• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2007.12.19

CANAL+ PREMIUM

FORREST GUMP

USA, 1994

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 137 min

Ocena filmu

0.00

Opis

U małego Forresta Gumpa (Michael Conner Humphreys) lekarze diagnozują upośledzenie umysłowe. Jego ojciec porzuca rodzinę, a matka (Sally Field) z wielką determinacją próbuje udowodnić światu, sobie samej i przede wszystkim chłopcu, że ma równe szanse z innymi.

Forrest, mimo ilorazu inteligencji nie przekraczającego 75 i docinek kolegów, dorasta z wielką wiarą we własne możliwości. Okazuje się, że to, czego nie ma w głowie, ma w nogach. Dorosły już Forrest (Tom Hanks) staje się kolejno mistrzem baseballu, bohaterem wojny w Wietnamie, światowym championem ping-ponga, a wreszcie liczącym się biznesmanem. Zyskuje też sprawdzonych przyjaciół, takich jak beznogi pułkownik Dan Taylor (Gary Sinise), i zawiera kilka historycznych znajomości z prezydentami Kennedym, Johnsonem i Nixonem. Jest przez Amerykanów traktowany jak jedna z najważniejszych osobistości, nie zapomina jednak o młodzieńczych marzeniach, z których największym było zdobycie serca przyjaciółki z dzieciństwa, Jenny Curran (Robin Wright Penn).

"Forrest Gump" to przykład filmu, który nie tylko zdobył miliony fanów na całym świecie, zgarnął większość najważniejszych nagród i zyskał niemal jednogłośne uznanie krytyków, ale stał się również fenomenem socjologicznym, lekturą obowiązkową dla kilku pokoleń widzów, inspiracją i wreszcie skarbnicą cytatów. Nieśmiertelne "Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, na co trafisz" pochodzi właśnie z tego obrazu, który został nagrodzony 6 Oscarami, BAFTĄ i 3 Złotymi Globami. Aktualne też wydają się wciąż słowa Jacka Szczerby, który po premierze filmu pisał: "Nie wiem, czy autorzy filmu chcieli zasugerować, że tylko głuptas może być ostoją podstawowych wartości dla Ameryki (i nie tylko dla niej). Może jednak nie powinniśmy odrzucać tej przewrotnej diagnozy? Zwłaszcza dziś, w epoce szalejącego relatywizmu".

Tom Hanks, który za rolę Forresta zdobył drugiego w karierze Oscara, i to zaledwie rok od poprzedniej statuetki za "Filadelfię", stał się jednym z najlepiej zarabiających aktorów w Hollywood. Reżyser ROBERT ZEMECKIS "Forrestem Gumpem" ugruntował swoją pozycję jako twórca wyjątkowo inteligentnych i naprawdę śmiesznych komedii, których wówczas miał już kilka na koncie: trzy części "Powrotu do przyszłości", "Ze śmiercią jej do twarzy" czy "Kto wrobił królika Rogera?". Hanks podkreślał swoją sympatię do bohatera, którego kreował. Sam wymyślił zresztą wiele jego kwestii, jak na przykład pamiętna formuła "Nazywam się Forrest Gump. Znajomi mówią do mnie Forrest Gump". Zdradził też dziennikarzom, co mówił Gump o wojnie w Wietnamie podczas przemówienia do hippisów, którego nikt nie zdołał usłyszeć. Według aktora jego bohater powiedział wtedy: "Czasami gdy ludzie jadą do Wietnamu, zdarza się że wracają do swoich matek zupełnie bez nóg. Czasami w ogóle nie wracają do domu. To bardzo źle. To wszystko co mam do powiedzenia o Wietnamie".

Nagrody filmowe

Najlepszy reżyser - Robert Zemeckis, film FORREST GUMP
Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Tom Hanks, film FORREST GUMP
Najlepszy scenariusz adaptowany, FORREST GUMP
Najlepsze efekty specjalne, FORREST GUMP
Najlepszy montaż, FORREST GUMP
Najlepszy aktor w dramacie - Tom Hanks, film FORREST GUMP

WASZE OPINIE

Run Forrest RUN !!!

OLDSCHOOOOLLLLL !!!!!!!

Piachu

Dobry czy słaby, jedno jest pewne: nie sposób go nie skomentować po jego obejrzeniu. Dla mnie to również klasyka. Niekonwencjonalna historia, opatrzona oscarowymi efektami specjalnymi, życiowa rola Toma Hanksa - to wystarczy by zasiąść przed ekran, bo nie obejrzeć takiego filmy nie przystoi nikomu.

szewol

film jak film, ważne, że kultowy i z przyjemnością do niego powracam
FORREST GUMP
reżyseria:
USA, 1994
U małego Forresta Gumpa (Michael Conner Humphreys) lekarze diagnozują upośledzenie umysłowe. Jego ojciec porzuca rodzinę, a matka (Sally Field) z wielką determinacją próbuje udowodnić światu, sobie samej i przede wszystkim chłopcu, że ma równe szanse z innymi.
komedia
FORREST GUMP
4,8 5 1 97