PREMIERA

2011.01.07

CANAL+ PREMIUM

Fish Tank

Wlk. Brytania/Holandia, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Piętnastoletnia Mia Williams (Katie Jarvis) mieszka na osiedlu domów komunalnych w angielskim Essex. Niepokorna dziewczyna jest typem samotnika.

Wyrzucona ze szkoły, całymi dniami przesiaduje na kanapie lub snuje się po okolicy. Jej jedyną pasją jest taniec, któremu oddaje się pod nieobecność reszty domowników - wiecznie imprezującej matki Joanne (Kierston Wareing) oraz młodszej siostry Tyler (Rebecca Griffiths). Pewnego dnia w świat kobiet wkracza atrakcyjny mężczyzna z zewnątrz, nowy chłopak matki Connor (Michael Fassbender). Kulturalny i przystojny Irlandczyk pracuje jako strażnik w pobliskim magazynie. Mia początkowo traktuje go jak intruza, ale mężczyzna okazuje jej zainteresowanie i stara się o nią troszczyć. Kiedy miejscowy klub ogłasza nabór tancerek, Connor przekonuje Mię do wzięcia udziału w przesłuchaniach.

Świat usłyszał o brytyjskiej reżyserce ANDREI ARNOLD, gdy jej film "Osa" z 2003 roku otrzymał Oscara dla najlepszego aktorskiego filmu krótkometrażowego. Zrealizowany trzy lata później pełnometrażowy debiut Angielki "Red Road" przyniósł jej kolejne laury - Nagrodę Jury w Cannes oraz nagrodę BAFTA. Zachęcona sukcesami, Arnold postanowiła w kolejnym filmie powrócić do tematu poruszanego w "Osie" i ponownie przyjrzeć się życiu niezamożnych mieszkańców brytyjskich osiedli. Tak powstał "Fish Tank", emocjonalna opowieść o dorastaniu, trudnej młodości i pierwszych konfrontacjach z problemami dorosłych. Nawiązujący do bogatej tradycji brytyjskiego kina społecznego spod znaku Kena Loacha i Mike'a Leigh "Fish Tank" miał premierę podczas festiwalu w Cannes i stał się jednym z tamtejszych rewelacji, zdobywając Nagrodę Jury. Obraz spotkał się niemal wyłącznie z entuzjastycznymi ocenami recenzentów i koneserów kina. Słynny krytyk Roger Ebert porównał Andreę Arnold do Kena Loacha, zaś Leslie Felperin z redakcji magazynu "Variety" pisała, iż "Fish Tank" wyróżnia się za sprawą "szczerej uczciwości, braku sentymentalizmu czy moralizatorstwa oraz pewnej reżyserii i znakomitych występów aktorskich".

Początkowo Arnold planowała powierzyć wszystkie role naturszczykom. Do roli Mii wybrała Katie Jarvis, którą odkryła na stacji Tilbury, obserwując podczas kłótni z chłopakiem. "Ta dziewczyna ma charakter, ale jednocześnie wrażliwość, która wydawała się bardzo trafiona. Pochodziła ze świata, który chcieliśmy pokazać w naszym filmie" - wyjaśniała Arnold. Pewnym problemem okazał się jednak brak doświadczenia Jarvis z tańcem, mającym być wszak pasją jej filmowej bohaterki. "Ona nigdy wcześniej nie próbowała aktorstwa ani tańca"- wspominała reżyserka. "Właściwie nawet nie lubiła tańczyć. Kiedy po raz pierwszy poprosiłam ją, żeby zatańczyła, musieliśmy wyjść i zostawić kamerę, żeby mogła się ruszać w samotności. Gdy obejrzałam taśmę, zobaczyłam, że choć nie umie tańczyć, potrafi w tańcu być sobą. Nie było żadnej maski, żadnej pozy". Krytycy uznali występ dziewczyny za jeden z największych atutów filmu i rozpływali się nad naturalizmem i energią w niej drzemiącą. Za swoją kreację nastolatka otrzymała nagrodę BIFA (British Independent Film Awards) za najbardziej obiecujący debiut roku oraz nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Edynburgu.

