PREMIERA

2010.06.08

CANAL+ PREMIUM

FUNDACJA

Polska, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pięćdziesięciokilkuletni Mieczysław Małecki (Jan Nowicki) jest pełnym ogłady, sympatycznym człowiekiem, który wzbudza ogólnie zaufanie. Prowadzi wraz z żoną Haliną (Elżbieta Jarosik) firmę, która zajmuje się sprzątaniem supermarketów, podczas gdy ich córka Anna (Agata Kulesza) ukończyła wydział prawa.

W wyniku oskarżenia o drobne oszustwa Mieczysław trafia na krótko do aresztu, gdzie poznaje 25-letniego Darka Kolibę (Maciej Stuhr), studenta filozofii i trochę narwanego antyglobalistę. Postanawia zaangażować go w realizację swojego genialnego planu. Małecki wie o nowelizacji ustawy mającej zaostrzyć kary dla kierowców, którzy powodują wypadki po pijanemu. Zgodnie z nowym prawem sądy będą zasądzać kary pieniężne na rzecz poszkodowanych. Pieniądze miałyby być przekazywane powołanym w tym celu fundacjom. Małecki zakłada taką fundację i zatrudnia w niej na stanowiskach prezesów i członków zarządu rodzinę. Wkrótce na jego konto zaczynają wpływać ogromne fundusze ze wszystkich sądów w Polsce. Mając paranoiczną obsesję, że wszyscy kradną, Małecki zabezpiecza swój interes na wszelkie możliwe sposoby. Jest przygotowany nawet na to, że mogłaby go okradać córka i wspólnik.

Scenariusz "Fundacji" autorstwa FILIPA BAJONA został oparty na faktach. Nawiązuje do działalności fundacji "Help", której założyciele bez skrupułów wykorzystali niespójny system prawa i dobroczynność do osiągnięcia osobistych korzyści majątkowych. O oszustwie tym było dość głośno, ponieważ pomysł malwersacji i finezja jego wykonania budził duże zainteresowanie zarówno aparatu sprawiedliwości, jak i dziennikarzy. Zbierając materiały do "Fundacji" Bajon dobrze się przygotował, a dla zobrazowania historii przyjął optykę powieści Mikołaja Gogola "Martwe dusze", w której jest opis kompletnie zdemoralizowanego społeczeństwa pozbawionego odruchu jakiekolwiek refleksji. Powstał utrzymany w tonie satyryczno-ironicznym film balansujący na granicy dramatu społecznego i groteski. W finansowych machlojkach głównego bohatera można się łatwo pogubić, ale reżyser przemycił do fabuły wiele celnych obserwacji obyczajowych i społecznych, które sprawiają, że "Fundacja" ma coś ważnego do powiedzenia. W postać Mieczysława Małeckiego wcielił się Jan Nowicki, w którego kreacji można doszukać się autocytatów z "Wielkiego Szu" i "Sztosu". Towarzyszy mu Maciej Stuhr ("Pogoda na jutro", "Wesele", "33 sceny z życia" - nominacja do nagrody Orła), którego bohater wprowadza do filmu sporo humoru. Dobre komediowo momenty ma też Elżbieta Jarosik ("Wesele", "Palimpset"), która jako żona Mieczysława przechodzi metamorfozę ze sprzątaczki w wielką damę. Zdjęcia autorstwa Wojciecha Todorowa ("Pogrzeb kartofla", "0_1_0") powstały we Wrocławiu i Szklarskiej Porębie.

WASZE OPINIE

Marek69

Patrząc na obsadę można spodziewać się "fajerwerków".Mimo wszystko fil wart obejrzenia pod warunkiem że nie nastawimy się na super komedię.

arti

Na mnie film wywarł bardzo pozytywne wrażenie. Fajnie pokzuje polskie realia gospodarczo-polityczne. Świetna rola Jana Nowickiego ale to żadna niespodzianka. Bardzo dobra komedia momentami śmiałem się do rozpuku. Polecam ten film

tomek6996

Z taką obsadą spodziewałem się dobrej komedii a tu mamy gniota na którego szkoda czasu.
FUNDACJA
reżyseria:
Polska, 2006
Pięćdziesięciokilkuletni Mieczysław Małecki (Jan Nowicki) jest pełnym ogłady, sympatycznym człowiekiem, który wzbudza ogólnie zaufanie. Prowadzi wraz z żoną Haliną (Elżbieta Jarosik) firmę, która zajmuje się sprzątaniem supermarketów, podczas gdy ich córka Anna (Agata Kulesza) ukończyła wydział prawa.
komediodramat
FUNDACJA
3,5 5 1 4