Universal

PREMIERA

2010.11.13

CANAL+ PREMIUM

FIGHTING

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Shawn MacArthur (Channing Tatum) przybywa z prowincji do Nowego Jorku nie mając grosza przy duszy. Aby przeżyć w wielkim mieście, sprzedaje na ulicy podrabiane towary.

Kiedy nachodzi go grupa mężczyzn, nasłanych przez kontrolującego teren Harveya Boardena (Terrence Howard), Shawn przegania intruzów. Harvey zaczyna interesować się niepozornym sprzedawcą podróbek. Widząc w nim ogromną siłę i wrodzony talent do walki, proponuje udział w turniejach walk ulicznych i wprowadzenie go do podziemnego świata Nowego Jorku. Wizja wysokich wygranych przekonuje chłopaka do zawarcia układu z Boardenem, który staje się automatycznie jego menadżerem. Niemal z dnia na dzień Shawn staje się gwiazdą i walczy z najlepszymi zawodowcami. Wycofanie się i powrót do normalnego życia staje się praktycznie niemożliwy.

Nielegalne walki uliczne, w których mężczyźni, czasem dla pieniędzy, a czasem tylko dla rozrywki biją się do nieprzytomności, weszły na stałe do krajobrazu metropolii, choć są krytykowane przez reprezentantów tradycyjnych sportów walki. W ich popularyzacji ważną rolę odegrało m.in. kino, a zwłaszcza kultowy "Podziemny krąg" Davida Finchera z Edem Nortonem i Bradem Pittem w rolach głównych. Jednym z pierwszych i najprężniej działających organizatorów walk ulicznych jest założona przez Michaela Lyncha grupa Felony Fights, zrzeszająca głównie recydywistów skazywanych za najbardziej brutalne przestępstwa. Fight club ten ma dziś nawet witrynę w Internecie, na której można nabyć DVD z najkrwawszymi walkami. Celem bijatyk w Felony Fights jest znokautowanie przeciwnika. Często starcia odbywają się w systemie turniejów, a widzowie zakładają się o wysokie sumy. O takich właśnie walkach traktuje film DITA MONTIELA, twórcy nagrodzonego na festiwalu Sundance dramatu "Wszyscy twoi święci". "Fighting" to drugi obraz filmowca, który przy współpracy z Robertem Municem napisał także do filmu scenariusz i dialogi. Jak stwierdził recenzent z "San Francisco Chronicle" Peter Hartlaub, "Montiel wiedział, czego spodziewa się potencjalna widownia jego filmu, toteż postanowił dać im znacznie więcej. Choć "Fighting" obfituje w brutalne walki uliczne, nie przesłaniają one ani postaci, ani atmosfery".

Film kręcono na ulicach Manhattanu i Brooklynu, a do współpracy zaproszono mistrza MMA wagi półciężkiej Cunga Le. W roli Shawna wystąpił Channing Tatum, znany jako tancerz Tyler Gage z filmów "Step Up - Taniec zmysłów" i "Step Up 2" oraz jako John z "Wciąż ją kocham". Tatum wystąpił również u boku Johnny'ego Deppa i Christiana Bale'a we "Wrogach publicznych" Michaela Manna. Aranżację złożonych sekwencji walk Shawna powierzono doświadczonemu koordynatorowi kaskaderskiemu Micowi Rodgersowi ("Zabójcza broń", "Szybcy i wściekli", "Pan i pani Smith") oraz choreografowi sztuk walki Mike'owi Guntherowi ("Szybcy i wściekli", "Underworld"). Obaj specjaliści zaczęli pracę z aktorem na wiele tygodni przed rozpoczęciem zdjęć, szkoląc go w technikach bokserskich, zapaśniczych i MMA. Dito Montiel poświęca w filmie wiele uwagi nie tylko walkom, ale także samym bohaterom. Jedną z ciekawych, wielowymiarowych postaci, którą udało mu się stworzyć jest Harvey Boarden, efektownie zagrany przez Terrence'a Howarda ("Iron Man", "Oczy anioła", "Ray", nominacja do Oscara za "Hustle & Flow"). Krytyk filmowy Roger Ebert pisał: "Harvey to typ intrygujący. Jest zbyt zrelaksowany jak na zawodowca, na tyle filozoficzny, że na wieść o niechybnie czekającej go śmierci reaguje ze spokojną rezygnacją. Zna swój świat, sam jest w nim doskonale znany, a jednak zawsze stoi gdzieś na uboczu".

WASZE OPINIE

BeruZadra

Wyrosłam już z filmów, w których mordobicie jest główną zaletą a fabuła to ledwie dodatek do ogólnego "rękodzieła". "Fighting" szczególnie inspirujący nie jest, lecz da się obejrzeć bez znudzenia. "Fighting" okazuje się filmem na całkiem przyzwoitym poziomie. Szczególnie dla męskiej strony widowni będzie to pozycja atrakcyjna.

Pio

Film bardzo dobry, zgrana akcja. Aktorzy dobrani perfekcjonalnie. Co najważniejsze
film nie nudzi, miło się go ogląda. Kilka miesięcy nie widziałem filmu na tym poziomie.
Polecam wszystkim

gbpsary

Bardzo dobre kino walki, chyba jedna z najlepszych premier listopada.
FIGHTING
reżyseria:
USA, 2009
Shawn MacArthur (Channing Tatum) przybywa z prowincji do Nowego Jorku nie mając grosza przy duszy. Aby przeżyć w wielkim mieście, sprzedaje na ulicy podrabiane towary.
film akcji
FIGHTING
5,0 5 1 3