PREMIERA

2007.11.05

CANAL+ PREMIUM

FIRMA - CIA

The Company

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: miniserial

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Miniserial "Firma - CIA" to ekranizacja głośnej powieści "W gąszczu luster" Roberta Littella, Książka, która koncentruje się raczej na akcji, niż psychologicznej analizie postaci, zaskakuje epickim rozmachem i panoramicznym ujęciem tematu.

Autor wciąga czytelnika w niebezpieczny, ale i fascynujący świat tajnych agentów i szpiegów oraz układów, które decydują o losie świata. Littell poznał historię ludzi, którzy w czasach zimnej wojny poświęcili się dla walki z komunizmem, będąc korespondentem "Newsweeka", specjalizującym się w problematyce rosyjskiej i bliskowschodniej. Jako pisarz zadebiutował w 1973 roku powieścią "The Defection of A. J. Lewinter". "W gąszczu luster" jest jego czternastą książką, przetłumaczoną dotychczas na dwanaście języków.MIKAEL SALOMON - reżyser
Twórca miniserialu "Firma - CIA" jest Duńczykiem, a z wykształcenia operatorem. Po prawie dwudziestu latach pracy dla duńskiej kinematografii postanowił całkowicie zmienić życie i przeniósł się do Hollywood. Zaczynał od małych produkcji, ale za to u wielkich reżyserów. Jest autorem zdjęć m.in. do "Otchłani" Jamesa Camerona, za którą zdobył nominację do Oscara, "Na zawsze" Stevena Spielberga czy "Ognistego podmuchu" Rona Howarda (kolejna nominacja do Oscara za zdjęcia). W połowie lat 90. zdecydował się na kolejną rewolucję. "Po prostu pomyślałem, że trzeba spróbować czegoś nowego" - tłumaczył później decyzję o porzuceniu sztuki operatorskiej na rzecz reżyserii. Nakręcił m.in. "W sercu Afryki" z Reese Witherspoon oraz thriller "Powódź" z Christianem Slaterem i Morganem Freemanem.KTO JEST KIM

JACK MCCAULIFFE VEL. UCZEŃ - Chris O'Donnell
Na studiach jest w grupie najzdolniejszych. Tuż po ukończeniu prestiżowej uczelni Yale, dostaje się do CIA. Jego nauczycielem zostaje jeden z najbardziej doświadczonych agentów, Czarnoksiężnik. Dzięki niemu Jack poznaje tajniki świata tajnych agentów, a przy okazji zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, na które się zdecydował. Jack angażuje się w pracę emocjonalnie. Nie zależy mu na karierze, jego celem jest wzmacnianie i budowanie demokracji, w której idee głęboko wierzy.
Postać tę kreuje Chris O'Donnell, który uczył się od samego Ala Pacino na czym polega fenomen "Zapachu kobiety". Za ten film młody aktor był nominowany do Złotego Globu. Wychowany w katolickiej rodzinie, w Hollywood ma nienaganną opinią: nie pali, nie pije i nie wchodzi w konflikty z prawem. Ostatnio można go było oglądać w głośnym "Kinseyu" Billa Condona.

HARVEY TORRITI VEL. CZARNOKSIĘŻNIK - Alfred Molina
Barwna postać, mistrz podstępu i dedukcji, jeden z najwyżej postawionych agentów CIA. Mentor Jacka McCauliffe'a, który wdraża go w tajniki światowej siatki szpiegów i tajnych agentów. Kieruje oddziałem CIA w Berlinie i często wchodzi w konflikty z centralą agencji w Waszyngtonie. Jego metody najbardziej drażnią innego ważnego top-agenta CIA, sztywnego służbistę, Jamesa Angletona. Dla Czarnoksiężnika każdy etap zimnej wojny jest śmiertelnie niebezpieczną grą, ale wydaje się, że nikomu praca agenta nie daje tak wielkiej satysfakcji jak jemu.
W postać Czarnoksiężnika wcielił się angielski aktor, Alfred Molina, znany m.in. z "Fridy", gdzie zagrał Diego Riverę, męża tytułowej bohaterki. Molina otrzymał za tę kreację nominację do BAFTY i nagrody krytyków z Chicago. Znakomite role stworzył też w takich obrazach, jak "Kawa i papierosy" Jima Jarmuscha, "Moje życie beze mnie" Isabel Coixet czy "Magnolii" Paula Thomasa Andersona, w której towarzyszył Julianne Moore.

JAMES JESUS ANGELTON - Michael Keaton
Człowiek o nieprzeniknionej naturze, nałogowy palacz, służbista, pedant. Wysoko postawiony agent kontrwywiadu CIA. Wyznaje spiskową teorię dziejów, obsesyjnie więc tropi zdrajców. Kiedy zostaje podejrzany o związek ze szpiegiem KGB, działającym w M16 odbiera to jako życiowe upokorzenie. Jego reputacja pozostaje jednak nienaruszona.
Tę trudną, mało sympatyczną, ale budzącą respekt postać zagrał Michael Keaton, który najważniejsze filmowe trofea zdobył m.in. za słynny "Sok z żuka", "Nocną zmianę" oraz telewizyjny film "Na żywo z Bagdadu" (nominacja do Złotego Globu). Widzowie pamiętają go także z roli Batmana w pierwszych dwóch filmach serii zrealizowanych przez Tima Burtona.


WIĘCEJ INFORMACJI O SERIALU
FIRMA - CIA
reżyseria:
USA, 2007
Miniserial "Firma - CIA" to ekranizacja głośnej powieści "W gąszczu luster" Roberta Littella, Książka, która koncentruje się raczej na akcji, niż psychologicznej analizie postaci, zaskakuje epickim rozmachem i panoramicznym ujęciem tematu.
miniserial
FIRMA - CIA
4,5 5 1 43