PREMIERA

2009.05.11

CANAL+ PREMIUM

FESTIWALE FILMOWE - SUNDANCE

The Film Festival Project

USA, 2009

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 48 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Festiwal filmowy to wydarzenie kulturalne dotyczące kinematografii, organizowane zwykle na zasadzie konkursu, podczas którego jury lub publiczność przyznają nagrody w określonych kategoriach. Pierwszy w historii festiwal filmowy odbył się w 1932 w Wenecji.

CANAL+ zaprasza na serię dokumentalną, która pokazuje kulisy czterech wielkich festiwali filmowych. Każdy z odcinków poświęcony jest innemu wydarzeniu. Pierwszy najważniejszemu festiwalowi Ameryki Północnej w Toronto, drugi promującemu filmy niezależne festiwalowi Sundance, trzeci Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes, a czwarty nowojorskiemu festiwalowi Tribeca.

Pierwszy festiwal Sundance odbył się w 1978 roku w Park City. Dziś po 25 edycjach jest uważany za najważniejszą imprezę promującą kino niezależne. Pomysłodawcą i twórcą imprezy jest Robert Redford, który na początku istnienia festiwalu promował go chodząc po ulicach miasta i namawiając przechodniów, by kupowali bilety na seanse filmowe. Redford postanowił dać szansę ludziom, którzy są poza hollywoodzkim systemem. Dlatego nazwał swoją inicjatywę przydomkiem słynnego bandyty, którego zagrał w kultowej produkcji "Butch Cassidy i Sundance Kid". Dziś każdego roku na festiwal w Park City zgłaszanych jest około 7500 filmów, z których wybieranych jest maksymalnie 200, producenci zaś licytują się o prawa do dystrybucji do najwyżej 4-5 z nich. Specyfika tej imprezy polega m.in. na tym, że nie ma tu czerwonych dywanów i gali, a gwiazdy pojawiają się w jeansach i golfach. Wszystko odbywa się w małym górskim kurorcie, na jego głównej ulicy, na której w związku z festiwalem pojawiły się butiki, takie jak "Backstage Creations", oferujące gościom wszystko za darmo, od kosmetyków, po buty, ubrania, elektroniczne gadżety, biżuterię, a nawet obrazy. Robert Redford martwi się, że tego typu marketingowe inicjatywy odciągają uwagę gości od tego, co miało być główną ideą Sundance, czyli filmów, ale rozumie, że to część tego biznesu i trudno z tym walczyć. Pierwszym sukcesem kasowym w historii Sundance był "Seks, kłamstwa i kasety wideo", który przyciągnął uwagę producentów i dystrybutorów, ściągających od tej pory do Sundance w nadziei na zakupienie za małe pieniądze praw do obrazów, które potem zarobią miliony. Największe pieniądze zdobył w ten sposób "Ocean strachu", który kosztował 100 tys. dolarów, a spółka Lions Gate zapłaciła za prawa do niego w Sundance 2,5 miliona. Tu zadebiutowała również "Piła", która otworzyła zupełnie nowy rozdział w historii horroru, "El Mariachi", który kosztował Rodrigueza zaledwie 7 tys. dolarów czy "Wściekłe psy" Tarantino, dzięki którym Harvey Keitel powrócił na szczyt. Wśród słynnych premier festiwalu Sundance znalazł się też "Szkolny chwyt", "Piwne rozmowy braci McMullen", "Mała Miss", "Napoleon Wybuchowiec", "Hustle & Flow", a ostatnio również "Kelnerka".
FESTIWALE FILMOWE - SUNDANCE
USA, 2009
Festiwal filmowy to wydarzenie kulturalne dotyczące kinematografii, organizowane zwykle na zasadzie konkursu, podczas którego jury lub publiczność przyznają nagrody w określonych kategoriach. Pierwszy w historii festiwal filmowy odbył się w 1932 w Wenecji.
film dokumentalny
FESTIWALE FILMOWE - SUNDANCE