Universal

PREMIERA

2010.02.06

CANAL+ PREMIUM

Frost/Nixon

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia pasjonującego medialnego pojedynku między byłym prezydentem USA a znanym brytyjskim dziennikarzem. Deszcz prestiżowych wyróżnień, w tym 5 nominacji do Oscara.

Rok 1977. Producentom telewizyjnym udaje się namówić na cykl wywiadów byłego prezydenta USA, Richarda Nixona (nominowany za tę rolę do Oscara i Złotego Globu Frank Langella). Rozmowy prowadzi brytyjski dziennikarz, David Frost (Michael Sheen). Obaj mężczyźni doskonale wiedzą, że gra toczy się o wysoką stawkę. Dla Nixona program jest nie tylko okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy, ale przede wszystkim szansą powrotu do polityki po głośnej aferze Watergate, której skutkiem było jego odejście z Białego Domu. David Frost chce pozbyć się etykiety specjalisty od rozrywki, która przylgnęła do niego w ostatnich latach. Który z rozmówców zwycięży w słownym pojedynku i osiągnie swój cel?

Debata Frost/Nixon zgromadziła przed telewizorami miliony Amerykanów i była jednym z najważniejszych wydarzeń medialnych lat siedemdziesiątych. Nominowany do pięciu Oscarów i pięciu Złotych Globów (w tym dla najlepszego filmu, reżysera i odtwórcy głównej roli męskiej oraz za najlepszy scenariusz adaptowany) obraz znakomicie oddaje jej nastrój i emocje towarzyszące emisji. Przede wszystkim jednak film jest aktorskim popisem Franka Langelli ("Drakula", "Superman: Powrót", "Good Night and Good Luck") i Michaela Sheena ("Gladiator", "Królowa", film TV "Władcy świata"), którzy pod okiem doświadczonego i niezwykle wszechstronnego RONA HOWARDA ("Apollo 13", "Piękny umysł" - dwa Oscary, "Kod da Vinci") stworzyli fenomenalne, psychologicznie wiarygodne kreacje. Scenariusz do tej znakomitej produkcji napisał, na podstawie własnej sztuki, wybitny brytyjski scenarzysta - Peter Morgan ("Królowa" - nominacja do Oscara, "Ostatni król Szkocji", "Medium"). Nominowaną do Złotego Globu muzykę skomponował laureat Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za "Króla Lwa", Hans Zimmer (także: "Gladiator", "Mroczny rycerz", "Incepcja").

WASZE OPINIE

Pio

Polecam dla tych co lubią polityczne filmy i nie tylko. Świetnie skonstruowany
scenariusz oraz dobra gra aktorów. Jedynie końcówka filmu mogłaby być lepsza.
moja ocena 7+/10

barnee

Znakomity film. Wywiad telewizyjny przedstawiony niczym walka bokserska. Przeciwnicy szanują się, może nawet lubią, ale zwycięzca może być tylko jeden. Budujące jest, że w Hollywood potrafią jeszcze zainteresować widza filmem bez jednego wystrzału i bez trupa. Langella jako Nixon po prostu rewelacyjny. Pięknie zagrał dwoistość Nixona - z jednej strony "misiowaty" starszy sympatyczny gaduła, z drugiej stary lis i bezwzględny wojownik na arenie politycznej.

BART_S

Dobry film, ciekawe ujęcie osobowości Nixona.

Ocena: 6/10
Frost/Nixon
reżyseria:
USA, 2008
Historia pasjonującego medialnego pojedynku między byłym prezydentem USA a znanym brytyjskim dziennikarzem. Deszcz prestiżowych wyróżnień, w tym 5 nominacji do Oscara.
dramat
Frost/Nixon
4,7 5 1 20