Fox

PREMIERA

2007.01.04

CANAL+ PREMIUM

Francuski łącznik

The French Connection

USA, 1971

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Klasyka kina sensacyjnego. "Francuski łącznik" to oparta na faktach historia walki nowojorskich policjantów z międzynarodową siatką przemytników heroiny. W jednej z głównych ról nagrodzony Oscarem Gene Hackman.

Fabuła "Francuskiego łącznika" oparta jest na książce Robina Moore'a i Edwarda Keyesa, którzy opisali jedną z największych gangsterskich operacji w dziejach powojennej Ameryki - heroinowy szlak wiodący z Turcji, przez Marsylię, do Nowego Jorku. W przemyt zaangażowani byli mafijni bosowie ze Wschodniego Wybrzeża oraz zorganizowana przestępczość z Korsyki i południa Francji. W rozpracowaniu szajki wielką rolę odegrało dwóch nowojorskich detektywów, Eddie Egan i Sonny Grosso. W filmie wzorowane na nich postaci grają Gene Hackman i Roy Scheider . Głównymi bohaterami są Jimmy Doyle i Buddy Russo. To policjanci obsesyjnie oddani swojej pracy, brutalni, nierzadko działający na granicy prawa. Tropią przestępczy spisek, ale kluczowa postać narkotykowej operacji, Alain Charnier, w ostatniej chwili ucieka.

"Francuski łącznik" należy do filmów rozpoczynających dekadę lat 70. - jedną z najciekawszych w dziejach amerykańskiej kinematografii. Po rewolucji kulturalnej końca lat 60. i kryzysie Fabryki Snów, nadchodziło "New Hollywood" - realistyczne, nowoczesne, drapieżne kino, kręcone przez młodą generację reżyserów. "Nowe Hollywood" miało wyostrzony zmysł społecznej obserwacji i czerpało wiele z filmu dokumentalnego. Dawne bajki dla dorosłych z Fabryki Snów zostały zastąpione obrazami, w których naczelną zasadą był autentyzm. Twarzami nowego kina byli tacy aktorzy, jak Al Pacino, Jack Nicholson, Dustin Hoffman, Robert de Niro czy Gene Hackman, który we "Francuskim łączniku" zagrał główną, oscarową rolę. Zmiany w tonie amerykańskich filmów nie ominęły kina akcji. Przeciwnie, w "Nowym Hollywood" granica między filmem artystycznym a kinem gatunkowym były nieostra. "Francuski łącznik" jest tego świetnym przykładem. To obraz zrealizowany w wyśrubowanym tempie i pełen napięcia - słynna scena pościgu samochodowego należy, obok kultowej sekwencji z "Bullitta", do najlepszych, jakie kiedykolwiek nakręcono. "Francuski łącznik" jest pierwszorzędną rozrywką, a jednocześnie, pod względem języka filmowego, dziełem imponująco nowoczesnym i innowacyjnym. William Friedkin, którego następnym projektem miał być równie głośny "Egzorcysta", dostał za reżyserię "Francuskiego łącznika" Oscara. Film zdobył także statuetki za najlepszą produkcję, scenariusz, montaż i rolę Gene'a Hackmana. Był to wyjątkowy moment, w którym kino sensacyjne wznosiło się na wyżyny wybitnych kinematograficznych osiągnięć. John Frankenheimer, który w cztery lata po premierze filmu Friedkina, nakręcił "Francuskiego łącznika II", starał się dorównać poprzednikowi; dwuczęściowa, gorączkowa i realistyczna opowieść o śledztwie Jimmy Popeye'a Doyle'a to dziś klaska kina sensacyjnego.

WASZE OPINIE

krzyniu

bardzo lubie stare amerykańskie filmy ... prosta, czytelna fabuła, wiadomo kto zły a kto dobry...
Francuski łącznik
reżyseria:
USA, 1971
Klasyka kina sensacyjnego. "Francuski łącznik" to oparta na faktach historia walki nowojorskich policjantów z międzynarodową siatką przemytników heroiny. W jednej z głównych ról nagrodzony Oscarem Gene Hackman.
film sensacyjny
Francuski łącznik
4,6 5 1 20