Universal

PREMIERA

2010.11.06

CANAL+ PREMIUM

Funny People

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 140 min

Ocena filmu

0.00

Opis

George Simmons (Adam Sandler) jest komikiem i aktorem, który odniósł spektakularny sukces. Kolejne pokolenia powtarzają jego żarty i znajdują w nim inspirację, marząc o podobnej karierze. Spełniony zawodowo Simmons w życiu osobistym pozostaje pogrążonym w depresji outsiderem.

Laura (Leslie Mann), jedyna kobieta, którą kochał, i z którą wiązał plany na przyszłość, odeszła, bo nie potrafił dochować jej wierności. Skłócony z rodziną, nie mając przyjaciół, wiedzie życie samotnika. Pewnego dnia lekarze diagnozują u niego ciężką chorobę i dają mu zaledwie osiem procent szans na przeżycie. Wkrótce potem George daje występ na żywo w nocnym klubie. Wyjątkowo ponure żarty, w których znajdują odzwierciedlenie jego myśli o śmierci nie spotykają się ze zrozumieniem publiczności. Wieczór nie jest jednak całkiem stracony. George poznaje początkującego komika Irę Wrighta (Seth Rogen) i zatrudnia go w charakterze asystenta. Z czasem Ira staje się jedynym przyjacielem i powiernikiem George'a. Wspólnie wyruszają w sentymentalną podróż, dając występy w klubach, w których Simmons zaczynał karierę.

JUDD APATOW jest od lat w czołówce amerykańskich twórców najlepszych komedii, a jego specjalnością stały się obyczajowe historie o niedojrzałych mężczyznach. Pierwsze sukcesy odnosił jeszcze w latach 90. jako współtwórca serii "The Ben Stiller Show" i producent "Telemaniaka" z Jimem Carreyem i Matthew Broderickiem w rolach głównych. Jako producent przyczynił się do powstania tak głośnych komedii, jak: "Legenda telewizji", "Supersamiec", "Boski chillout", "Bracia przyrodni" czy "Chłopaki też płaczą". W końcu sam stanął za kamerą. Reżyserskim debiutem Apatowa był w 2005 roku "40-letni prawiczek". Dwa lata później wyreżyserował nie mniej głośną "Wpadkę". Oba filmy okazały się frekwencyjnymi hitami, zyskując przy tym życzliwość krytyki. Sportretowane w "Funny People" środowisko estradowych komików Apatow zna od podszewki. Zanim stał się uznanym producentem, pisarzem i reżyserem, sam próbował sił na scenie. Ostatecznie ustąpił miejsca innym, choć, jak wielokrotnie podkreśla, jego fascynacja tym światem trwa nieprzerwanie do dziś.

W "Funny People" błyskotliwie pokazał świat zawodowych komików, znacznie bardziej ponury niż rzucane ze sceny żarty. Ale przy okazji nie zawahał się przekroczyć tabu. "Nieuleczalna choroba to oczywiście temat bardzo poważny. Znalazłem jednak sposób, by pokazać go w sposób zabawny: głównym bohaterem, który oswaja się z perspektywą nachodzącej śmierci jest komik. Facet, którego praca to opowiadanie dowcipów. Zderzenie jego życiowej tragedii z profesjonalną śmiesznością pozwala łatwiej zaakceptować żarty z umierania" - opowiadał o kontrowersyjnym pomyśle na film Apatow.

W głównej roli od początku widział Adama Sandlera, przyjaciela i współlokatora z czasów, gdy obaj próbowali sił na scenie. Partneruje mu jeden z najbardziej utalentowanych aktorów komediowych nowej generacji Seth Rogen. Błyskotliwy komik z charakterystyczną kędzierzawą blond czupryną zagrał zarówno w "40-letnim prawiczku", "Wpadce", jaki i reżyserowanym przez Apatowa serialu "Luzaki i kujony". Nie było więc zaskoczeniem obsadzenie go w "Funny People". Niespodzianką było natomiast zaangażowanie Erica Bany, który ostatnimi czasy rzadko pojawiał się w repertuarze komediowym. "We "Wpadce" bohaterowie rozmawiali o tym, że kobiety zaczęły lecieć na Żydów po tym, jak Eric Bana skopał terrorystom tyłki w "Monachium". Kiedy więc rozpoczęła się praca nad "Funny People", pomyślałem sobie: a może zaangażować go do roli męża Leslie?" - mówił o pomyśle zatrudnienia aktora reżyser. W rolę miłości George'a wcieliła się Leslie Mann, prywatnie żona Apatowa, która pojawiła się już wcześniej w jego produkcjach, m.in. w "40-letnim prawiczku" i "Wpadce". W dotychczasowych filmach Apatowa strona wizualna pozostawała na dalszym planie. Tym razem zadbał o nią stały współpracownik Stevena Spielberga, dwukrotny laureat Oscara Janusz Kamiński. "Janusz to prawdziwy człowiek Hollywoodu. Wspaniały artysta, do tego z niesamowitym poczuciem humoru. Bezbłędnie uchwycił nastrój tej opowieści. Znalazł sposób, by więcej przekazać za pomocą obrazu, niż ja byłbym w stanie oddać poprzez słowa. Współpraca z nim to marzenie dla każdego filmowca" - komplementował Kamińskiego Apatow.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

ańdzia

Film jest super. Nie rozumiem skąd złe opinie. Aktorzy grają super, film fajnie płynie i naprawdę można się zrelaksować. Polecam na leniwy wieczór!

arti

Nie spodziewałem się rewelacji, ale nie było tak źle. Pomysł na film ciekawy, ale trochę kiepskie wykonanie. Zdecydowanie bardziej podobała mi się I część. II dłużyła się już bardzo. Sandler grał tu bardzo przyzwoicie jak na swoje możlwości.Były momenty śmieszne były momenty niezłej gry aktorskiej także nie jest źle. Można obejrzeć

rass

równie żałosny jego występ w gniocie Duże dzieci (omijać)
Funny People
reżyseria:
USA, 2009
George Simmons (Adam Sandler) jest komikiem i aktorem, który odniósł spektakularny sukces. Kolejne pokolenia powtarzają jego żarty i znajdują w nim inspirację, marząc o podobnej karierze. Spełniony zawodowo Simmons w życiu osobistym pozostaje pogrążonym w depresji outsiderem.
komediodramat
Funny People
4,4 5 1 10