PREMIERA

2010.01.23

CANAL+ PREMIUM

FILANTROP

The Philanthropist

USA, 2009

obsada: , , , ,

gatunek: serial przygodowy

czas trwania: 42 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Brytyjski miliarder Teddy Rist (James Purefoy) kocha pieniądze, kobiety i władzę. Jest człowiekiem impulsywnym, podejmuje więc decyzje błyskawicznie i nie cofa się przed niebezpieczeństwem.

Skupiony na pomnażaniu fortuny biznesmen nie jest jednak spełniony i tylko balansowanie na krawędzi daje mu poczucie, że naprawdę żyje. Uzależnienie od adrenaliny pozwala mu również poradzić sobie z załamaniem i poczuciem pustki, które przyszły wraz ze stratą ukochanego synka. Pewnego dnia Rist przybywa do Nigerii, aby sfinalizować lukratywny kontrakt. Zwyczajna wyprawa w interesach odmienia jego los. Podczas powodzi ratuje miejscowego chłopca, co uświadamia mu, że jego życie może mieć jakiś sens. Pewny siebie, arogancki milioner staje się od tej pory również energicznym filantropem, gotowym ryzykować życie, by wspierać potrzebujących w każdym zakątku świata. W tym celu wykorzystuje swój nieprzeciętny zmysł do interesów i pomnażania pieniędzy. By zdobywać kolejne fundusze, układa się z bossami karteli narkotykowych, pertraktuje z najpotężniejszymi, niekoniecznie uczciwymi biznesmenami. Misje, których się podejmuje zmuszają go do podróży po całym świecie, odwiedza m.in. Haiti, Mozambik, Hong Kong, Birmę, Kaszmir, Kosowo czy San Diego.

"Nie wypisuj czeków. Jedź i osobiście przekaż fundusze komuś w potrzebie, stań z nimi oko w oko" - mawia Bobby Sager, postać, która zainspirowała twórców serialu. Ten pochodzący z przedmieść Bostonu filantrop zbił fortunę w firmie Gordon Brothers. Po 15 latach pracy, z kontem wypełnionym milionami dolarów, Sager doszedł do wniosku, że ma już wszystko, co da się kupić za pieniądze, a do szczęścia i satysfakcji brakuje mu czegoś zupełnie innego. Założył wówczas organizację charytatywną o nazwie Sager Family Traveling Foundation and Roadshow i podróżuje po świecie, często z żoną i dwójką dzieci, w poszukiwaniu ludzi, którym potrzebna jest pomoc.

Pomysłodawcą przeniesienia historii Boba Sagera na ekran telewizyjny i współtwórcą scenariusza serialu jest Charlie Corwin, który współpracował z nim podczas realizacji filmu "Wszyscy twoi święci". "Filantropa" nakręcono na zamówienie stacji NBC, której szefowie uznali życie i działalność Sagera za ciekawy i oryginalny temat, dający duże pole do popisu. Sam bohater zgodził się być konsultantem przy realizacji serialu i chętnie jeździł z producentami na dokumentacje m.in. do Izraela i Afryki.

W postać tytułową wcielił się James Purefoy, znany m.in. z kreacji Marka Antoniusza w serialu "Rzym". Brytyjski aktor miał wątpliwości, czy przyjąć rolę Rista, bowiem bohater wydawał mu się nieautentyczny. Zorganizowano mu więc spotkanie z Bobem Sagerem, które aktor wspomina jako krok milowy w przygotowywaniu się do roli. "Gdy poznałem Boba, coś zaskoczyło i wszelkie wątpliwości rozwiały się" - wspominał aktor. "On jest najbardziej niesamowitym człowiekiem, jakiego znam. Fascynuje go wiele aspektów życia, z których jednym z ważniejszych jest niesienie pomocy". Purefoy stworzył barwną i niejednoznaczną postać, którą cechuje m.in. arogancja typowa dla ludzi, którym wszystko zawsze łatwo przychodziło. "To właśnie dwoistość bohatera, miłosiernego Samarytanina ze skazą charakteru sprawia, że "Filantrop" jest serialem niezwykłym i pasjonującym" - pisała o kreacji Purefoya Alessandra Stanley z "New York Timesa". Randee Dawn, recenzentka magazynu "Hollywood Reporter" chwaliła zaś występ aktora: "Być może jest on kolejnym angielskim łobuzem na amerykańskiej ziemi, ale jego filmowe przebudzenie jest poruszające i wiarygodne". Purefoyowi partneruje na ekranie Neve Campbell, znana z trzech części głośnego horroru "Krzyk" oraz m.in. z "Troje do tanga" i "Dzikich żądzy" z Kevinem Baconem. W "Filantropie" gra także Jesse L. Martin, który za swoją kreację w serialu "Prawo i porządek" zdobył aż 11 nominacji do nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych i Image Awards.

