DreamWorks

PREMIERA

2009.01.25

CANAL+ PREMIUM

FILM O PSZCZOŁACH

Bee Movie

USA, 2007

,

gatunek: animacja

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Barry B. Benson (Maciej Stuhr) jest przeciętną pszczołą ze świeżo zdobytym dyplomem niezłej uczelni. Jak wszyscy jego pobratymcy musi zdecydować, jaką pracę będzie wykonywał do końca swoich dni w rodzinnym New Hive City, mieszczącym się w sympatycznym zakątku Central Parku. Wybór stanowiska ogranicza się jednak do tych, które oferuje biznes miodowy.

Niechętny do objęcia ciepłej posadki Barry, korzysta z najbliższej okazji, by opuścić ul i poznać wielki świat. Wraz z kilkoma innymi pszczołami młody Benson wyfruwa na Manhattan, gdzie o mały włos nie traci życia. Od nieuchronnej śmierci ratuje go ekscentryczna kwiaciarka Vanessa (Joanna Trzepiecińska). Wdzięczny Barry łamie pszczeli kodeks i przemawia do niej ludzkim głosem, co daje początek ich niezwykłej przyjaźni. Kwiaciarka pokazuje mu, jak żyją ludzie, zabierając między innymi do supermarketu. Wycieczka ta, a przede wszystkim wizyta w alejce z półkami wypełnionymi słoikami miodu uświadamia Barry'emu, że człowiek w okrutny sposób wykorzystuje harówkę pszczół. Po uprzednim zebraniu odpowiednich dowodów postanawia pozwać ludzką rasę za niesprawiedliwy wyzysk jego gatunku.

Znany komik Jerry Seinfeld, autor telewizyjnego hitu "Kroniki Seinfelda", wpadł na pomysł realizacji "Filmu o pszczołach" podczas wspólnej kolacji ze Stevenem Spielbergiem. Od dawna szukał tematu, który mógłby zrealizować wraz z zabiegającym o niego studiem DreamWorks. Seinfeld, główny scenarzysta projektu, nie ukrywał fascynacji pszczelim światem: "Życie w ulu jest fascynujące - cała ta hierarchia społeczna, organizacja pracy, geometria i porządek. No i produkt pracy pszczół - miód jest również zaskakujący. Pomyślałem zatem, że miód może być całkiem niezłym punktem zaczepienia. Pszczoły pracują przecież w pocie czoła, żeby wyprodukować drogocenny złoty produkt, a ludzie bez większego wysiłku przywłaszczają go sobie". Aby pomysł mógł się urzeczywistnić, trzeba było 4 lat żmudnej pracy. Seinfeld, dla którego było to pierwsze doświadczenie z filmem animowanym, pracował pod czujnym okiem szefa studia Jeffreya Katzenberga. Nie było łatwo, zważywszy na potrójną rolę komika w projekcie, który był nie tylko pomysłodawcą i współtwórcą scenariusza, ale także jednym z producentów i aktorem, który użyczył głosu głównemu bohaterowi.

Niepodważalnym atutem "Filmu o pszczołach" jest fakt, że w równym stopniu co o owadach, mówi o ludziach. Pszczeli bohaterowie mają typowo ludzkie cechy, a krytyki korporacyjnej pracy nie powstydziliby się czołowi reżyserzy kina zaangażowanego. Z dumą przyznają to sami twórcy z nadzorującym projekt od strony reżyserskiej SIMONEM J. SMITHEM "Ten film wiele mówi o nas samych. Mówi o zorganizowanym społeczeństwie, o tym jak się zachowujemy i o tym, że często reagujemy w sposób całkowicie niezrozumiały". Tradycyjnie już animacja zrealizowana przez DreamWorks nie jest typową kreskówką dla dzieci. Skierowana jest też do dorosłych. Twórcy zadbali o nich wypełniając film odniesieniami do klasyki kina i świata popkultury oraz sporą dawką absurdalnego humoru, pod którym momentami śmiało mógłby się podpisać legendarny Cyrk Monty Pythona.

Za polską wersję językową produkcji odpowiada najlepszy obecnie specjalista w tym fachu Bartosz Wierzbięta, który jak to było doskonale widać m.in. w kolejnych "Shrekach", "Rybkach z ferajny" czy "Madagaskarze", nie ogranicza się jedynie do biernego tłumaczenia oryginału, ale wzbogaca tekst o błyskotliwe komentarze dotyczące rodzimej rzeczywistości. W polskiej wersji językowej "Filmu o pszczołach" dialogi Wierzbięty interpretują m.in. chętnie podejmujący się dubbingu Maciej Stuhr ("7 krasnoludków - historia prawdziwa", "Kurczak mały") i Joanna Trzepiecińska ("Gdzie jest Nemo?", "Roboty"). Aktorom partneruje popularny dzięki serialowi "Klan" Tomasz Bednarek (niezapomniany głos Ciastka ze "Shreka") i pamiętny odtwórca roli Arniego z serialu "13 posterunek", Piotr Zelt.

WASZE OPINIE

tufta

[quote villemo napisała 28.01.2009 18:25]
Ciekawe obserwacje, dobra animacja.
[/quote]

Fakt ,wystarczyło trochę inaczej spojrzeć na ten film.

iMichał

W HD jest super jakość! A co do oceny to...... ......... 4+!

Jamal

Do obejrzenia. Fajnie zoabczyc taka luzna animacje (za ktorymi nie przepadam ale jednak ten film obejralem) i troche "odpocząć" na chwile od powaznego kina. Film zrobiony bardzo dobrze, swietna grafika, dialogi i dubbing dobrze przerobione ale to co najsmieszniejsze bylo w tym filmie, to trafne wmontowanie do fabuły zycia pszczółek rzeczy wziętych z naszego świata (skonczenie szkoly, praca w konsorcjum miodexu w ulu, wyzysk u ludzi itp)
U mnie jednak, odwrotnie niz u villemo, najlepiejbawilem sie na oczatku, pod koniec bylem juz lekko znudzony.
I nie wiem czy sie przeslyszalem czy nie ale w dwoch miejscach uslyszalem przeklenstwa. Czy to kwestia zmeczenia i dzwieku ustawionego kilka kresek nizej niz zazwyczajze wzgledu na spiace dziecko czy tez rzeczywiscie padlo slowo "roj i ch..." i jeszcze w jednym miejscem "ty ciulu".
FILM O PSZCZOŁACH
USA, 2007
Barry B. Benson (Maciej Stuhr) jest przeciętną pszczołą ze świeżo zdobytym dyplomem niezłej uczelni. Jak wszyscy jego pobratymcy musi zdecydować, jaką pracę będzie wykonywał do końca swoich dni w rodzinnym New Hive City, mieszczącym się w sympatycznym zakątku Central Parku. Wybór stanowiska ogranicza się jednak do tych, które oferuje biznes miodowy.
animacja
FILM O PSZCZOŁACH
4,6 5 1 39