PREMIERA

2003.09.09

CANAL+ PREMIUM

FUCKING AMAL

Dania/Szwecja, 1998

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na szwedzkiej prowincji dwie dorastające nastolatki rozpoczynają napiętnowany, homoerotyczny romans. Głośny debiut Lukasa Moodyssona, twórcy "Tylko razem" i "Liliji 4-ever".

Tytułowe Amal to małe, senne miasteczko w głębi Szwecji. Żyje tu grupa znudzonych nastolatków, marzących o wyrwaniu się do "prawdziwego" świata, grono pruderyjnych strażniczek moralności i cała rzesza grzęznących w rutynie, bezrefleksyjnych "typowych" Szwedów. W takim otoczeniu bóle dorastania znosi - nienajlepiej - piętnastoletnia Agnes (Rebecka Liljeberg), wariacko zakochana w o rok młodszej Elin (Alexandra Dahlström). Elin w szkole ma opinię "łatwej", choć nigdy jeszcze "tego" nie robiła. Dziewczyna niespodziewanie pojawia się wraz ze swoją siostrą na szesnastych urodzinach Agnes i tam - żeby sprawdzić wiarygodność plotek o homoseksualizmie jubilatki - prowokacyjnie ją całuje. Kiedy siostra Elin rozpowiada o tym ochoczo wszystkim w koło, nękana wyrzutami nastolatka wraca do Agnes, żeby ją przeprosić. Przeprosiny zamieniają się we wspólną noc, po której Elin zaczyna desperacko unikać Agnes.

Pełnometrażowy debiut śmiałego szwedzkiego reżysera, LUKASA MOODYSSONA kłopoty miał już na poziomie tytułu. W wielu krajach - m.in. w USA - film wszedł pod zmienionym tytułem (np. wygładzonym "Show me love" - "Pokaż mi miłość"). Plakaty reklamujące film również drukowano kilka razy, usuwając z nich niecenzuralne słowa. Do tego doszły jeszcze protesty władz prawdziwego Amal (choć zdjęcia do filmu kręcone były 110 km dalej, w Trollhättan), które bały się, że film zaszkodzi opinii miasteczka. Międzynarodowy sukces obrazu Moodyssona zmienił jednak ich nastawienie - dziś przy wjeździe do miasta stoi tablica z napisem "Valkommen till fucking Amal" czyli "Witajcie w piep... Amal", a do słynnej miejscowości wciąż ściąga wielu turystów.

Moodysson, już wcześniej zauważony za sprawą ciekawych krótkich metraży, dzięki "Fucking Amal" rozpoczął błyskotliwą karierę na najważniejszych filmowych festiwalach. Film zdobył dwie nagrody w Berlinie (w tym statuetkę Teddy dla filmów o tematyce homoseksualnej), triumfował również na Flanders International Film Festival i w Rotterdamie, a w Karlowych Warach otrzymał Don Kiszota, nagrodę publiczności i specjalną nagrodę jury. Dwa lata późniejszy film Moodyssona, "Tylko razem", ze znanym z komedii "Jak w niebie" Michaelem Nyqvistem, zdobył cztery nagrody w Gijón, nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej i Independent Spirit Award, nagrodę na Flanders International Film Festival, w Taos, Sztokholmie i Seattle. Dobrze przyjęto też poruszający problem handlu kobietami dramat "Lilija 4-ever" (nagroda FIPRESCI i CANAL+ Award w Sztokholmie), a pokazującą świat amatorskiej pornografii "Dziurę w sercu" (2004) uznano za obraz łamiący w kinie kolejne obyczajowe tabu. Mieszane uczucia wywołał natomiast film Moodyssona, oparty na monologu wewnętrznym, czarno-biały, eksperymentalny "Kontener", prezentowany w konkursie podczas ostatniego festiwalu Era Nowe Horyzonty. Kręcony m.in. na Transylwani i w Czarnobylu film to "spowiedź" nieatrakcyjnego mężczyzny, który czuje się uwięzioną w męskim ciele kobietą.

WASZE OPINIE

Julak

czy autor recenzji spal jak ogladal ten film (ale na nim nie da sie spac)?!?!?!?! recenzja kompletnie mija sie z prawda.
1. Elin ma 14 lat; 2. Agnes zdaje sobie ze wszystkiego sprawe, co prawda zlym nie jest podkochiwanie sie w dziewczynie, ale to zdanie to klamstwo. 3. one wcale nie caluja sie niespodziewanie, tylko Elin, dowiadując się od siostry z którą przyszła (bo wcale nie była jedyną osobą), że Agnes jest lesbijką, postanawia dla żartu się z nią pocałować. Zupełnie co innego jest napisane w tej recenzji.

Film polecam, mam go na komputerze od pieciu dni i ogladalam go dokladnie 8 razy, bo jest naprawde niesamowity.

otoja

diablik - czy ja coś wspominałem o adopcji;-)? Zamiast rozpoczynać kolejne Polaków Rozmowy, obejrzyj film i opisz swoje wrażenia;-) Spójrz na cały obraz obiektywnie i wczuj się w cały klimat filmu. Ot, i nic więcej;-)
Nik nie uprawia tu żadnej propagandy;-)

Asterix

Film jest niezly!!! Polecam!!!
FUCKING AMAL
reżyseria:
Dania/Szwecja, 1998
Na szwedzkiej prowincji dwie dorastające nastolatki rozpoczynają napiętnowany, homoerotyczny romans. Głośny debiut Lukasa Moodyssona, twórcy "Tylko razem" i "Liliji 4-ever".
dramat
FUCKING AMAL
4,7 5 1 166