"Filantrop" zadebiutował pod koniec czerwca 2009 roku, zjednując sobie liczną widownię oraz dobrą opinię krytyki. "Serial jest wciągający, ma wyrazistego, charyzmatycznego bohatera, egzotyczne scenerie i osobliwą ścieżkę dźwiękową, która nie narusza akcji, lecz podkreśla nastrój" - wyrokował na łamach "New York Post" Michael Starr. "Wszystko to działa znakomicie, dzięki wybornemu występowi Purefoya, zawrotnemu tempu i rewelacyjnemu scenariuszowi". Ken Tucker z "Entertainment Weekly" dodawał zaś: "Miłe zaskoczenie: dramat o bogatym, naruszającym zasady ryzykancie, który nie jest wcale naiwny ani przewidywalny!". Krytycy chwalą też "Filantropa" za niespotykany w telewizyjnych produkcjach rozmach i kinowy charakter. Rzeczywiście serial był kręcony w różnych częściach świata, w technologii High Definition, co biorąc pod uwagę przepiękne zdjęcia i ciekawą muzykę jest ogromną zaletą produkcji.


ODCINEK 1.
Milioner i kobieciarz Teddy Rist (James Purefoy) zatracił cel w życiu po tragicznej śmierci syna i rozpadzie małżeństwa z żoną Julią. Teraz koncentruje się na robieniu interesów, podróżach i szukaniu w wrażeń. Wszystko zmienia się, kiedy w czasie powodzi w Nigerii ratuje chłopca. Odnajduje w sobie współczucie i wrażliwość, o której istnienie nie podejrzewał się. Podczas telewizyjnego wywiadu ogłasza podwojenie wydatków swojej firmy na cele charytatywne, po czym opuszcza studio, by udać się do Nigerii i osobiście dostarczyć szczepionki mieszkańcom wioski Najama. W tej i kolejnych misjach wspiera go współpracownik i przyjaciel Philip i jego żona Olivia.
PREMIERA: sobota, 5 grudnia 2009, godz. 17:30

ODCINEK 2. BIRMA
Zarząd próbuje pozbyć się Rista z firmy.
Na konferencji prasowej Teddy zostaje zaatakowany przez dziennikarzy w związku z prowadzeniem przez jego firmę Maidstone-Rist interesów z Chińczykami, którzy w Birmie zmuszają ludzi do pracy w nieludzkich warunkach. Okazuje się, że wspólnik i przyjaciel Rista, Philip wie o wartej miliardy umowie. Teddy postanawia przywrócić dobre imię firmy, angażując się w pomoc dla birmańskiej opozycji. Z trudem udaje mu się spotkać się z izolowaną od blisko 20 lat w areszcie domowym liderką ruchu demokratycznego Daw May Lin Wai, by ustalić w jaki sposób może pomóc. W międzyczasie próbuje uratować dziewczynkę, która wymaga natychmiastowego przeszczepu nerki. Podczas gdy on naraża życie w Birmie, Philip broni go na posiedzeniu na przed członkami zarządu Maidstone-Rist, a zwłaszcza przed DeWittem, który próbuje przegłosować usunięcie Rista z firmy.
PREMIERA: sobota, 12 grudnia 2009, godz. 17:30

ODCINEK 3. PARYŻ
Rist walczy z paryskimi stręczycielami.
Teddy Rist udaje się do Paryża w sprawie kontraktu z kompanią węglową z Bułgarii. W hotelu spotyka się ze starą znajomą, luksusową prostytutką Isabelle. Postanawia spłacić jej dług u szantażującego ją Bayona, by mogła rozpocząć nowe życie. Dziewczyna zostaje jednak zamordowana. Teddy postanawia przyjrzeć się bezwzględnemu stręczycielowi i odkrywa, że walka z nim jest bardzo trudna z powodu jego rodzinnych koneksji z bardzo wpływowym politykiem.
PREMIERA: sobota, 19 grudnia 2009, godz. 17:30

ODCINEK 4. NIGERIA CZ. 2
Teddy zdobywa 50 mln dla nigeryjskich rebeliantów. Teddy powraca do Nigerii, gdzie ma zamiar budować rafinerię naftową. Naraża się w ten sposób Jonathanowi Banocle, przywódcy rebeliantów, który kontroluje tereny, na których Rist chce działać. Banocle porywa ciężarną dr. Balo, przyjaciółkę Rista, licząc na duży okup od nigeryjskiego rządu. Za uzyskane w ten sposób pieniądze chce zbudować i wyposażyć szpitale i szkoły dla miejscowej ludności. Rist ma pośredniczyć w tej wymianie. Dzięki sprytnej manipulacji udaje mu się uzyskać 50 mln, ale Banocle zostaje zabity, a pieniądze skradzione.
PREMIERA: sobota, 26 grudnia 2009, godz. 17:30

