PREMIERA

2010.12.06

CANAL+ PREMIUM

Filary Ziemi

The Pillars of the Earth

Niemcy/Kanada, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kostiumowy

Ocena filmu

0.00

Opis

Anglia, przełom XI i XII wieku. Gdy umiera król Henryk I nie pozostawiając męskiego potomka, kraj zmierza ku wojnie sukcesyjnej. Dzięki poparciu Kościoła tron przejmuje bratanek monarchy, Stefan z Blois.

Wyznaczona na następczynię przez zmarłego władcę Matylda ucieka do Francji i tam szykuje się do odebrania władzy. Tymczasem młody ksiądz Philip odwiedza opactwo Kingsbridge. Zastaje tam umierającego starego przeora, po śmierci którego zostaje nieoczekiwanie wybrany na jego następcę. Pomaga mu w tym biskup Waleran, który oczekuje, że we właściwym momencie Philip mu się odwdzięczy. Wkrótce do Kingsbridge przybywa w poszukiwaniu pracy kamieniarz Tom Builder. Philip nie ma dla niego zajęcia, jednak gdy klasztorny kościół zostaje zniszczony w pożarze, wspólnie opracowują plan budowy w jego miejsce katedry. Tym samym wplątują się w ogromną polityczną intrygę.

Saga historyczno-przygodowa "Filary Ziemi" z rzadkim w produkcjach telewizyjnych rozmachem opowiada o średniowiecznej Anglii. Gwarantem trzymającego w napięciu widowiska jest będący podstawą scenariusza książkowy bestseller Kena Folletta z 1989 roku, który sprzedał się na świecie w ponad 18 milionach egzemplarzy. Epicki oddech zapewnił ekranizacji sięgający 40 milionów dolarów budżet oraz nazwiska Ridleya i Tony'ego Scottów jako producentów. Dzięki przyjętej formule ośmiogodzinnego miniserialu w scenariuszu udało się zawrzeć wszystkie atuty wielowątkowej powieści, obejmującej burzliwe w historii Anglii lata 1123-1170. Punktem centralnym obfitującej w intrygi fabuły jest budowa monumentalnej katedry w fikcyjnym miasteczku Kingsbridge oraz bezkompromisowa walka o władzę i wpływy. Snując historię budowy gotyckiej świątyni, Follett w niezwykle sugestywny sposób przedstawił obraz życia średniowiecznej Anglii - spory duchowieństwa ze szlachtą, wyzysk chłopów, zalążki handlu na szeroką skalę, narodziny architektury gotyckiej, a przede wszystkim ludzkie namiętności oraz bezwzględne rozgrywki o władzę i pieniądze.

Obok zachwycającej detalami wizji wczesnego średniowiecza i błyskotliwego scenariusza, który był konsultowany z autorem książki, uwagę zwraca zgromadzony na planie zespół aktorski. W postacie, zarówno historyczne, jak i fikcyjne, wcielili się m.in. laureat Złotego Globu za serial "Deadwood" Ian McShane, Matthew Macfadyen ("Duma i uprzedzenie"), Rufus Sewell ("Mroczne miasto", "Helena Trojańska"), Hayley Atwell ("Sen Kasandry", "Księżna") oraz w drugoplanowej roli sam Donald Sutherland.

O skali produkcji najlepiej świadczą liczby: budżet w wysokości 40 milionów dolarów, obsada licząca 83 aktorów, około 6000 statystów, ekipa filmowa składająca się z 350 osób, 300 specjalnie uszytych kostiumów, a do tego ogromna liczba innych wypożyczonych we Włoszech i Hiszpanii. Zdjęcia rozpoczęły się w czerwcu 2009 roku na terenie Węgier i Austrii i trwały 110 dni. Często kręcono 4 kamerami jednocześnie, co było nieodzowne przy realizacji 50 ujęć dziennie. Targowisko w Kingsbridge - realistyczny plan zdjęciowy, który odtwarzał warunki życia w średniowieczu w najmniejszych szczegółach - powstał w pobliżu Budapesztu, na 20 tysiącach metrów kwadratowych. Katedrę zbudowano do wysokości 7 metrów, resztę wyczarowali eksperci od efektów specjalnych.

Światowa premiera serialu na antenie stacji Starz w lipcu tego roku spotykała się z przychylnością zarówno widzów, jak i krytyki. Recenzent "USA Today" Robert Bianco pisał o produkcji: "Tym, co czyni "Filary Ziemi" wyjątkowymi w porównaniu z wieloma powstającymi miniserialami, jest fakt, że od początku do końca stanowią one po prostu świetną rozrywkę. Szybkie tempo, staranność produkcji, często figlarnie zabawny scenariusz i nadzwyczajna obsada sprawią, że będziecie się dobrze bawić".

W głównych rolach występują:
Ian McShane (Waleran Bigod), Matthew Macfadyen (Philip), Rufus Sewell (Tom Builder), Donald Sutherland (Ian McShane), Eddie Reddmayne (Jack), Hayley Atwell (Aliena), Sarah Parish (Regan Hamleigh), Natalia Wörner (Ellen), Tony Curran (król Stefan von Blois), David Oakes (William Hamleigh), Sam Claflin (Richard), Anatole Taubman (Remigius), Liam Garrigan (Alfred), Götz Otto (Walter), John Pielmeier (Cuthbert)

WASZE OPINIE

admin

Renato, na powtórki zapraszamy w kolejne czwartki stycznia.

Renata

Obejrzałam tylko powtórkę pierwszej części, następne muszę sobie nagrać aby obejrzeć. Dlatego mam również prośbę o powtórzenie wszystkich części bo nie wszyscy domownicy widzieli ten film.

admin

marek1987, na razie zaplanowane są powtórki raz w tygodniu.
Filary Ziemi
Niemcy/Kanada, 2010
Anglia, przełom XI i XII wieku. Gdy umiera król Henryk I nie pozostawiając męskiego potomka, kraj zmierza ku wojnie sukcesyjnej. Dzięki poparciu Kościoła tron przejmuje bratanek monarchy, Stefan z Blois.
film kostiumowy
Filary Ziemi
4,3 5 1 62