do granic możliwości córki multimilionera. Jej najlepsza przyjaciółka Jadźka - Anna Oberc ("Rysa", seriale: "Samo życie", "Majka") - podobnie jak Oliwia poszukuje mężczyzny marzeń. Kandydatami jest cała plejada przystojnych panów, m.in. włoski archeolog (Alessandro Bertolucci), pewny siebie motocyklista Krzysztof (Maciej Jachowski), twardy w staraniach o każdą rolę aktor Wojtek "Miękki" (Przemysław Cypryański), przeżywający niemoc twórczą scenarzysta Stanisław (Łukasz Nowicki), reżyser Michał (Michał Ratyński) czy scenograf Darek (Jacek Łuczak). W roli ekstrawaganckiego miliardera bryluje Jan Nowicki ("Sztos"", "Wielki Szu"). W obsadzie pojawiają się też: raperzy Maciej Gnatowski (Wujek Samo Zło) i Tomasz Kleyff (Człowiek Nowej Ery), a także Mirosław Hryniewicz, pamiętny taksówkarz z kultowego serialu Stanisława Barei "Zmiennicy", Jacek Samojłowicz - producent "Wojny polsko-ruskiej", Krzysztof Ibisz jako natrętny paparazzo oraz Izabela Trojanowska jako garderobiana Hania.

Na ścieżce dźwiękowej do filmu znalazły się premierowe utwory Wojtka "Łozo" Łozowskiego z zespołu Afromental. Autorem zdjęć jest Grzegorz Kędzierski ("Ogniem i mieczem", "Ogród Luizy", "Popiełuszko. Wolność jest w nas", "Randka w ciemno"). "Fenomen" zakwalifikował się do Konkursu Głównego 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych "Sami swoi" w Lubomierzu otrzymał nagrodę publiczności "Granatowy Granat".

WASZE OPINIE

szymon_212

Jak na Polskie kino to był fajny, napewno lepszy od Mistyfikacji. Moja ocena to 7

pawel.p87

Fenomenalna... pomyłka

k5ys

ale badziew. szkoda czasu
Fenomen
reżyseria:
Polska, 2010
Agnieszka (Ewa Hornich) jest gwiazdą telewizyjnych seriali. Pewnego dnia lekarz informuje ją, że jest śmiertelnie chora. Załamana wiadomością aktorka, zrywa z chłopakiem (Rafał Cieszyński), rezygnuje z kariery, zamienia luksusowy samochód na malucha i rusza przed siebie, aby na łonie natury przewartościować swoje dotychczasowe życie.
komedia
Fenomen
2,0 5 1 9