ODCINEK 5. KOSOWO
Teddy zabiera byłą żonę Julię w podróż do Kosowa. Po drodze opowiada jej, jak próbował tam założyć kopalnię. Przedsięwzięcie wymagało współpracy dwóch zwaśnionych społeczności: chrześcijańskich Serbów z Javorem Perovicem na czele oraz muzułmańskich Albańczyków, których liderką jest Genta Cobaj. Po latach konfliktu zbrojnego próba namówienia ich do wspólnego projektu okazuje się trudna. W kopalni dochodzi do zamachu, w którym ginie wiele osób, a wspólnik Teddy'ego, Philip zostaje poważnie ranny. O zamach podejrzany jest Petrovic, jednak dzięki staraniom Rista wychodzi na jaw, że na tym, żeby w Kosowie nie było pokoju zależy komuś zupełnie innemu.
PREMIERA: sobota, 2 stycznia 2010, godz. 17:30

ODCINEK 6. SAN DIEGO
Teddy dostaje informację, że w San Diego dokonano kilku płatności przy pomocy jego karty kredytowej. Co ciekawe, cześć pieniędzy została przeznaczona na cele charytatywne. Zamiast zlikwidować kartę, Rist postanawia sprawdzić, kto się pod niego podszywa. Na miejscu wszczyna śledztwo, by odkryć, że ma "sobowtóra", który pomógł już między innymi parze, której spłonął dom i weteranom wojennym. W zidentyfikowaniu fałszywego Rista ma pomóc marynarski tatuaż na jego ramieniu. Wraz z Daksem docierają do mieszkania nijakiego Deana Fitzsimmonsa, a Rist postanawia nawet odwiedzić jego rodziców. Nie dochodzi jednak do konfrontacji, bo Dean zostaje wcześniej aresztowany. Okazuje się, że Fitzsimmons, który stracił na wojnie brata, przed pójściem na front chciał choć przez chwilę żyć tak, jak mu się podoba. W tym celu użył karty Rista, którą znalazł w nocnym klubie w Nowym Jorku.
PREMIERA: sobota, 9 stycznia 2010, godz. 17:30

ODCINEK 7. KASZMIR
W college'u Philip i Teddy mieli koleżankę Rhedę, która dziś jest jedną z najsprawniejszych bizneswoman w Indiach. Dzięki Rhedzie Maidstone-Rist Industries angażuje się w plan dostarczenia wody przez granicę Indii i Pakistanu dla potrzebującej jej ludności Kaszmiru. Po podpisaniu porozumienia pomiędzy państwami, podczas konferencji prasowej dochodzi do samobójczego ataku terrorystycznego. Rist i Rheda postanawiają jednak się nie poddawać i kontynuują prace nad umową. Wkrótce dochodzi do 20 ataków bombowych, w których ginie również Rheda. Teraz Teddy robi wszystko, by za wszelką cenę dokończyć misję przyjaciółki.
PREMIERA: sobota, 16 stycznia 2010, godz. 17:30

ODCINEK. 8. HAITI
Na Haiti ponad 300 tysięcy dzieci jest niewolnikami, zmuszanymi do pracy na rzecz właścicieli. Maidstone-Rist Foundation zamierza rozpocząć tam działalność charytatywna od dostawy 30 tys. ton ryżu. Na Haiti urodził się Philip, który opuścił kraj w wieku 6 lat. Pozostał tam jego brat John, który dziś jest miejscowym senatorem. Rozgoryczony John początkowo sprzeciwia się pomocy ze strony Maidstone-Rist. Tymczasem Teddy poznaje piękną Martine. Wkrótce okazuje się, że kobieta potrzebuje pieniędzy, by wykupić z niewoli syna. Teddy postanawia jej pomóc. Sytuację komplikuje fakt, ze Martine miesiąc wcześniej uciekła przed wyrokiem sądu i jest zbiegiem.
PREMIERA: sobota, 23 stycznia 2010, godz. 17:30

WASZE OPINIE

karol6795

odcinki 1-5 są do pobrania na tej stronie
[link]http://www.exsite.pl/seriale/460944-filantropthe-philanthropist-sezon-1-lektor-pl-pdtv-xvid.html[/link]

Pio

jutro będzie odcinek w Haiti, więc na pewno trzeba obejrzeć i zobaczyć jak było jescze kiedyś...

admin

kaszubskiexpress, do tej chwili nie podjęto jeszcze decyzji, czy serial będzie powtarzany.
FILANTROP
USA, 2009
Brytyjski miliarder Teddy Rist (James Purefoy) kocha pieniądze, kobiety i władzę. Jest człowiekiem impulsywnym, podejmuje więc decyzje błyskawicznie i nie cofa się przed niebezpieczeństwem.
serial przygodowy
FILANTROP
4,7 5 1 40