Nie wszyscy z aktorów pojawiających się w "Fish Tank" są jednak amatorami. Do roli matki Arnold wybrała znaną m.in. z filmu "Polak potrzebny od zaraz" i "Zawód gangster" Kierston Wareing. W roli jej chłopaka obsadziła Michaela Fassbendera, którego ostatnio mogliśmy oglądać we "Wstydzie".

Dla zapewnienia realizmu Arnold zadbała o to, by jej aktorzy nie poznali od razu całego scenariusza. Systematycznie poznawali kolejne sceny na kilka dni przed ich kręceniem. "Kiedy nie dostajesz scenariusza, odczuwasz niepokój" - przyznawał Fassbender. "Takie warunki w większości przypadków wykluczają udział w całym przedsięwzięciu, ale ja widziałem "Red Road" i bardzo szanowałem Arnold, chciałem z nią pracować. Jej historie są niezwykle ciekawe, ona dotyka szarej strefy, opowiada o ludziach, którzy nie są doskonali, mają w sobie dobro i zło, chcą po prostu znaleźć swoje miejsce w życiu".

Integralną część obrazu Arnold stanowią podkreślające atmosferę wyobcowania bohaterów zdjęcia autorstwa jej stałego współpracownika Robbiego Ryana. "Kiedy zobaczyłam to miejsce, od razu je pokochałam. Głośna autostrada, dymy fabryk i otwarte przestrzenie, dzikość, puste pola parkingowe" - mówiła reżyserka o widocznych w filmie industrialnych terenach wschodniego Londynu i Essex.

WASZE OPINIE

Jamal

Po tym filmie mozna bez zbytniego ryzyka powiedziec, ze kino brytyjskie zyskalo nowego tworce o uznanej renomie. Czesto mowi sie o syndromie drugiego filmu, po udanym debiucie obwiajac sie o to jaki bedzie ten nastepny obraz. Andrea Arnold z tego niepewnego zaułku wyszła nie dosc ze z tarczą, to jeszcze z okrzykiem ze z jej filmami trzeba sie liczyc czego potwierdzeniem jest nagroda specjalna jury w Cannes (nie mam na mysli doslownego ekscytowania sie nagrodami - zawsze bylem temu przeciwny bo film to nie sport). "Fish Tank" to bardzo udane dzieło, osobiscie bardziej mi sie podobalo niz debiutancki "Red Road" (kto nie widzial to niech obserwuje TVP Kultura, bo od czasu do czasu ten powtarzaja). Arnold ukazala nam pewna dziewczyne z calym jej zestawem specyficznych zachowań. Nastepnie doszlo do kilku zdarzen, rozwoju pewnych spraw i czy na koncu bedziemy miec takie samo zdanie o tej dziewczynie jak na poczatku ? To tylko jeden z czastek skladowych tego filmu, sa i sprawy spoleczne (specjalnosc brytyjskiego kina ? :), mlodziencze. No to juz chyba mam film stycznia :)

tylotrze

to jest bardzo ciekawe, że jak ktoś sie ustosunkuje krytycznie do jakieś produkcji, która jest niekomercyjna, to od razu jest "płytki emocjnoalnie"..

CuoreRosso

Świetne kino. Inne, bezpośrednie, nieprzejaskrawione... Takie jak życie. Scena ze sześciolatką wpadającą do morza na długo pozostanie mi w pamięci...
Fish Tank
reżyseria:
Wlk. Brytania/Holandia, 2009
Piętnastoletnia Mia Williams (Katie Jarvis) mieszka na osiedlu domów komunalnych w angielskim Essex. Niepokorna dziewczyna jest typem samotnika.
dramat
Fish Tank
4,5 5 1 54