PREMIERA

2010.06.22

CANAL+ PREMIUM

FRANKLYN

Francja/Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/fantasy

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W Meanwhile City, ponurej metropolii przyszłości, władzę sprawują fanatyczni klerycy. Prawo wymaga, by każdy mieszkaniec wyznawał jakąś religię, zarejestrowanych jest więc tyle wyznań, że trudno już o oryginalność.

Detektyw Jonathan Preest (Ryan Phillippe), jedyny ateista w mieście, przemierza ulice w poszukiwaniu zemsty na Indywiduum, przywódcy sekty, która jak sądzi odpowiada za śmierć jego młodszej siostry. Tymczasem we współczesnym Londynie trzy osoby zmagają się z własnymi demonami. Emilia (Eva Green), piękna studentka sztuki, obwinia matkę (Susannah York) za zniknięcie ojca. Zbuntowana przeciw światu poświęca się projektowi artystycznemu, polegającemu na dokonywaniu regularnych kontrolowanych prób samobójczych. Porzucony przez narzeczoną na krótko przed ślubem Milo (Sam Riley) obsesyjnie rozpamiętuje swoją miłość z czasów dzieciństwa. Podczas gdy głęboko religijny Peter (Bernard Hill) desperacko poszukuje wśród londyńskich bezdomnych zaginionego syna. O losach całej czwórki decyduje jeden strzał.

"Franklyn" to połączenie thrillera, dramatu, romansu i utopijnego filmu fantasy. To futurystyczna koprodukcja francusko-brytyjska autorskiego pomysłu debiutanta GERALDA MCMORROWA, który napisał scenariusz w oparciu o zrealizowany przez siebie w 2002 krótkometrażowy "Thespian X". Zaczerpnął z niego wizję komiksowego świata przyszłości i będący podstawą fabuły podział filmu na dwie równoległe rzeczywistości. Akcja rozgrywa się więc we współczesnym Londynie oraz w futurystycznej metropolii Meanwhile City, której nazwa, ale nie tylko, sugeruje że jest to alternatywny świat powstały w wyobraźni głównego bohatera. Tworząc filmowe Meanwhile, McMorrow inspirował się religijną ikonografią, którą zaobserwował w centrach handlowych Mexico City. Poza tym przyznawał, że "chcąc osiągnąć filmowe miasto przesiąknięte religią, stworzyliśmy coś na kształt Florencji czy Rzymu, umieszczonych wysoko w chmurach. Część omamów i fantazji Preesta pochodzi z otaczającej go zewsząd religii oraz komiksów i filmów, które pochłonął. To co robi, to jakby układanie puzzli z własnych złudzeń". Sugestywna wizja Meanwhile City to jeden z najmocniejszych punktów filmu. Utrzymane w wiktoriańskim klimacie rządzone przez religijnych maniaków miasto przyszłości może przywodzić na myśl choćby znane z opowieści o Batmanie Gotham City.

Kluczowa dla filmu rola zamaskowanego mściciela Jonathana Preesta była pisana z myślą o Ewanie McGregorze. Kontuzja doznana przez aktora na planie miniserialu "Long Way Round" zmusiła go jednak do wycofania się z projektu. Godne zastępstwo zapewnił mu Ryan Phillippe ("Koszmar minionego lata", "Szkoła uwodzenia", "Klub 54"), któremu towarzyszy piękna Eva Green (jedyna miłość Bonda, czyli Vesper z "Casino Royale" czy panna G z "Cracks") oraz dwukrotnie nominowany do BAFTY Bernard Hill ("Titanic", "Władca Pierścieni: Dwie Wieże", "Władca Pierścieni: Powrót Króla"). W obsadzie znalazł się także Sam Riley, wyróżniony m.in. nagrodą British Independent Film Award za kreację wokalisty "Joy Division" Iana Curtisa w biograficznym "Control".

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Wbrew pozorom to starannie przemyślany - ale i romantyczny - film o tajemnicy ludzkiej duszy. Takie - jakby rzec - twórcze przemieszanie "Pięknego umysłu" Rona Howarda z "Szóstym zmysłem" Nighta Shyamalana.
Obok mistrzowskiego scenariusza i dobrego aktorstwa wypada zwrócić uwagę na wspaniałą oprawę plastyczno-scenograficzną.
Warto mieć "Franklyna" w swoich zbiorach, bo podobne filmy starzeją się bardzo powoli.

Frąc

Bardzo byłem ciekawy tego filmu, odkąd tylko pojawił się w wypożyczalniach. Przeczytałem sobie jego opis i wydał mi się całkiem ciekawy. Wiadomo, że z tytułami, które nie pojawiają się na dużym ekranie różnie bywa. Najczęściej są to tak zwane gnioty. Jednak w tym przypadku było zupełnie inaczej.
Od początku ,,Franklyn'' wciąga swoją niecodzienną fabuła. Współczesny Londyn miesza się tu bowiem ze światem z najczarniejszych snów. Mamy kilku bohaterów, których historie na pierwszy rzut oka diametralnie się od siebie różnią. Poznajemy ich w miarę rozwoju akcji i zaczynamy się zastanawiać, jak to wszystko może się skończyć. I to jest właśnie najlepsze. Śledzimy wydarzenia podczas których reżyser zaczyna odkrywać kolejne karty. Wszystko zagrane jest naprawdę dobrze. Jedyne, do czego bym się przyczepił, to zbyt szybkie rozwiązanie jednej z zagadek. Ale jest to tylko zaledwie jeden minus przy całkiem dobrej reszcie. Kto nie miał okazji obejrzeć, temu obraz ten śmiało polecam.

Dark777

Po godzinie filmu miałem dosyć mieszane uczucia,jakoś wątek"tymczasowego miasta"nie bardzo pasował mi do całości fabuły,aż do chwili kiedy to się zaczęło wyjaśniać.Od tego momentu
uzmysłowiłem sobie że fabuła jest wręcz genialna,a ukazana psychoza jako ucieczka w świat równoległy to istny majstersztyk.Gorąco polecam wszystkim fanom thrillera psychologicznego.
FRANKLYN
reżyseria:
Francja/Wlk. Brytania, 2008
W Meanwhile City, ponurej metropolii przyszłości, władzę sprawują fanatyczni klerycy. Prawo wymaga, by każdy mieszkaniec wyznawał jakąś religię, zarejestrowanych jest więc tyle wyznań, że trudno już o oryginalność.
dramat/fantasy
FRANKLYN
4,0 5 1 12